Ekonomický rast eurozóny bude pomalší
12. 9. 2023
Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Dôvodom je negatívny vplyv inflácie na spotrebiteľský dopyt a fakt, že najväčšia ekonomika regiónu, Nemecko, sa tento rok dostane do recesie.
Komisia počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta. Ekonomika Európskej únie aj eurozóny porastie pomalšie, než sa predpokladalo, informujú agentúry DPA a Reuters. Európska komisia znížila prognózy rastu ekonomiky eurozóny v tomto aj budúcom roku. Tiež počíta, že hrubý domáci produkt eurozóny tento rok stúpne o 0,8 percenta a v roku 2024 o 1,3 percenta. Ešte v máji očakávala expanziu o 1,1 percenta, respektíve o 1,6 percenta.
"Slabý domáci dopyt, najmä spotreba, ukazuje, že vysoké a stále rastúce spotrebiteľské ceny väčšiny tovarov a služieb si vyberajú väčšiu daň, než sa očakávalo v jarnej prognóze," uviedla Komisia vo svojich priebežných prognózach vývoja HDP a inflácie pre 5 najväčších ekonomík eurozóny." A to aj napriek klesajúcim cenám energií a mimoriadne silnému trhu práce, ktorý zaznamenal rekordne nízke miery nezamestnanosti, pokračujúcu expanziu zamestnanosti a rastúce mzdy," uviedla komisia.
Komisia predpovedá, že inflácia v eurozóne tento rok dosiahne 5,6 percenta a 2,9 percenta v roku 2024. To znamená, že tempo rastu cien v regióne zostane nad dvojpercentným inflačným cieľom Európskej centrálnej banky.
Vo svojich májových prognózach počítala v tomto roku s infláciou na úrovni 5,8 a v roku 2024 na úrovni 2,8 percenta. ECB od polovice roka 2022 rýchlo sprísňovala menovú politiku, aby zastavila rekordný rast cien, čím zdražila úvery pre ekonomiku. To je tiež dôležitým dôvodom zhoršenia prognóz rastu ekonomiky.
Polepšilo si Francúzsko či Španielsko. "Prudké spomalenie poskytovania bankových úverov ekonomike ukazuje, že sprísňovanie menovej politiky ovplyvňuje ekonomiku," uviedla EK.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Firmy sa sťažujú EK na Maďarsko
3. 1. 2011
Hlavný predstavitelia 13 prominentných európskych podnikov vyzvali v liste Európsku úniu k uplatneniu sankcií proti maďarskej vláde.
Dôvodom sú osobitné dane a iné opatrenia, ktoré maďarská konzervatívna vláda Viktora Orbána uvalila na veľkých zahraničných investorov. V päťstránkovom liste z 15. decembra žiadajú vysokí predstavitelia firiem predsedu Európskej komisie Josého Manuela Barrosa, aby "maďarskú vládu presvedčil o dôležitosti stabilných a zákonných podmienok pre investorov" a aby Budapešť prinútil toto "nezákonné bremeno stiahnuť".
Mnohé štáty v EÚ zvýšili od nového roka DPH, rastie riziko podvodov
3. 1. 2011
Od začiatku nového roka 2011 začalo veľa krajín v EÚ zvyšovať daň z pridanej hodnoty (DPH).
Krajiny týmto krokom chcú prispieť ku konsolidácii verejných financií. Na druhej strane hrozí, že sa zvýši riziko cezhraničných podvodov, ktoré vlády stoja desiatky miliárd eur.
Írsko príjme pomoc od EÚ a MMF
16. 12. 2010
Írsky parlament v stredu aj cez odpor opozičných síl schválil prijatie finančnej pomoci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v objeme 85 miliárd eur.
Írsko tak vytvorilo podmienky na to, aby menový fond mohol svoj diel pomôci schváliť ešte tento týždeň. EÚ a MMF sa budú na pomoci Írsku podieľať sumou 67,5 miliardy eur, zvyšok si Írsko zabezpečí samo.
Priemysel v EÚ sa odrazil k rastu
16. 12. 2010
Priemysel v Európskej únii aj v eurozóne sa v októbri po septembrovom prepade vrátil k rastu.
Priemysel v krajinách platiacich európskou jednotnou menou medzimesačne vzrástol o 0,7 % a v celej EÚ o 0,3 %, v septembri sa pritom priemyselná výroba znížila o 0,7 % respektíve 0,3 %, uviedol Eurostat. Pri porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, októbrová priemyselná výroba vzrástla v eurozóne o 6,9 % a v celej únii o 6,7 %.