ECB sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne
7. 11. 2022
Európska centrálna banka (ECB) sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne skôr, ako sa zakorení. Zdôraznili to dvaja najvyšší predstavitelia banky.
Investori sa snažia odhadnúť, kam je ECB pripravená zájsť v boji proti dvojcifernému rastu spotrebiteľských cien, pričom tlak na centrálne banky na celom svete narastá po tom, ako americký Federálny rezervný systém naznačil síce ďalšie, ale zrejme miernejšie zvýšenia úrokových sadzieb.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v regióne, ktorý zaviedol euro, sa v októbri zrýchlilo na rekordných 10,7 percenta, čo je vyše päťnásobne viac, ako je cieľová inflácia ECB na úrovni 2 percenta.
Prezidentka ECB Christine Lagardová a jej zástupca Luis de Guindos naznačili, že centrálna banka eurozóny je odhodlaná urobiť svoju časť práce. Vyzvali však zároveň 19 vlád euroregiónu, aby sa vyhli príliš štedrým výdavkom, ktoré ženú ceny nahor.
Lagardová pripustila, že zvýšenie kľúčového úroku ECB (ktorý od júla vzrástol z -0,5 percenta na súčasných 1,50 percenta) zafungovalo s oneskorením. Argumentovala však, že tvorcovia menovej politiky nemajú ten luxus čakať, kým uvidia plný účinok opatrení.
"Ak by sme napríklad videli, že inflácia sa stáva trvalejšou a hrozí rast inflačných očakávaní, nemohli by sme čakať, kým sa naplno prejaví vplyv politických opatrení," povedala Lagardová. "Potrebovali by sme prijať ďalšie opatrenia, kým nebudeme mať väčšiu istotu, že inflácia sa vráti k cieľu včas," dodala.
De Guindos vo svojom prejave v Španielsku povedal tiež, že ECB sa musí aj naďalej "zameriavať na znižovanie podpory dopytu a chrániť sa pred rizikom trvalého posunu inflačných očakávaní smerom nahor".
Obaja poukázali na to, že vlády by mali zavádzať "dočasnú a cielenú" podporu pre domácnosti, ktoré najviac zasiahla súčasná kríza životných nákladov, aby sa vyhli podpore dopytu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Nová automobilka Jaguar, sa postará aj o nárast exportu Slovenska
15. 12. 2015
Nová automobilka Jaguar Land Rover, ktorá už definitívne potvrdila svoj príchod k Nitre, sa okrem vyše miliardovej investície postará aj o nárast exportu Slovenska o viac ako päť percent v rokoch 2019 až 2020.
Tento vysoký odhad rastu vývozu môže ešte viac podčiarknuť exportný charakter slovenskej ekonomiky. Inštitút finančnej politiky tiež predpokladá, že Jaguar môže posilniť rast HDP do roku 2020 o 2,5 percenta, teda o pol percenta ročne. Podľa analytikov teda ťažko možno hovoriť o prehrievaní hospodárstva, pretože s príchodom jednej firmy sa až tak ekonomika nezmení. Navyše, hoci sú odhadované investície veľké, mali by byť rozložené v horizonte desiatich rokov.
zdroj: hnonline.sk
NATO chce viac podporiť Turecko.
4. 12. 2015
Severoatlantická aliancia (NATO) chce z dôvodu nestabilnej situácie najmä v susednej Sýrii ešte viac podporiť Turecko ako svoju členskú krajinu. Konkrétne sú plánované opatrenia na zlepšenie kontroly a obrany jeho vzdušného priestoru, píše vo svojom dnešnom vydaní nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na diplomatické zdroje v NATO.
Príslušné rozhodnutia majú byť prijaté v najbližších týždňoch. Okrem lietadiel vybavených systémom AWACS sa uvažuje o poskytnutí stíhacích lietadiel a opätovnom posilnení protilietadlových raketových systémov. Ministri zahraničných vecí členských štátov NATO sa dnes zídu v Bruseli, kde budú okrem iného rokovať aj o napätých vzťahoch s Ruskom.
zdroj: hnonline.sk
Plynová kríza Slovensko obíde
27. 11. 2015
Kremeľ stopol Ukrajincom plyn. Našim domácnostiam ani firmám vyššie ceny nehrozia. Nezaplatili vopred, preto si teraz budú musieť poradiť bez plynu.
Rusko naplnilo svoje utorkové hrozby a v stredu ráno zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu. Hoci toto rozhodnutie prichádza v zime, slovenským domácnostiam a firmám problémy s dodávkami ani vyššie účty nehrozia.
Zastavenie plynu pre Ukrajinu nijako nesúvisí s dodávkami pre Slovensko či tranzitom cez naše územie ďalej do Európy. Tranzit plynu plynulo pokračuje v nakontrahovaných objemoch.
zdroj: hnonline.sk
Penta mchce expandovať do Rumunska
20. 11. 2015
Penta uvažuje o nákupe nemocníc v Česku, o vstupe lekární Dr. Max do Rumunska a stávkovej firmy Fortuna do Nemecka. Pred študentmi Vysokej školy ekonomickej v Prahe to v stredu (18. 11.) večer povedal predstaviteľ Penty Marek Dospiva.
Penta približne pred piatimi rokmi zmenila stratégiu. Pôvodne nakupovala firmy so snahou zreštrukturalizovať ich, zlepšiť ich čísla a so ziskom predať. Podľa Dospivu je lepšou cestou budovať niekoľko väčších firiem, ku ktorým sa prikupuje konkurencia a expanduje sa do zahraničia, v prípade Penty sú to hlavne krajiny Vyšehradskej štvorky.
zdroj: hnonline.sk