Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

ECB sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne

7. 11. 2022 Európska centrálna banka (ECB) sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne skôr, ako sa zakorení. Zdôraznili to dvaja najvyšší predstavitelia banky. Investori sa snažia odhadnúť, kam je ECB pripravená zájsť v boji proti dvojcifernému rastu spotrebiteľských cien, pričom tlak na centrálne banky na celom svete narastá po tom, ako americký Federálny rezervný systém naznačil síce ďalšie, ale zrejme miernejšie zvýšenia úrokových sadzieb.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v regióne, ktorý zaviedol euro, sa v októbri zrýchlilo na rekordných 10,7 percenta, čo je vyše päťnásobne viac, ako je cieľová inflácia ECB na úrovni 2 percenta.
Prezidentka ECB Christine Lagardová a jej zástupca Luis de Guindos naznačili, že centrálna banka eurozóny je odhodlaná urobiť svoju časť práce. Vyzvali však zároveň 19 vlád euroregiónu, aby sa vyhli príliš štedrým výdavkom, ktoré ženú ceny nahor.
Lagardová pripustila, že zvýšenie kľúčového úroku ECB (ktorý od júla vzrástol z -0,5 percenta na súčasných 1,50 percenta) zafungovalo s oneskorením. Argumentovala však, že tvorcovia menovej politiky nemajú ten luxus čakať, kým uvidia plný účinok opatrení.
"Ak by sme napríklad videli, že inflácia sa stáva trvalejšou a hrozí rast inflačných očakávaní, nemohli by sme čakať, kým sa naplno prejaví vplyv politických opatrení," povedala Lagardová. "Potrebovali by sme prijať ďalšie opatrenia, kým nebudeme mať väčšiu istotu, že inflácia sa vráti k cieľu včas," dodala.
De Guindos vo svojom prejave v Španielsku povedal tiež, že ECB sa musí aj naďalej "zameriavať na znižovanie podpory dopytu a chrániť sa pred rizikom trvalého posunu inflačných očakávaní smerom nahor".
Obaja poukázali na to, že vlády by mali zavádzať "dočasnú a cielenú" podporu pre domácnosti, ktoré najviac zasiahla súčasná kríza životných nákladov, aby sa vyhli podpore dopytu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Európa si musí dohodnúť spoločný postup v energetickej politike

8. 1. 2009 Slovensko má v strategických zásobníkoch asi dve miliardy kubíkov plynu. Pri regulácii najväčších priemyselných podnikov sú to zásoby približne na dva mesiace. V prípade ochladenia sa však tieto zásoby môžu minúť rýchlejšie.
Zastavenie dodávok plynu ukázalo potrebu spoločného postupu Európskej únie. Slovensko by malo viac spolupracovať v týchto otázkach s okolitými krajinami.
(Zdroj: PRAVDA)

Zmenárnici v Čechách zarábajú na slovenskej korune

7. 1. 2009 Časť zmenárnikov v Českej republike stavila na to, že Česi, ktorí majú nejaké slovenské koruny, budú ochotní zbaviť sa ich za zlomok skutočnej hodnoty, aby nemuseli vycestovať.
Niektorí zmenárnici za tisíc slovenských korún vyplácajú len 500 českých korún a lacno získané slovenské koruny vymenia na Slovensku za eurá. Jedno euro ich po tejto transakcii vyjde len na 15 Kč. Nevýhodné kurzy sú aj v zmenárňach v Prahe, Brne, Ostrave či Olomouci. Česká národná banka, ktorá spomedzi českých bánk jediná prijíma slovenské koruny, však do kurzov   v zmenárňach nezasahuje. 
(Zdroj: ATLAS)

Bratislava nedosahuje návštevnosť svetových hlavných miest

7. 1. 2009 Podľa Euromonitora sa naše hlavné mesto umiestnilo v počte navštívených turistov až na 149. mieste (navštívilo ho "len" 462 tisíc turistov). Problém s návštevnosťou mali aj maďarská Budapešť a poľská Varšava.
Najobľúbenejší je Londýn - vyše 15 miliónov turistov, nad hranicu desiatich miliónov zahraničných turistov sa dostali Hongkong, Bangkok a Singapur.  Menej ako desať miliónov turistov navštívilo Paríž (5. miesto) aj Rím (10. miesto). Prahu  (19. miesto) navštívilo vyše 4 milióny turistov.  Prognózy hovoria o tom, že ekonomická nestabilita v budúcnosti  oslabí pozície Európy              v prospech ázijských metropol.
(Zdroj: EUROMONITOR, SME)

Nový audiovizuálny zákon vo Francúzsku

5. 1. 2009 Od 1. januára platí vo Francúzsku nový audiovizuálny zákon, ktorý má zabezpečiť, aby francúzske média do roku 2011 postupne zrušili reklamu.
Okrem zákazu vysielania reklám sa má zmeniť aj organizácia štátnej televízie a z piatich verejnoprávnych staníc sa má vytvoriť jeden podnik.  
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner