ECB sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne
7. 11. 2022
Európska centrálna banka (ECB) sa sústredila na zníženie inflácie v eurozóne skôr, ako sa zakorení. Zdôraznili to dvaja najvyšší predstavitelia banky.
Investori sa snažia odhadnúť, kam je ECB pripravená zájsť v boji proti dvojcifernému rastu spotrebiteľských cien, pričom tlak na centrálne banky na celom svete narastá po tom, ako americký Federálny rezervný systém naznačil síce ďalšie, ale zrejme miernejšie zvýšenia úrokových sadzieb.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v regióne, ktorý zaviedol euro, sa v októbri zrýchlilo na rekordných 10,7 percenta, čo je vyše päťnásobne viac, ako je cieľová inflácia ECB na úrovni 2 percenta.
Prezidentka ECB Christine Lagardová a jej zástupca Luis de Guindos naznačili, že centrálna banka eurozóny je odhodlaná urobiť svoju časť práce. Vyzvali však zároveň 19 vlád euroregiónu, aby sa vyhli príliš štedrým výdavkom, ktoré ženú ceny nahor.
Lagardová pripustila, že zvýšenie kľúčového úroku ECB (ktorý od júla vzrástol z -0,5 percenta na súčasných 1,50 percenta) zafungovalo s oneskorením. Argumentovala však, že tvorcovia menovej politiky nemajú ten luxus čakať, kým uvidia plný účinok opatrení.
"Ak by sme napríklad videli, že inflácia sa stáva trvalejšou a hrozí rast inflačných očakávaní, nemohli by sme čakať, kým sa naplno prejaví vplyv politických opatrení," povedala Lagardová. "Potrebovali by sme prijať ďalšie opatrenia, kým nebudeme mať väčšiu istotu, že inflácia sa vráti k cieľu včas," dodala.
De Guindos vo svojom prejave v Španielsku povedal tiež, že ECB sa musí aj naďalej "zameriavať na znižovanie podpory dopytu a chrániť sa pred rizikom trvalého posunu inflačných očakávaní smerom nahor".
Obaja poukázali na to, že vlády by mali zavádzať "dočasnú a cielenú" podporu pre domácnosti, ktoré najviac zasiahla súčasná kríza životných nákladov, aby sa vyhli podpore dopytu.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Syrové špeciality pod ochranou EÚ
16. 3. 2011
Slovensko má v bruselskom registri originálneho pôvodu potravín zapísané ďalšie tri tuzemské originály – Zázrivský korbáčik, Oravský korbáčik a Tekovský salámový syr.
Slovenskí producenti budú tak môcť na obal trojice tradičných výrobkov nalepiť ochrannú známku EÚ, pokiaľ aspoň jedna fáza výrobného procesu prebehne v regiónoch, ktoré sú indikované aj v názvoch týchto potravín. Slovensko už má na zozname spolu 13 výrobkov.
Europarlament zvýšil mesačný príspevok na asistenta
11. 3. 2011
Rozpočtový výbor europarlamentu minulý týždeň schválil návrh na zvýšenie mesačného príspevku pre asistentov a potreby kancelárie o 1500 eur.
Po navýšení by mal mať každý europoslanec k dispozícii pre svoj tím mesačne 18 820 eur. Europoslanci majú mesačný plat 7956,87 eura + za každý deň na plenárnych zasadaniach 300 eur. K navýšeniu dochádza v čase, keď sa väčšina národných vlád snaží o uťahovanie opaskov v domácej politike.
EÚ: Slovensko je na 4. mieste v najnižšej produkcií množstva odpadu na obyvateľa
11. 3. 2011
Slovensko vyprodukovalo v roku 2009 spomedzi krajín EÚ štvrté najnižšie množstvo komunálneho odpadu prepočítané na jedného obyvateľa, no v kvalite jeho ekologického spracovania, podobne ako ostatné nové členské štáty, zaostáva.
Slovensko sa umiestnilo na 4. priečke s 339 kg odpadu na obyvateľa a predbehli ho len Lotyšsko (333) a dvojica Česká republika a Poľsko (316). Najväčšími producentmi odpadu sú Dáni, ktorí si zaknihovali 833 kg na hlavu, kým európsky priemer je 513 kg, informuje v najnovšej štatistike Eurostat.
Európski socialisti požadujú znížiť úroky Grécku a Írsku
9. 3. 2011
Európski socialisti vyzvali EÚ a Medzinárodný menový fond (MMF), aby znížili úrokové sadzby na záchranné úvery pre Grécko a Írsko.
Okrem toho požadujú ďalšie opatrenia na podporu ekonomiky, vrátane emitovania spoločných európskych dlhopisov a dane na finančné transakcie.