ECB je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu
23. 9. 2022
Európska centrálna banka je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny.
Vyhlásila to v utorok prezidentka banky Christine Lagardová vo svojom prejave vo Frankfurte nad Mohanom.
Dvojité šoky viedli k nárastu spotrebiteľských cien, ktorý je "oveľa väčší a trvalejší", ako sa očakávalo, skonštatovala Lagardová. Poznamenala, že centrálna banka musí zabezpečiť, aby vysoká inflácia "nezapustila korene".
Lagardová uviedla, že náklady na pôžičky budú v nasledujúcich mesiacoch rásť ešte viac, a to aj potom, čo banka zvýšila úrokové sadzby najviac vo svojej histórii.
"Urobili sme veľké kroky na ceste k normalizácii našej menovej politiky zvýšením sadzieb," povedala Lagardová. Dodala, že očakáva ďalší nárast úrokových sadzieb počas niekoľkých nasledujúcich stretnutí.
Predstavitelia ECB horlivo diskutujú o ďalších krokoch potom, čo nasledovali príklad amerického Federálneho rezervného systému (Fed) a zvýšili sadzby o 75 bázických bodov tento mesiac. A hoci súhlasia s tým, že sú potrebné ďalšie opatrenia na získanie kontroly nad rekordnou mierou inflácie, existujú určité nezhody o tom, aká miera agresivity je vhodná, keďže prudko stúpajúce náklady na energiu smerujú Európu k recesii.
Šéf estónskej centrálnej banky Madis Muller vo svojom prejave v utorok vyzval ECB na "dostatočne rozhodné" kroky, pričom uviedol, že sadzby zostávajú ďaleko od úrovní, ktoré by obmedzili hospodársky rast.
Lagardová zopakovala, že ECB bude prijímať rozhodnutia na jednotlivých zasadaniach, jedno po druhom, a že akékoľvek kroky budú závisieť od prichádzajúcich ekonomických údajov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Daň z alkoholu
25. 4. 2012
Legislatívna úprava spotrebnej dane z vína, liehu a piva v SR a jej aplikáciu v praxi významným spôsobom ovplyvnila aj skutočnosť, že je predmetom legislatívy EÚ v oblasti spotrebných daní.
Hlavným dôvodom vypracovania a zavedenia zákona je vytvoriť štruktúru zdaňovania jednotlivých alkoholických nápojov, ktorá by zohľadňovala všetky aspekty, vplývajúce na ich výrobu, spracovanie, distribúciu a spotrebu. Ustanovuje sa jednotná sadzba spotrebnej dane na alkoholický nápoj, pričom sadzba dane na jednotlivé druhy alkoholického nápoja, t.j. víno, lieh a pivo, zohľadňuje obsah alkoholu v konečnom výrobku tak, že sú pri zdaňovaní každého druhu alkoholického nápoja dodržané základné princípy smernice Rady 92/83/EHS. Zákon nadobudol účinnosť od 1. januára 2012 s výnimkou niektorých paragrafov, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. marca 2012 a 1. januára 2013.
Dáni majú na svoje polročné predsedníctvo EÚ najnižšie náklady
10. 1. 2012
Dánsko prevzalo 1. januára 2012 kolujúce predsedníctvo Európskej únie.
Pre účely svojho polročného rotačného predsedníctva EÚ vyčlenili 35 miliónov eur. Dodnes najviac minuli Francúzi a to 171 miliónov eur. Dánsky minister pre európske záležitosti Nicolai Wammen popiera tvrdenia, že týmto kritizujú ostatné členské štáty a uvádza, „Bude dánske predsedníctvo menej nákladné ako boli predsedníctva iných krajín? Áno. Chceme tým krajiny upozorniť na to ako ony viedli svoje záležitosti? Nie.“
Maďarsko môže stratiť šancu získať preventívny úver
5. 1. 2012
Európska komisia skúma novú maďarskú ústavu.
Nová maďarská ústava vstúpila do platnosti 1. januára spolu s legislatívou, o ktorej medzinárodní kritici tvrdia, že ohrozuje nezávislosť národnej banky, súdnictva a médií a posilňuje pozíciu vládnej strany Fidesz premiéra Viktora Orbána, ktorá sa pridružuje k Európskej ľudovej strane. Desaťtisíce ľudí v pondelok proti pravidlám protestovali v uliciach. Považujú ich za autoritárske. Predseda Európskej komisie upozornil maďarského premiéra na to, aby neobmedzoval nezávislosť národnej banky a zopakoval svoje obavy z obmedzovania slobody médií. Hovorca Komisie Olivier Bailly včera uviedol: „Dnes ráno sme dostali preklad novej ústavy a naši právni experti skúmajú, či naše pripomienky boli zohľadnené“, ako uviedol hovorca Komisie. Komisia očakáva, že hrozby, že k poskytnutiu pomoci nedôjde, budú stačiť na to, aby Orbán splnil požiadavky, no na druhej strane je pripravená právne zakročiť.
Summit EÚ pôsobí rozporne
13. 12. 2011
V piatok 9. 12. 2012 sa skončil v Bruseli kľúčový summit Európskej únie.
Summit EÚ pôsobí rozporne
V piatok 9. 12. 2012 sa skončil v Bruseli kľúčový summit Európskej únie.
Na summite uzavreli fiškálnu dohodu o sprísnení rozpočtových pravidiel, chcú posilniť Medzinárodný menový fond o 200 miliárd eur, rozhodli, že objem trvalého eurovalu sa nebude meniť a nedostane bankovú licenciu. Euro na chvíľu posilnilo avšak opäť slabne. "Ľudia očakávali silnejšiu odpoveď a okrem toho ECB odmieta výraznejšie nakupovať dlhopisy," uviedol Beat Siegenthaler. V prvom štvrťroku budú prehodnotené ratingy európskych krajín, nakoľko stretnutie neprinieslo rozhodné opatrenia.