ECB je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu
23. 9. 2022
Európska centrálna banka je odhodlaná zastaviť prudko rastúcu infláciu, ktorá sa stáva normou potom, čo pandémia nového koronavírusu a ruská invázia na Ukrajinu otriasli ekonomikou eurozóny.
Vyhlásila to v utorok prezidentka banky Christine Lagardová vo svojom prejave vo Frankfurte nad Mohanom.
Dvojité šoky viedli k nárastu spotrebiteľských cien, ktorý je "oveľa väčší a trvalejší", ako sa očakávalo, skonštatovala Lagardová. Poznamenala, že centrálna banka musí zabezpečiť, aby vysoká inflácia "nezapustila korene".
Lagardová uviedla, že náklady na pôžičky budú v nasledujúcich mesiacoch rásť ešte viac, a to aj potom, čo banka zvýšila úrokové sadzby najviac vo svojej histórii.
"Urobili sme veľké kroky na ceste k normalizácii našej menovej politiky zvýšením sadzieb," povedala Lagardová. Dodala, že očakáva ďalší nárast úrokových sadzieb počas niekoľkých nasledujúcich stretnutí.
Predstavitelia ECB horlivo diskutujú o ďalších krokoch potom, čo nasledovali príklad amerického Federálneho rezervného systému (Fed) a zvýšili sadzby o 75 bázických bodov tento mesiac. A hoci súhlasia s tým, že sú potrebné ďalšie opatrenia na získanie kontroly nad rekordnou mierou inflácie, existujú určité nezhody o tom, aká miera agresivity je vhodná, keďže prudko stúpajúce náklady na energiu smerujú Európu k recesii.
Šéf estónskej centrálnej banky Madis Muller vo svojom prejave v utorok vyzval ECB na "dostatočne rozhodné" kroky, pričom uviedol, že sadzby zostávajú ďaleko od úrovní, ktoré by obmedzili hospodársky rast.
Lagardová zopakovala, že ECB bude prijímať rozhodnutia na jednotlivých zasadaniach, jedno po druhom, a že akékoľvek kroky budú závisieť od prichádzajúcich ekonomických údajov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Mnohé štáty v EÚ zvýšili od nového roka DPH, rastie riziko podvodov
3. 1. 2011
Od začiatku nového roka 2011 začalo veľa krajín v EÚ zvyšovať daň z pridanej hodnoty (DPH).
Krajiny týmto krokom chcú prispieť ku konsolidácii verejných financií. Na druhej strane hrozí, že sa zvýši riziko cezhraničných podvodov, ktoré vlády stoja desiatky miliárd eur.
Írsko príjme pomoc od EÚ a MMF
16. 12. 2010
Írsky parlament v stredu aj cez odpor opozičných síl schválil prijatie finančnej pomoci od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu v objeme 85 miliárd eur.
Írsko tak vytvorilo podmienky na to, aby menový fond mohol svoj diel pomôci schváliť ešte tento týždeň. EÚ a MMF sa budú na pomoci Írsku podieľať sumou 67,5 miliardy eur, zvyšok si Írsko zabezpečí samo.
Priemysel v EÚ sa odrazil k rastu
16. 12. 2010
Priemysel v Európskej únii aj v eurozóne sa v októbri po septembrovom prepade vrátil k rastu.
Priemysel v krajinách platiacich európskou jednotnou menou medzimesačne vzrástol o 0,7 % a v celej EÚ o 0,3 %, v septembri sa pritom priemyselná výroba znížila o 0,7 % respektíve 0,3 %, uviedol Eurostat. Pri porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, októbrová priemyselná výroba vzrástla v eurozóne o 6,9 % a v celej únii o 6,7 %.
Vláda schválila stratégiu nakladania s bioodpadom
16. 12. 2010
Vláde sa podarilo schváliť Stratégiu obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov.
Slovensko by sa tak malo vyhnúť pokute 725 000 eur, ktorou pre chýbajúcu stratégiu hrozila Európska komisia.