Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphy a šťastie

To, že ste vyhrali, ešte nezaručí, že budete šťastní.

Hlúposť je nevyliečiteľná choroba.

To, že hlúpy má šťastie, ešte nezaručuje, že keď naňho vsadíte, budete mať šťastie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy optimista

Ak vám ušiel vlak, nevadí. Hlavné je, že ste si stihli kúpiť lístok!

Ak sa veci pokazia, svet sa ešte preto nezrúti – práve naopak, tá kopa pokazených harabúrd mu nedovolí padnúť.

Ak vám všetci nadávajú do svíň, nezúfajte! Po zakáľačke vás budú velebiť.

(Murphyho zákonník)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

(Murphyho zákony v bájkach)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

Krátke časové úseky, aj keď ich je veľký počet, sú nanič, pretože sa neustále začína od začiatku.

Opakujúca sa kríza je dôkazom nedbalosti a lenivosti šéfa.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony odkladania

Čím drahšia je realizácia projektu, tým menšia je šanca ho zastaviť – a to hlavne potom, ako vyjde najavo, že je nepotrebný.

Už zaužívané postupy sú náchylné prežiť i napriek príchodu nových postupov.

Zlé zákony sa nikdy nerušia, dopĺňajú sa len o ďalšie chybné ustanovenia.

(Murphyho Zbierka zákonov)

ECB chce, aby banky držali zisk doma dlhšie

29. 7. 2020 Veľké slovenské banky majú dostatok kapitálu, aby zvládli recesiu. Regulátori napriek tomu žiadajú, aby ponechali zisk doma a nevyplácali tento rok dividendy.
Európska centrálna banka včera zverejnila výsledky cvičenia z úvodnej fázy koronakrízy, ktorého cieľom bolo odhaliť slabiny v sektore. Analýza hovorí, že peňažné domy pandémiu zvládnu, no v prípade druhej vlny by mohli prísť o veľkú časť kapitálu. Frankfurt preto chce, aby 86 významných európskych bánk do januára 2021 nevyplácali dividendy a nerealizovali ani odkup vlastných akcií. Predošlé odporúčanie platilo do októbra. Frankfurt takto chce zabezpečiť, aby mali komerčné inštitúcie dostatok kapitálu na zvládnutie nárastu nesplácaných úverov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Švédsko chce inšpirovať krajiny EÚ k zdravému stravovaniu

22. 6. 2009 Dôvodom nie sú len obavy zo zhoršovania zdravotného stavu, ale aj obavy z tvorby emisií CO2. Medzi environmentálne rizikové potraviny patrí nielen mäso ale napríklad aj ryža.


 


Mäso - jahňacina, hovädzina, bravčovina a hydina - patrí k potravinej skupine, ktorá má najväčšie dôsledky pre životné prostredie.  Keďže jeho konzumácia za posledných 10 rokov narástla, k čomu prispelo aj zvyšovanie životnej úrovne a preberanie západných stravovacích návykov v krajinách ako Čína a India, Švédsko konzumentom odporúča, aby sa správali ekologicky.
Mäso by sa malo jesť menej často a v menších porciách, alebo vymeniť jedno alebo dve mäsité jedná za týždeň vegetariánskym pokrmom.
Voľba zdravých pokrmov môže až  na niekoľko výnimiek, tiež kráčať ruka v ruke s voľbami, ktoré sú dobré pre životné prostredie. Švédska správa  odporúča jesť najmä sezónne ovocie, ktoré sa vyprodukuje v regióne spotrebiteľa.  Pre zdravie a klímu je vhodná  tiež konzumácia zeleniny.
Ku skupine environmentálne rizikových potravín patria tiež fľaškové nápoje, sóda, olivový olej a ryža. Ryža do skupiny environmentálne rizikových potravín patrí tiež pre tvorbu metánu počas jej pestovania.
Švédske úrady sú prvé v EÚ, ktoré vydali odporúčania takéhoto druhu. Krajina chce svoje odporúčania  šíriť aj do ostatných členských krajín a očakáva spätnú väzbu, reakcie a diskusiu.
V správe Švédska sa konštatuje, že spotrebitelia pri nakupovaní potravín robia  dôležité environmentálne rozhodnutia,  preto potrebujú zdravý základ pre svoje rozhodnutia. Produkcia pokrmov sa pod emisie švédskych spotrebiteľov  podpisuje rovnou štvrtinou. K ďalším škodlivým dôsledkom pre životné prostredie prispieva, ak sa napríklad používajú pesticídy.
(Zdroj: EURACTIV)

Spoločensky zodpovedné podnikanie (CSR)

19. 6. 2009 Princípy spoločensky zodpovedného podnikania by nemali uplatňovať len veľké korporácie ale aj stredné a malé firmy. Kríza nebude trvať večne a zodpovedne podnikať treba aj počas hospodárskeho poklesu.
Mnohé MSP tieto princípy dodržiavajú dlhé roky. Existujú dokonca také, ktoré si to ani neuvedomujú, pretože nevedia čo CSR predstavuje, iné zase nevedie, do akých oblastí môžu tieto princípy aplikovať.
Dlhodobý prínos spoločensky zodpovedného podnikania môže mať rôzne podoby:
- zvýšenie profitu, zniženie výdavkov
- konkurenčné výhody
- podpora inovácií
- lojalita zákazníkov,
- posilnenie dôveryhodnosti značky
- rozvoj krízového manažmentu
- vyššia produktivita a väčšia lojalita zamestnancov.
Možno predpokladať, že vplyvom finančnej krízy dôjde v krátkom čase k posilneniu programov posilňujúcich podnikovú zodpovednosť, transparentnosť produktov, kontrolu investícií a zodpovedné správanie na trhu.
Len veľmi málo firiem na Slovensku o svojich aktivitách informuje. Je potrebné, aby hovorili aj o negatívnych veciach - napríklad koľko ľudí bolo nespokojných so službami. Firmy sa nemôžu tváriť, že sú len dobré. 
Pre publikovanie pozitívnych informácií o firmách je najčastejšou prekážkou  strach zo skrytej reklamy, ktorý spôsobujú najmä nezrovnalosti vo výklade legislatívy.  Odborníci však tvrdia,  že naša legislatíva nebráni publikovaniu informácií o spoločensky zodpovednom podnikaní, pretože nejde o reklamu.  Poukazujú na to, že úlohou médií je aj kultivovať, a tú si nesplnia pokiaľ budú prinášať len negatívne spravodajstvo.
(Zdroj: EURACTIV)

Dohoda o predĺžení rodičovskej dovolenky

19. 6. 2009 Dĺžka rodičovskej dovolenky nebude ovplyvnená druhom pracovnej zmluvy. Novú rámcovú dohodu o predĺžení rodičovskej dovolenky z troch na štyri mesiace podpísali sociálni partneri ETUC, BUSINESSEUROPE, CEEP a UEAPME za prítomnosti komisára pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a rovnaké príležitosti – Vladimíra Špidlu.

Dovolenka sa každému rodičovi predĺži z troch na štyri mesiace, pričom jeden z mesiacov nebude možné preniesť na druhého rodiča. Dohoda sa vzťahuje na všetkých zamestnancov bez rozdielu pohlavia či druhu pracovnej zmluvy (pracovný pomer na dobu určitú, na kratší pracovný čas a pod.).
Rodičovskú dovolenku podľa nových pravidiel sú oprávnení čerpať aj rodičia, ktorí si dieťa adoptovali.
Úlohou Komisie je teraz preskúmať ustanovenia dohody. Komisia do leta Rade navrhne, aby sa uvedená dohoda vykonávala prostredníctvom smernice podľa ustanovení zmluvy týkajúcich sa sociálneho dialógu.  Smernicu musí rada prijať kvalifikovanou väčšinou.
(Zdroj: EURACTIV)

Členské štáty EÚ sa zaviazali obmedziť nárast vládnych pôžičiek

19. 6. 2009 Lídri členských krajín Európskej únie sú pripravení v prípade, ak dôjde k oživeniu ekonomiky, uprednostniť kroky namierené k fiškálnej konsolidácii pred ďalším pumpovaním verejných financií do národných ekonomík postihnutých recesiou.
Poukazujú na to predbežné závery nadchádzajúceho summitu EÚ.  Členské štáty sa zaviazali udržať na uzde svoje rastúce deficity a obmedziť nárast vládnych pôžičiek.  Tento krok je dôležitý  pre obnovenie dôvery vo fiškálnu politiku eurozóny. Rozpočtové pravidlá EÚ stanovujú hornú hranicu štátneho deficitu na 3 %  hrubého domáceho produktu (HDP) a dlh krajiny na maximálne 60 %  HDP.
Treba urýchlene implementovať štrukturálne reformy na podporu rastu.
(Zdroj: PRAVDA, EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner