Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Zákon relativity: Rovné cesty vedú priamo do pekla. Ostatné tam vedú okľukou.

Pokazená vec sa vie maskovať lepšie ako prieskumník.

Pred začiatkom hry sa vždy zdá, že je tu šanca na víťazstvo. Buďme radi, že je tomu tak a nie naopak.

(Murphyho zákonník)
Murphy optimista

Ak nemáte na to, aby ste v tíme hrali prím, určite máte na to, aby ste ich deprimovali.

Ak myslíte, nebojte sa, z inej stránky môžete byť preto ešte celkom normálny.

Ak ste nestihli vyskočiť, keď vám šéf povedal hop, nič sa nestalo – o chvíľu vám aj tak povie cup.

(Murphyho zákonník)
Informácie pre šéfa

Čím menej rozumiete obsahu informáucie, tým viac ste kompetentný o nej rozhodnúť.

Keď už všetky informácie perfektne zapadajú do seba, tak o chvíľu sa dozviete niečo, čo všetko obráti naruby.

Poriadny dlh je na nezaplatenie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Žiadna hlava nie je dokonalá

Škrípajúce koleso nie vždy namažú. Niekedy ho jednoducho vymenia.

Skúsenosť je to, čo získate, keď sa vám nepodarí dostať to, čo ste chceli.

Nie je treba klamať vždy a všetkých ľudí. Stačí len občas a tých správnych ľudí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Firma a práca

Čím viac času spotrebujete na vykazovanie toho, čo ste urobili, tým menej času zostane na to, aby ste niečo naozaj urobili. Ideálny stav dosiahnete vtedy, keď spotrebujete všetok váš čas vykazovaním, prečo ste nič neurobili.

Preháňanie vždy škodí - hlavne vtedy, keď ide o práce.

Kľúčové rozhodnutia sú síce formálne posudzované z hľadiska prínosu pre firmu, ale prijímané sú s ohľadom na prínos pre tých, ktorí ich prijali.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa výrazne zhoršila

8. 9. 2021 Dôvera investorov v nemeckú ekonomiku sa v septembri opäť znížila, pokles vykázala už štvrtý mesiac za sebou. Investorov znepokojujú problémy v dodávateľských reťazcoch. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky dnes zverejnil nemecký inštitút ZEW.
Index dôvery sa znížil na 26,5 bodu z augustových 40,4 bodu. Pokles tak bol výraznejší, než očakávali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters septembrovú hodnotu index odhadovali v priemere na 30 bodov.
"Očakávania sa v septembri opäť výrazne zhoršili. Hoci odborníci na finančný trh očakávajú ďalšie zlepšovanie ekonomickej situácie v najbližších šiestich mesiacoch, predpokladaný rozsah a dynamika tohto zlepšovania zaznamenali značný pokles," uviedol prezident ZEW Achim Wambach.
"Globálny nedostatok čipov v automobilovom sektore a nedostatok materiálov v stavebnom sektore viedli k výraznému zhoršeniu vyhliadok pre zisky v týchto odvetviach," dodal.
Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe. Hrubý domáci produkt Nemecka sa v druhom štvrťroku zvýšil o 1,6 percenta po dvojpercentnom poklese v prvom kvartáli.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Eurozóne insolventnosť nehrozí

26. 2. 2009 Podľa komisára pre hospodárske a menové záležitosti problémom insolventnosti nečelí žiaden člen eurozóny.
Medzi niektorých politikmi a na finančných trhoch rastú špekulácie o možnosti, že silnejšie krajiny eurozóny, napr. Nemecko, by mali pomôcť slabším členom ako napr. Grécko.
Komisár odmieta zmenu pravidiel na vstup do eurozóny, čím odmietol výzvu Maďarska na urýchlenie procedúr.


Komisár zároveň zopakoval výzvy voči krajinám eurozóny, aby pracovali na plánoch sprísnenia svojej rozpočtovej politiky po terajšom období fiškálnej expanzie, ktorej cieľom je bojovať proti recesii.
(Zdroj: HNONLINE)

Slováci málo vedia o voľbách do Európskeho parlamentu

26. 2. 2009 O tom, že najbližšie voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa uskutočnia už tento rok vie menej ako polovica Slovákov. Termín volieb pozná 46,6 % ľudí, tretina respondentov ho nevie vôbec.
Pätina opýtaných vo svojich odpovediach uvádzala nesprávne roky konania volieb.
Väčšina obyvateľov nemá poznatky o činnostiach EP. Takmer 77 percent ľudí uviedlo, že sú o jeho aktivitách informovaní  veľmi slabo alebo slabo.  Informovaná je len necelá pätina (16,6 percenta) respondentov a 6,4 percenta sa k otázke nevedelo vyjadriť. O činnostiach EP vedomosti  majú skôr obyvatelia veľkých miest a vysokoškolsky vzdelaní.  Slabo informovaní sú vo väčšej miere ľudia so základným vzdelaním a respondenti z malých obcí.
Menej ako desať percent (8,2 percenta) oslovených  vie, že Slovensko zastupuje v tomto volebnom období v europarlamente 14 poslancov. Viac ako tretina (37,5 percenta) uviedla, že poslancov máme menej  a sedem percent opýtaných je presvedčených, že ich je viac. Vo svojich výpovediach Slováci uvádzali počty od 1 do 98 poslancov zastupujúcich Slovensko v EP. Takmer polovica oslovených  (47,2 percenta) nevedela na túto otázku odpovedať vôbec.
Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v júni tohto roku. Prvýkrát mali Slováci možnosť voliť poslancov Európskeho parlamentu v roku 2004.  Svoje právo však využili minimálne. K volebným urnám prišlo len 17 percent oprávnených voličov.  Bola to najnižšia účasť spomedzi všetkých krajín Európskej únie.
Tieto údaje vyplývajú  z reprezentatívneho prieskumu agentúry TNS SK, ktorý sa realizoval na vzorke 1012 respondentov vo februári.
(Zdroj: TASR, TOPKY)

Finančné inštitúcie budú pod prísnejšou európskou kontrolou

26. 2. 2009 Aj keď dozor nad medzinárodnými finančnými skupinami ostane národnou záležitosťou, vzniknú tri nové orgány, ktoré budú uplatňovať rozhodnutia aj keď domáci dohľad nebude súhlasiť.
Potrebu lepšej európskej kontroly finančných inštitúcií, zvýraznila finančná kríza. Dôvodom je skutočnosť, že tieto inštitúcie sú značne zapojené do medzinárodných aktivít, no aj napriek tomu kontrolu vykonávajú národné orgány.
Podľa štatistík Komisie v Európe operuje osemtisíc bánk, no dve tretiny ich aktív je v rukách štyridsiatich multinárodných inštitúcií.
Exportnú skupinu,  ktorej úlohou bol preskúmať novú stratégiu v regulácii finančných inštitúcií vedie Jacques de Larosière, bývalý výkonný riaditeľ Medzinárodného menového fondu.
Práve táto  expertná skupina vo svojej správe odmietla žiadosť Európskej centrálnej banky (ECB), aby jej boli udelené väčšie právomoci na nižšej úrovni regulácie, ktorá sa zameriava na banky a poisťovnícke firmy. Rozhodnutie je zdôvodnené  tým, že ECB by sa mala sústrediť najmä na zaistenie menovej stability v eurozóne.

Podľa expertov, vo výmene informácií zlyhali  národné regulačné orgány. Mnohé členské štáty aj tak stále odmietajú vytvorenie kolégií dohliadačov pre každú medzinárodnú finančnú skupinu. Súčasný právny boj, ktorý vznikol po problémoch multinárodnej spoločnosti Fortis, považujú okrem toho za príklad negatívneho vplyvu zanedbania vytvorenia jasných pravidiel.

De Larosière navrhuje do roku 2012 vytvoriť tri nové európske orgány (pre banky aj poisťovnícke skupiny), nezávislé od národných regulátorov. Budú zohrávať úlohu mediátora medzi kontrolnými inštitúciami členských štátov.  Znamená to, že v prípade, že sa regulátori pobočiek nebudú v nejakej problematike vedieť dohodnúť s regulátormi v krajine pôvodu firmy, vstúpia medzi nich a navrhnú riešenie.

Skupina predložila aj návrh ako predísť riziku z globálneho pohľadu na finančný systém. V rámci Európskeho systému centrálnych bánk  by mala vzniknúť inštitúcia, ktorá bude zahŕňať každý členský štát. ECB bude predsedať orgánu s názvom Európska rada pre systémové riziko (ESRC). ESRC nahradí Výbor bankového dohľadu.
Nový inštitút  by mal včas upozorňovať na riziko a mal by mať prístup ku všetkým dôležitým informáciám.

Reakcia Komisie
Predseda Komisie José Manuel Barroso  správu uvítal a nazval ju dobrým základom pre ďalšie návrhy. Tie by sa  mali zverejniť budúci týždeň (4. marca) pred summitom plánovaným na 19. a 20. marca. Do apríla chce Komisia  predložiť návrhy na reguláciu hedgeových fondov a fondov private equity.
Šéf Európskej strany socialistov Poul Nyrup Rasmussen uvažuje, či sa nejedná o úmyselný odklad. Takto by sa Európa mohla vyhnúť zaujatia spoločného stanoviska voči hedgeovým fondom aj fondom private equity pred aprílovým londýnskym summitom G20.
(Zdroj: EURACTIV)

Nový výbor pre zdravotníctvo

25. 2. 2009 Výsledkom reformy Európskeho parlamentu by mal byť aj nový výbor venovaný výlučne otázkam zdravia a ochrany spotrebiteľa.
Zmeny by mali platiť v novom volebnom období a mali by priniesť väčšiu efektivitu do oblastí ako je zdravotníctvo, energetika a životné prostredie.
Podnetom k reforme bola údajne nespokojnosť s výkonom Výboru pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa, najmä v jeho kapacite venovať sa ochrane spotrebiteľa. Uvažuje sa aj o možnosti rozpustiť tento výbor.
Nový výbor by sa mal zaoberať  tiež komplexnou otázkou farmaceutického balíčka, vrátane smernice o informovaní pacientov a falšovaní liekov.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner