Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Otázky na rádio Jerevan

Platí aj pre podnikateľa: Kto do teba kameňom, ty doňho chlebom“? Nie, tu platí: kto do teba kameňom, ty doňho nástražným systémom.

Čo to je manna nebeská? Niečo, čo vám padne do huby bezpohnutia prstom, podobne, ako štátny podnik privatizérovi.

Aká je hodnota slovenskej koruny? Skúste si požičať v banke a uvidíte.

(Myšlienky bez cla)
Oheň a voda

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

(Zrnká úsmevu)
Odvaha tárať

Ak pomôžeš priateľovi, ktorý je v núdzi, spomenie si na teba, keď bude opäť v núdzi.

Skutočnosť, že sa operácia dá vykonať, ešte neznamená, že sa aj musí vykonať.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Dlh európskych energetických firiem kvôli kríze prudko rastie

18. 7. 2022 Ak sa vyššie náklady firiem prenesú na spotrebiteľa, je pravdepodobné, že európske domácnosti budú za energie platiť aj 470 eur mesačne. Európske energetické spoločnosti sa výrazne zadlžujú, aby pokryli vyššie náklady spôsobené rastom cien ropy a zemného plynu.
Celkový dlh firiem stúpa od pandémie a tento rok už vzrástol na viac ako 1,7 bilióna eur. To je nárast o viac ako 50 percent oproti stavu pred rokom 2020, uviedla agentúra Bloomberg.
Najnovšie sa zdá, že nemecká spoločnosť Uniper, najväčší odberateľ ruského plynu, bude potrebovať asi deväť miliárd eur. Česká energetická spoločnosť ČEZ získa od štátu tri miliardy eur, aby zvládla energetickú krízu. Celý sektor by mal potom získať najmenej 24 miliárd eur.
Za prvých šesť mesiacov tohto roku vydali energetické firmy v regióne dlhopisy za 45 miliárd eur. Získali aj úvery za 72 miliárd eur.
Ak bude energetickým spoločnostiam umožnené preniesť vyššie náklady na plyn na spotrebiteľov, tak analytici investičnej banky Goldman Sachs počítajú s tým, že európske domácnosti budú musieť za elektrinu a plyn platiť 470 eur mesačne. To je o 290 percent viac ako v polovici roku 2020.
(Zdroj: hnonline.sk)

Výroba áut v Európe sa vrátila do krízy

16. 1. 2013 Predaj áut v Európe klesol minulý rok na najnižšiu úroveň za posledných 18 rokov.
Dôvodom je dlhová kríza v eurozóne, ktorá obmedzila výdavky obyvateľstva. Podľa združenia klesol počet nových registrácií áut v Európskej únii minulý rok o 8,2 % na 12,05 milióna. Za december sa predaj znížil medziročne o 16,3 % na 799.407 áut, čo predstavovalo najvýraznejší decembrový pokles od roku 2008. V eurozóne klesol predaj o 11,3 % na necelých 9 miliónov vozidiel.

Slovensko si drží nízke ceny, ale aj malé platy

15. 1. 2013 Slovensko je v Európskej únii v pozícii krajiny s nízkymi cenami, ale aj podpriemernými mzdami.
Vlani sa podľa údajov Štatistického úradu ceny v slovenských obchodoch zdvihli oproti roku 2011 o 3,6 per­centa, čo bolo mierne nad priemerom celej únie. Platy rástli podobne ako v celej únii vyše dvojpercentným tempom. Slovensko je zhruba siedmou najlacnejšou krajinou spomedzi 27 štátov EÚ. Naopak, platy máme podľa údajov Eurostatu šieste najnižšie v únii. Kým Slovák zarába priemerne mesačne 780 eur, Poliak viac ako 800 eur, Čech vyše 900 eur, ale Dán takmer 4 300 eur.

Fico dostal prvé varovanie zo sveta

10. 1. 2013 Stlačiť deficit štátu bude podľa ratingovej agentúry Moody's náročné.
Vláda Roberta Fica dostala prvú vážnu výstrahu v tomto roku. Jedna z troch top ratingových agentúr sveta, Moody's, včera Ficovi a spol. odkázala – stlačenie deficitu pod tri percentá nemusí byť ani po konsolidácii vôbec isté. Už čoskoro tak môže vláda stáť pred základnou otázkou, kde chýbajúce milióny nájsť. Napríklad pri spomalení ekonomiky na jedno percento namiesto súčasných 2,1 percenta by musela nájsť až štvrť miliardy eur.

V EÚ vzrástla nezamestnanosť, najlepšie sa vodí Rakúšanom

9. 1. 2013 Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri stúpla na 11,8 percenta z októbrových 10,7 percenta.
Miera nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie sa medzimesačne nezmenila a zotrvala na hodnote 11,7 percenta. Medziročne nezamestnanosť výrazne vzrástla v eurozóne aj v rámci celej EÚ, keďže v novembri 2011 bola v eurozóne vo výške 10,6 percenta a v rámci celej EÚ na úrovni 10 percent. Na Slovensku nezamestnanosť vzrástla na 14,5 percenta z októbrových 14,2 percenta, pričom v novembri 2011 miera nezamestnanosti v SR predstavovala 14 percent. V rámci EÚ bola v novembri najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,5 percenta).
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner