Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Odvaha tárať

Ak lekár určí diagnózu, to ešte neznamená, že ju vie aj liečiť.

Za čo ťa jedni povýšia, za to ti iní vykrútia krk.

Mýliť sa je ľudské, ale na vojne to spravidla stojí život.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Zákony odkladania

Čím drahšia je realizácia projektu, tým menšia je šanca ho zastaviť – a to hlavne potom, ako vyjde najavo, že je nepotrebný.

Aj ten najväčší génius nakoniec stroskotá na maličkostiach.

Ľudia začnú konať rozumne až vtedy, keď už vyčerpali všetky ostatné možnosti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život treba žiť

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Aké je smutné utešovať sa myšlienkou, že iní sú na tom horšie (Wilde)

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

(Zrnká úsmevu)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Hlavným prínosom odborného pracovníka nie je produkcia hmotných vecí, ale generovanie nových myšlienok a odovzdávanie znalostí.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Vyložiť na činnosť naraz menej času ako je minimum, je bohapustým mrhaním času.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Zákony života

Obísť problém sa nedá bez toho, aby ste nezakopli. Zakopnete vždy v okamihu, keď to najmenej očakávate.

Optimisti sú ľudia, ktorí veria, že nešťastie sa valí iba na pesimistov.

Dajte veciam pokoj – ony samy vedia, kedy je najpríhodnejší čas na pokazenie!

(Murphyho zákonník)

Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície

14. 11. 2023 Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Rozpočtová politika EÚ potrebuje uvoľniť

21. 10. 2019 Európska únia potrebuje voľnejšiu rozpočtovú politiku a úpravu fiškálnych pravidiel, povedal pre nedeľňajšie vydanie ekonomického denníka Il Sole 24 Ore dezignovaný komisár Európskej únie pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Dodal, že aj keď pravidlá v oblasti rozpočtového schodku a dlhu nie je možné ignorovať, je potrebné "ich preskúmať a aktualizovať". Ako povedal, je načase, aby krajiny s "dostatočným fiškálnym priestorom ho využili v celkovom kontexte menej reštriktívnej rozpočtovej politiky".
Bývalý taliansky premiér, ktorý od prvého novembra vo funkcii nahradí Francúza Pierra Moscoviciho, upozornil, že pri súčasnom spomaľovaní rastu ekonomiky Európskej únie "nie je možné prehliadať riziká spojené s dlhodobo nízkym rastom" a podpora hospodárstva "nesmie zostať iba záležitosťou menovej politiky". Gentiloni pritom bude mať významnú úlohu pri hodnotení návrhu talianskeho rozpočtu na rok 2020, ktorý talianska vláda predložila Európskej komisii minulý týždeň. Rozpočtový plán zvyšuje budúcoročný štrukturálny deficit o 0,1 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo predchádzajúci prísľub Ríma hovoril o jeho znížení o 0,6 percenta HDP. Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis v rozhovore pre agentúru Reuters koncom tohto týždňa povedal, že Brusel požiada Taliansko o "objasnenie" rozpočtových zámerov. Napriek tomu, že rozpočet nebude v súlade s pravidlami EÚ, viacerí analytici očakávajú od Bruselu zhovievavejší prístup, aby sa Európska komisia vyhla podobnému sporu, aký mala s Talianskom v minulom roku.
(Zdroj: hnonline.sk)

Lidl v Británii preinvestuje 15 miliárd libier

18. 10. 2019 Nemecký diskont Lidl plánuje počas najbližších piatich rokov investovať 15 miliárd britských libier (17,23 miliardy eur) do lokálnych dodávateľov v Británii. Lidl uviedol, že chce zaviesť dlhodobé kontrakty, ktoré zabezpečia dodávateľom stabilitu a podporu a umožnia im investovať a expandovať.
Lidl operuje v Británii 25 rokov a jeho aktuálny podiel na trhu podľa vlastných vyjadrení predstavuje šesť percent. Firma pokračuje v ambicióznych plánoch expanzie, v rámci ktorej si dala v tomto roku za cieľ otvoriť vo Veľkej Británii 60 nových predajní. Lidl v júni oznámil, že plánuje v najbližších piatich rokoch minúť okolo 500 miliónov britských libier do otvorenia nových predajní v Londýne. Firma v Británii zamestnáva vyše 23-tisíc ľudí a prevádzkuje 770 predajní a 13 distribučných centier.
(Zdroj: hnonline.sk)

Oproti loňsku se v EU vyrobilo o 1,6 procenta méně vozů

18. 10. 2019 Prodej nových osobních aut v Evropské unii se v září meziročně zvýšil o 14,5 procenta na 1,25 milionu vozů. Důvodem vysokého růstu byl prudký pokles prodeje loni v září po zavedení nového, přísnějšího emisního standardu. Za devět měsíců letošního roku se ale prodej automobilů snížil o 1,6 procenta. Oznámilo to ve středu Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
V září rostl prodej ve všech členských zemích EU, vyjma Bulharska. Na čtyřech z pěti největších automobilových trzích se prodej zvyšoval dvoucifernými čísly. V Německu vzrostl o 22,2 procenta, ve Španělsku o 18,3 procenta, ve Francii o 16,6 procenta a v Itálii o 13,4 procenta. V Británii růst činil pouze 1,3 procenta, zejména kvůli nejistotě spojené s brexitem, která má negativní dopad na důvěru spotřebitelů. Za prvních devět měsíců tohoto roku se v EU prodalo 11,77 milionu aut. Jedinou zemí z největších trhů, která zaznamenala za devět měsíců růst, je Německo. Tam se počet registrací zvýšil o 2,5 procenta.
(Zdroj: ihned.cz)

Francúzska poisťovňa AXA uvažuje o odchode zo strednej Európy

16. 10. 2019 Francúzska poisťovňa AXA uvažuje o odchode zo strednej Európy, a to vrátane Slovenska. AXA v rámci svojej rozsiahlej reštrukturalizácie zvažuje predaj svojich aktivít v strednej Európe, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na tri zdroje oboznámené so situáciou. Poisťovňa sa údajne chce stiahnuť z trhov, kde nemá dostatočne silnú pozíciu.
AXA realizuje hlbokú reštrukturalizáciu, ktorá by jej mala pomôcť vyrovnať sa s prostredím negatívnych úrokových sadzieb a posilniť operácie skupiny v oblastiach zdravotného poistenia, poistenia majetku a zodpovednosti za škody. AXA sa aktuálne sústredí na expanziu v Ázii. Vlani za 15 miliárd USD (13,6 miliardy eur) prevzala bermudskú poisťovňu XL a jej americká dcéra AXA Equitable Holdings vstúpila na burzu. "AXA plánuje predať svoje aktivity v Poľsku, Českej republike a na Slovensku," uviedol jeden zdroj pre Reuters. Dodal, že poisťovňa už zaslala ponuky a informácie potenciálnym investorom.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner