Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Manželstvo a rodina

Ženatý muž nemá pravdu ani vtedy, keď je sám v lese, hovorí sám so sebou a manželka ho nepočuje.

Každé rozhodnutie, ktoré urobíte, sa v päťdesiatich percentách prípadov ukáže byť chybným. Naproti tomu sa každé rozhodnutie, ktoré neurobíte, s päťdesiatpercentou pravdopodobnosťou ukáže byť správnym.

Ak nezmeníte smer, môžete skončiť, kam ste si namierili.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Otázky na rádio Jerevan

Platí ešte: „Chudoba cti netratí“? Platí, ale všetko ostatné je za peniaze.

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

(Myšlienky bez cla)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

Zvykne sa hovoriť: „Pomôž si človeče a aj boh ti pomôže“. Tí opatrnejší ešte dodávajú „ak si to zaslúžiš“.

(Zrnká úsmevu)
Hlúposti sa medze nekladú

Veci, ktorých sa vzdáš, môžu byť použité proti tebe.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

(Murphyho zákony v bájkach)

Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície

14. 11. 2023 Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Voľby do Európskeho parlamentu

8. 6. 2009 Vo voľbách do Európskeho parlamentu sa vo väčšine krajín darilo skôr pravici ako ľavici. Pravica by si tak mala udržať dominanciu v parlamente aj v novom funkčnom období.
Oproti súčasnému stavu by sa však rozdiel  medzi počtom poslancov ľudovcov a socialistov, ktorí sú druhou najsilnejšou frakciou v Štrasburgu, mal znížiť.  Liberáli  by mali zostať na treťom mieste.  Vo viacerých krajinách dobré výsledky zaznamenali  krajne pravicové nacionalistické či xenofóbne strany.
V Nemecku zvíťazili kresťanskí demokrati na čele s kancelárkou  Angelou  Merkelovou, vo Francúzsku Únia za ľudové hnutie prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Na Slovensku získala najväčšiu podporu a päť mandátov strana Roberta Fica. Podporilo ju vyše 32 %  voličov. Do Európskeho parlamentu sa dostali SDKÚ, SMK a KDH  (po dve kreslá), HZDS a SNS (po jednom kresle). SaS, Strana zelených a koalícia KDS-OKS sa do parlamentu nedostali. 
Sociálno-demokratické strany prehrali vo všetkých dôležitých štátoch. Smer-SD tak bude jedna z mála delegácii Strany európskych socialistov, ktorá posilnila. Oficiálne výsledky za Slovensko potvrdili rozdelenie síl v EP: PES 5 (Smer-SD), EPP 6 (SDKÚ-DS, SMK, KDH), UEN 1 (SNS) a ALDE 1 (HZDS).
(Zdroj: ETREND, EURACTIV)

Eurozóna zatiaľ nepotrebuje nové stimulačné opatrenia

5. 6. 2009 Medzinárodný menový fond (MMF) je presvedčený, že eurozóna si počínala dobre v snahe chrániť svoje hospodárstvo pred najhorším poklesom od konca druhej svetovej vojny a nové stimulačné opatrenia zatiaľ nepotrebuje.
Správa MMF hovorí, že v súčasnosti sa zdá, že ďalší stimul nie je potrebný a najprv sa má umožniť doteraz prijatým opatreniam, aby prejavili svoje účinky.  MMF však v správe hovorí aj  o tom, že napriek určitým pozitívnym znakom v ekonomike, kríza sa ešte neskončila.  MMF svoju správu predloží v pondelok na schôdzke skupiny ministrov financií eurozóny Eurogroup v Luxemburgu, na ktorej sa zúčastnia aj zástupcovia Európskej centrálnej banky.
(Zdroj: HNONLINE)

Voľby do Európskeho parlamentu sú prejavom nadnárodnej demokracie

5. 6. 2009 Svet sa stáva svedkom jednej z najneobyčajnejších udalostí demokratickej politiky. Voľby do europarlamentu sa priamo dotknú 375 miliónov ľudí z viac ako dvoch tuctov rôznych krajín. Tieto voľby sú najvýznamnejším prejavom nadnárodnej demokracie na tejto planéte.
Hlas každého eurovoliča sa môže stať dôležitejším než kedykoľvek predtým. Má to dva dôvody: prvým je, že svet prechádza najväčšou hospodárskou krízou od 30. rokov minulého storočia. Rozhodný, koordinovaný postup v rámci celej EÚ je nevyhnutný, ak sa má minimalizovať straau pracovných miest a prebudovať hospodárstva tak, aby v budúcnosti mohli využívať výhody perspektívnych odvetví. Toto sa môže uskutočniť iba s podporou európskych občanov.
Druhým dôvodom je skutočnosť, že Európsky parlament sa má stať (pokiaľ Lisabonská zmluva bude ratifikovaná a nadobudne platnosť v priebehu nastávajúcich mesiacov) ešte významnejším aktérom pri spravovaní záležitostí Európy.
S vývojom  spoločenstiev sa vyvíja aj Európska únia. Na začiatku bolo cieľom EÚ podporovať mier a vyššiu životnú úroveň – EÚ nielenže urovnala dávne nepriateľstvá, ale prostredníctvom procesu rozšírenia rozšírila  svoj priestor mieru, bezpečnosti a prosperity do všetkých kútov kontinentu.
Dnes však ľudstvo čelí novým výzvam, ktoré nerešpektujú žiadne hranice. Finančná kríza, zmena klímy, energetická neistota, medzinárodný terorizmus a pandémie sú len niektoré z nich. Preto, i keď mnohí ľudia považujú mier za zabezpečený, pre národy Európy stále neexistuje iná alternatíva, než naďalej spolupracovať na základe partnerstva v rámci inštitúcií EÚ.
Európskemu parlamentu, ktorý má v rukách zákonodarstvo spolu s vládami jednotlivých štátov, ale aj s občanmi Únie Európska komisia skladá účty.
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso preto vyzval občanov Únie aby si zvolili europoslancov, ktorí budú presadzovať ich názory. Konanie týchto poslancov  bude mať vplyv  na každodenný život občanov Európskej únie.
(Zdroj: HNONLINE)

Európsky parlament zmenil život Slovákov

4. 6. 2009 V sobotu si Slováci zvolia trinásť nových zástupcov v Bruseli. Od ich rozhodnutí budú závisieť stanoviská Európskej únie a teda aj ďalší vývoj Slovenska.


Európsky parlament prijíma legislatívne akty, ktoré bezprostredne ovplyvňujú život občanov každej členskej krajiny. Europarlament v podstate prijíma dôležité pravidlá, ktorými sa riadia štáty. Preto má priamy vplyv na veľa vecí v bežnom živote občanov, do istej miery reguluje vnútorný trh, zavádza antidiskriminačné prvky, nariaďuje kvóty. Ovplyvňuje tým napríklad podmienky podnikania.
Činnosť europarlamentu sa takto napríklad premietla do cien mobilných operátorov, do cien mlieka, rovnakých bezpečnostných pravidiel, v ochrane životného prostredia.
Sú však aj oblasti, do ktorých europarlament a vôbec únia  nemôžu zasahovať.  Europarlament neschvaľuje napríklad  smernice týkajúce sa oblastí vnútra a spravodlivosti. Tie rieši Európska rada alebo Rada ministrov.
Aby sa voliči mohli rozhodnúť, majú k dispozícii množstvo informačných zdrojov. Napríklad na stránkach Európskeho parlamentu možno nájsť všetkých kandidátov z jednotlivých krajín a na stránke Europarltv si možno pozrieť volebné spoty. Nové informácie o voľbách sa okrem toho objavujú každý deň na sociálnych sieťach ako Facebook alebo Twitter.
Výsledky volieb budú oznámené  v priamom prenose zo sídla Európskeho parlamentu. Prenos sa začne 7. júna  22. hodine.
(Zdroj: HNONLINE, ec.europa.eu)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viliam
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner