Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície
14. 11. 2023
Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
V Európskom parlamente sa volili lídri politických skupín
25. 6. 2009
Podpredsedom skupiny európskych socialistov a demokratov v Európskom parlamente sa stala slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.
Európska ľudová strana (EPP) si za šéfa skupiny drvivou
väčšinou opätovne zvolila Francúza Josepha Daula. Takmer v rovnakom čase si volili predsedu skupiny aj
európski socialisti. Zotrvali pri starom známom Martinovi Schulzovi.
Jedno z deviatich podpredsedníckych kresiel skupiny získala
slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Tá v slovenských eurovoľbách
získala najviac preferenčných hlasov. V skupine európskych socialistov a
demokratov bude zodpovedná za oblasť "Európa a občania", kam spadajú
občianske slobody, menšinové otázky a ústavné veci. Zvyšuje to jej šance, že sa
stane jedným z podpredsedov Európskeho parlamentu, ktorých bude plénum
voliť na ustanovujúcej schôdzi 14. júla 2009.
Pravdepodobnosť schválenia Lisabonskej zmluvy v Írsku rastie
24. 6. 2009
Írsky europoslanec, ktorý si želal ostať v anonymite, pre EurActiv potvrdil, že druhé írske referendum o Lisabonskej zmluve sa bude konať 2. októbra. Vláda by oficiálne mala oznámiť dátum v najbližších dňoch. Pravdepodobnosť schválenia zmluvy v krajine rastie.
Ostatný prieskum verejnej mienky v Írsku ukázal výrazný posun
smerom k táboru voličov podporujúcemu ratifikáciu Lisabonu. Pomer voličov
je podľa prieskume už takmer dva „za“ -
jeden „proti“.
Očakáva sa, že kampaň na podporu Lisabonu bude tentokrát
silnejšia a koherentnejšia. Podľa Irish Sunday Business Post boli
kombinované sily odporcov Lisabonu (Libertas a pro-life skupina Coir) pred
prvým referendom príliš silné na to, aby im rozštiepené skupiny podporovateľov
zmluvy mohli konkurovať.
Vláda a väčšina politických strán sú odhodlané k
referendu pristúpiť zodpovednejšie a zanechať partizánsky boj. Na stranu tábora
"za" sa okrem politikov verejne postavilo aj viac osobností občianskej
spoločnosti. Sú medzi nimi známi
biznismani, politickí komentátori, či športové hviezdy.
V niektorých aspektoch sa táto situácia podobá na
opakovanie referenda o zmluve z Nice, ktorú v roku 2001 Íri 2001 odmietli 54 % hlasmi proti k 46 %
za. Na druhý pokus za tú istú zmluvu hlasovalo 63 % voličov.
Slovensko a Rumunsko majú najnižšie daňové zaťaženie
23. 6. 2009
Vyplýva to zo správy Eurostatu, ktorá skúmala vývoj daní medzi rokmi 2000 a 2007. Podľa správy dane najviac klesli medzi členmi Európskej únie v tomto období na Slovensku.
Ich podiel na hrubom domácom produkte v roku 2007 bol 29,4 %. V únii
v rovnakom roku tvorili daňové príjmy 39,8 % HDP.
Podľa predpovedí Európskej komisie bude pravdepodobne
aj v dôsledku súčasnej ekonomickej krízy daňové zaťaženie klesať.
Reforma dohľadu nad finančným trhom
22. 6. 2009
Reforma by mala v priebehu budúceho roku vstúpiť do platnosti. Dohodli sa na tom lídri členských štátov únie na summite v Bruseli. Obrovských investícií do vysoko rizikových produktov by sa mali do budúcnosti finančné inštitúcie vyvarovať.
Základom návrhu komisie je vytvorenie dvoch
celoeurópskych orgánov, ktoré by mali zlepšiť reguláciu a sledovanie finančných
trov v únii. Významný bude predovšetkých Eurpean Systemic Risk Council, ktorý
by mali tvoriť centrálni bankári jednotlivých členských štátov a národní regulátori.
Úlohou tohto orgánu bude predovšetkým monitorovať situáciu a varovať úniu pred
prípadnými rizikami na celom finančnom trhu.