Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície
14. 11. 2023
Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Slovensko si drží nízke ceny, ale aj malé platy
15. 1. 2013
Slovensko je v Európskej únii v pozícii krajiny s nízkymi cenami, ale aj podpriemernými mzdami.
Vlani sa podľa údajov Štatistického úradu ceny v slovenských obchodoch zdvihli oproti roku 2011 o 3,6 percenta, čo bolo mierne nad priemerom celej únie. Platy rástli podobne ako v celej únii vyše dvojpercentným tempom.
Slovensko je zhruba siedmou najlacnejšou krajinou spomedzi 27 štátov EÚ. Naopak, platy máme podľa údajov Eurostatu šieste najnižšie v únii. Kým Slovák zarába priemerne mesačne 780 eur, Poliak viac ako 800 eur, Čech vyše 900 eur, ale Dán takmer 4 300 eur.
Fico dostal prvé varovanie zo sveta
10. 1. 2013
Stlačiť deficit štátu bude podľa ratingovej agentúry Moody's náročné.
Vláda Roberta Fica dostala prvú vážnu výstrahu v tomto roku. Jedna z troch top ratingových agentúr sveta, Moody's, včera Ficovi a spol. odkázala – stlačenie deficitu pod tri percentá nemusí byť ani po konsolidácii vôbec isté.
Už čoskoro tak môže vláda stáť pred základnou otázkou, kde chýbajúce milióny nájsť. Napríklad pri spomalení ekonomiky na jedno percento namiesto súčasných 2,1 percenta by musela nájsť až štvrť miliardy eur.
V EÚ vzrástla nezamestnanosť, najlepšie sa vodí Rakúšanom
9. 1. 2013
Sezónne upravená miera nezamestnanosti v eurozóne v novembri stúpla na 11,8 percenta z októbrových 10,7 percenta.
Miera nezamestnanosti v rámci celej Európskej únie sa medzimesačne nezmenila a zotrvala na hodnote 11,7 percenta.
Medziročne nezamestnanosť výrazne vzrástla v eurozóne aj v rámci celej EÚ, keďže v novembri 2011 bola v eurozóne vo výške 10,6 percenta a v rámci celej EÚ na úrovni 10 percent. Na Slovensku nezamestnanosť vzrástla na 14,5 percenta z októbrových 14,2 percenta, pričom v novembri 2011 miera nezamestnanosti v SR predstavovala 14 percent.
V rámci EÚ bola v novembri najnižšia nezamestnanosť v Rakúsku (4,5 percenta).
Zarábame menej ako Česi, nedostávame ani 80 % z ich platov
9. 1. 2013
Slováci si môžu dovoliť kúpiť zo svojho platu menej tovarov či služieb ako väčšina Európanov.
Dvadsať rokov od vzniku samostatných štátov Slovenskej republiky a Českej republiky sú pritom platy na Slovensku nižšie ako mzdy v Česku.
Nezarábame ani 80 % z toho čo Česi, podotkla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Kým Slovák zarobil v 1. polroku 2011 v priemere 786 eur, Čech až 994 eur.