Česko je chorý muž Európy. Stav krajiny ukazuje krach plánovanej megainvestície
14. 11. 2023
Hospodársky model Českej republiky je zastaraný, krajina je lapená v priemernosti. Na svojom webe to napísal nemecký denník Die Welt, podľa ktorého je skutočne chorým mužom Európy práve Česko. Západný sused Slovenska je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá sa nedokázala zotaviť z ekonomických dopadov pandémie. Česko preto podľa denníka slúži ako varovanie pred tým, čo hrozí aj Nemecku.
Stav českej ekonomiky a jej vyhliadky jasne ukazuje postoj automobilového koncernu Volkswagen, ktorý zatiaľ odložil rozhodnutie o ďalších európskych miestach pre výstavbu obrovskej továrne na batérie do elektromobilov.
Česká republika, ktorá má o takzvanú gigafactory veľký záujem, ponúkala zónu v obci Líně pri Plzni. "Toto rozhodnutie vyvolalo v Česku sklamanie, ale zodpovedá (celkovému) obrazu," napísal Die Welt o projekte, ktorý česká vláda považovala za jeden zo svojich hlavných.
"Po takmer dvoch desaťročiach dobiehania už hospodárstvo mnoho rokov len sotva rastie a ekonómovia varujú, že ekonomika bez zásadných zmien stratí kontakt s ostatnými európskymi krajinami," uviedol denník.
"V skutočnosti je to teraz Česko, kto je skutočne chorým mužom Európy," poznamenal. Termín chorý muž Európy bol dlho spájaný s Nemeckom, ktoré sa v 90. rokoch dlho ekonomicky vyrovnávalo so svojim znovuzjednotením. Toto spojenie v posledných mesiacoch niektoré médiá znovu využili, aby tak poukázali na to, že Nemecku sa teraz v porovnaní s inými štátmi ekonomicky nedarí.
Na predpandemickú úroveň sa Česko podľa ekonómov Medzinárodného menového fondu tento rok nedostane. Odborníci navyše aj na nadchádzajúci rok predpovedajú Česku slabý hospodársky rast. Die Welt vypočítava niekoľko faktorov, ktoré možno pripísať na ťarchu slabého zotavenia z pandémie, ako je okrem iného nedostatočne energeticky efektívna výroba českých firiem a tiež príliš skoré zvýšenie úrokových sadzieb Českou národnou bankou, čo zadusilo ekonomiku. "To všetko sú len prechodné faktory. Narážajú však na hospodárstvo, ktoré už roky bojuje so slabým rastom. Neuspokojivý vývoj posledných rokov ich teraz priviedol do centra pozornosti mnohých pozorovateľov," uviedol nemecký denník.
Upozornil tiež, že podľa Hospodárskej komory ČR hrozí Česku pasca stredných príjmov, keď krajina uviazne medzi konkurenciou chudobnejších štátov s nižšími mzdami a vysoko technologicky vyspelými krajinami typu Nemecka.
"Varovanie pred rastovou pascou znie zatiaľ ako dráma, ktorá sa snaží získať pozornosť. Čína, Brazília alebo Albánsko sú ekonomikami so strednými príjmami. Česko naopak hrá inú ligu. V celosvetovom porovnaní je vysoko rozvinutou a bohatou priemyselnou krajinou s príjmom na hlavu, ktorý dosahuje 87 percent priemeru EÚ," napísal Die Welt.
Odborníci ako Kryštof Kruliš z Asociácie pre medzinárodné otázky sú presvedčení, že varovanie je namieste, pretože česká ekonomika je príliš drahá, aby konkurovala krajinám s lacnejšími mzdovými nákladmi, ale ešte nie je dostatočne technologicky vyvinutá, aby udržala krok napríklad s Nemeckom.
Denník poznamenal, že problémy Českej republiky sú veľmi podobné tým, ktorým čelí aj Nemecko. To podľa ekonómov totiž na udržanie prosperity bude potrebovať štrukturálne zmeny vrátane ukončenia podpory priemyselným odvetviam, ktoré nie sú v tejto krajine dlhodobo životaschopné. "Recepty sú v Nemecku rovnaké ako v Česku. Viac peňazí do školstva, do výskumu a vývoja. Menej byrokracie. Investície do strojov, robotov a softvéru, ktorý nahradí chýbajúcu pracovnú silu," uviedol Die Welt. Dodal, že niektorí ekonómovia vidia aj príležitosti, ako je presun výroby z Číny.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Veľkoobchodné ceny v Nemecku ďalej rastú
15. 8. 2022
Veľkoobchodné ceny v Nemecku pokračovali v júli v raste, tempo rastu sa však tretí mesiac po sebe spomalilo. Napriek tomu rast cien v nemeckom veľkoobchode zotrval aj v júli na dvojcifernej úrovni. Informujeme o tom na základe správ serverov RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili najnovšie údaje nemeckého štatistického úradu Destatis.
Veľkoobchodné ceny v Nemecku sa v júli oproti rovnakému mesiacu minulého roka zvýšili o 19,5 percenta, oznámil v pondelok Destatis. V júni vzrástli o 21,2 percenta, v máji o 22,9 percenta a v apríli o 23,8 percenta, čo predstavovalo rekordné tempo rastu.
Podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch aj v júli sa pod rast veľkoobchodných cien v najväčšej európskej ekonomike podpísali ceny tuhých palív. Ich rast dosiahol 92,9 percenta. Nasledovali ceny minerálnych olejov, ktoré vzrástli o 53,8 percenta, obilia a osív, ktoré sa zvýšili o 33,4 percenta a kovov a kovových rúd, ktoré vzrástli o 14,9 percenta.
V
Euro v piatok ráno stagnovalo a predávalo sa po 1,0321 USD
12. 8. 2022
Medziročná miera inflácie v USA sa v júli znížila na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta. To podporilo očakávania, že Fed by mohol spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb.
Spoločná európska mena na konci týždňa stagnovala. V piatok ráno sa predávala po 1,0321 USD, teda približne pri rovnakom kurze ako vo štvrtok 11. 8. večer.
Európska centrálna banka stanovila vo štvrtok popoludní referenčný kurz eura na 1,0338 (v stredu: 1,0252) USD/EUR.
Už v stredu 10. 8. mala výrazne negatívny vplyv na dolár správa o nečakane prudkom spomalení inflácie v USA, čo podporilo euro, ktorého kurz sa dostal nad 1,03 USD/EUR. Aktuálne sa spoločná európska mena pohybuje okolo tejto hranice.
Medziročná miera inflácie v USA sa v júli 2022 znížila na 8,5 percenta z júnových 9,1 percenta, ukázala stredajšia správa amerického ministerstva práce. To podporilo očakávania, že americká centrálna banka by mohla spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb.
V
Nemecko musí zabrániť nedostatku plynu
8. 8. 2022
Ľudia v Nemecku budú musieť kvôli klesajúcim dodávkam ruského plynu znížiť spotrebu energie najmenej o 20 percent, aby krajina zabránila tomu, že bude mať v decembri nedostatok plynu. Povedal to v rozhovore s listom Welt am Sonntag šéf nemeckého sieťového regulátora Klaus Müller. Ruský Gazprom znížil dodávky plynu do Nemecka prostredníctvom plynovodu Nord Stream 1 na 20 percent kapacity. Zvýšil sa tak tlak na najväčšiu európsku ekonomiku, aby šetrila plyn na zimu.
Podľa Müllera možno v tomto prípade zabrániť nedostatku len v prípadoch, ak spotrebitelia znížia spotrebu aspoň o 20 percent. V ostatných scenároch hrozí nedostatok plynu v decembri alebo budú na konci nadchádzajúceho vykurovacieho obdobia nízke zásoby.
Podľa Müllera by Nemecko tiež malo znížiť vývoz plynu do susedných krajín o 20 percent a doviezť desať až 15 gigawatthodín plynu, aby sa vyhlo nedostatku. "Pokiaľ nebudeme veľa šetriť a nezískame žiadny ďalší plyn, budeme mať problém," vyhlásil.
Nemecko minulý mesiac zvýšilo svoj cieľ naplnenie zásobníkov plynu. Do prvého septembra chce mať zásobníky plné zo 75 percent a do prvého októbra z 85 percent. Do prvého novembra potom chce mať zásobníky plné z 95 percent. Krajina tiež predstavila opatrenia na úsporu energie.
V
EÚ smeruje k plným zásobníkom plynu
5. 8. 2022
Európske krajiny sú na ceste k dosiahnutiu cieľa v oblasti naplnenosti zásobníkov plynu pred blížiacou sa zimou, náklady by však mohli byť 10-násobne vyššie než zvyčajne. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Európska únia plánuje do prvého novembra naplniť zásobníky plynu na 80 percent kapacity. Na základe vo štvrtok zverejnených údajov organizácie Gas Infrastructure Europe boli európske zásobníky naplnené k utorku druhého augusta na 70,54 percenta kapacity, čím prekročili 5-ročný priemer, ktorý predstavuje 70,32 percenta kapacity.
Navyše, zverejnená úroveň naplnenosti nebola ani príliš ďaleko od 10-ročného priemeru na úrovni 71,40 percenta. "Európska únia už začiatkom júla prekonala predbežný cieľ naplnenosti k prvému septembru a je stále na ceste k dosiahnutiu cieľa k prvému novembru," povedal Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.
V