Česká národná banka zlepšila odhad vývoja ekonomiky
3. 2. 2023
Česká národná banka dnes zlepšila odhad vývoja ekonomiky pre tento rok. Očakáva jeho pokles o 0,3 percenta. V novembrovej prognóze predpokladala, že výkonnosť hospodárstva sa zníži o 0,7 percenta. Centrálna banka však zhoršila výhľad inflácie, ktorá by tento rok mala dosiahnuť 10,8 percenta. V novembri ČNB predpokladala infláciu priemerne 9,1 percenta. Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní bankovej rady o tom informoval guvernér ČNB Aleš Michl.
"Recesia začiatkom roka bude miernejšia, ako čakala novembrová prognóza, a to najmä vďaka priaznivému vplyvu na energetických trhoch a robustnejšiemu zahraničnému dopytu," povedal Michl. Podľa prognózy ČNB sa ale zníži domáci dopyt aj firemné investície. Pokles domáceho dopytu je pritom podľa Michla dôležitý k oslabeniu inflačných tlakov.
"S odznením nákladových tlakov sa potom ekonomika postupne vráti k rastu," doplnil Michl. Pre budúci rok ČNB predpokladá hospodárske oživenie, HDP by mal vzrásť o 2,2 percenta.
V januári očakáva ČNB výrazné zrýchlenie medziročnej inflácie oproti decembru, a to najmä kvôli koncu úspornej tarify a zvýšeniu cien elektriny a plynu na vládne cenové stropy. Vplyv bude mať aj tradičná januárová úprava cenníkov, ktoré podľa prognózy ČNB bude výraznejšie ako v iných rokoch. To všetko by malo prispieť k tomu, že za celý rok bude priemerná inflácia 10,8 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Amerika rozhodla i o eurách
11. 11. 2016
Aj jeden krok amerického prezidenta dokáže výrazne ovplyvniť ekonomiku našej krajiny. Donald Trump môže Slovensku pomôcť, ale tiež ho zbaviť niekoľkých firiem či obmedziť export.
Hneď po zverejnení volebných výsledkov americký dolár oproti euru klesol. Pokračovanie tohto stavu by viditeľne pocítili mnohé slovenské firmy. Vďaka slabšiemu doláru by sme však menej vynakladali na ropu a plyn. Slovensko totiž platí za tieto suroviny Rusku v dolároch. Podľa Vozára by sa tak vykompenzovala strata za exportný výpadok a jeho vplyv na rast slovenského HDP. Exportéri majú aj ďalší dôvod na obavy. Donald Trump niekoľkokrát avizoval, že bude uprednostňovať domácu produkciu pred dovozom od zahraničnej konkurencie. Voči niektorým trhom plánuje zaviesť vyššie clo. Spomenul najmä Čínu a Mexiko, no nie je vylúčené, že Trumpovo prehodnotenie colnej poliziky môže zasiahnuť aj Slovensko.
Ceny ropy sa vrátili k rastu
7. 11. 2016
Ceny ropy sa po minulotýždňovom prudkom poklese vrátili k rastu, pričom cena ropy Brent prekonala 46 dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI sa priblížila k hranici 45 dolárov za barel. Informovala o tom agentúra Reuters.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vzrástlao 62 centov (1,36 percent) na 46,20 dolárov (41,65 eura) za barel. V priebehu piatkového obchodovania (4. 11.) zaznamenala cena Brentu pokles až na 45,08 dolárov za barel, čo predstavovalo najnižšiu hodnotu od 11. augusta. Podobne aj cena americkej ľahkej ropy vzrástla o viac než 1 percento, pričom v piatok zaznamenala 1,5-mesačné minimum. Cena WTI vzrástla oproti piatkovej uzávierke o 65 centov (1,5 percent) na 44,72 dolárov za barel, počas piatkového obchodovania však klesla až na 43,57 dolárov za barel. To bola najnižšia hodnota od 20. septembra.
zdroj: hnonline.sk
Cenné papiere
19. 10. 2016
Cenné papiere a investičné služby sa budú po novom meniť od januára 2017, pretože 12. 10. 2016 bola schválená novela zákona o cenných papieroch.
Nariadenie CSD ustanovuje právny režim fungovania centrálnych depozitárov v rámci EU, vrátane režimu udeľovania príslušných povolení, zadefinovania rozsahu poskytovaných služieb, prepojení centrálnych depozitárov v rámci EU, pravidiel fungovania systémov vyrovnania s cennými papiermi a režimu dohľadu, vrátane udeľovania sankcií. Keďže podľa doterajšej právnej úpravy boli uvedené aspekty upravené na národnej úrovni, konkrétne v podmienkach SR v zákone o cenných papieroch, bolo potrebné vykonať príslušné zmeny, teda najmä vypustiť ustanovenia, ktoré by mohli byť v konflikte s ustanoveniami nariadenia CSD, resp. by sťažovali jeho aplikáciu.
Podnetom na zavedenie úpravy hybridných nástrojov vo forme investičných certifikátov v zákone o cenných papieroch je umožniť bankám plniť špecifické požiadavky na ich kapitálovú primeranosť v zmysle pravidiel CRD IV aj flexibilnejší režim vydávania hybridných dlhopisov podľa tuzemského práva, nakoľko súčasná právna úprava dáva len obmedzený priestor na zadefinovanie práv a povinností medzi emitentom a investormi v zmysle požiadaviek stanovených pravidlami EBA a ECB. Súčasne sa vytvorí priestor, aby sa banky nemuseli pri vydávaní týchto nástrojov koncentrovať na zahraničné trhy a mohli využiť aj potenciál tuzemského finančného trhu.
Predaj áut v EU naďalej rastie
14. 10. 2016
Európsky automobilový trh pokračuje v raste. Predaj osobných áut v Európskej únii (EÚ) vyskočil na nový septembrový rekord. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.Európsky automobilový trh pokračuje v raste. Predaj osobných áut v Európskej únii (EÚ) vyskočil na nový septembrový rekord. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.
Počet registrácií nových áut v EÚ v septembri dosiahol 1,455 milióna, uviedol dnes zväz európskych výrobcov áut ACEA. To bolo o 7,2 percent viac než v rovnakom období vlani. Tempo rastu odbytu sa však spomalilo z 10 percent v auguste. Expanziu zaznamenali všetky veľké trhy únie. Predaj v Taliansku sa v septembri zvýšil o 17,4 percent, v Španielsku o 13,9 percent, v Nemecku o 9,4 percent, vo Francúzsku o 2,5 percent a v Británii o 1,6 percent. Od januára do konca septembra predaj osobných áut v EÚ medziročne vzrástol o 8 percent na 11,24 milióna. To signalizuje pokračujúce zotavovanie európskeho automobilového trhu, pričom všetky najväčšie trhy zaznamenali solídne prírastky.
zdroj: hnonline.sk