Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Nesťažuj si, že máš za šéfa poleno, mohol by si dostať workoholika.

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Nikto nemôže mať všetko odrazu - aj krásu aj rozum.

(Murphyho zákony v bájkach)
O podnikaní a vede - VII. večer

Postupy vedy sú jednoduché: Meraj mikrometrom! Znač kriedou! Rež sekerou!

Rozvoj vedy sa dá zmerať podľa toho, akým tempom sa hromadia výnimky zo zákonov, platných už predtým.

Pomocou logiky sa nedá zistiť rozdiel medzi možným a nemožným.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphyho zákonník

Rozvádzať sa kvôli sobášu s inou je zárukou, že o rok budete mať reprízu.

Čím viac dopravných prostriedkov máte na výber, tým horšie si vyberiete.

Získať majetok je oveľa ťažšie, ako si to žobrák predstavuje.

(Murphyho zrnká II)
Murphy optimista

Ak nemáte na to, aby ste v tíme hrali prím, určite máte na to, aby ste ich deprimovali.

Ak vás tri dni naháňali a nakoniec vás dostali, je to lepšie, ako utekať po celý zvyšok života.

Ak sa celý život driapete po rebríčku kariéry a na konci života ste stále len na prvom šteblíku, nemajte komplexy – aspoň nedostanete závrat.

(Murphyho zákonník)

Česká národná banka zlepšila odhad vývoja ekonomiky

3. 2. 2023 Česká národná banka dnes zlepšila odhad vývoja ekonomiky pre tento rok. Očakáva jeho pokles o 0,3 percenta. V novembrovej prognóze predpokladala, že výkonnosť hospodárstva sa zníži o 0,7 percenta. Centrálna banka však zhoršila výhľad inflácie, ktorá by tento rok mala dosiahnuť 10,8 percenta. V novembri ČNB predpokladala infláciu priemerne 9,1 percenta. Na tlačovej konferencii po dnešnom rokovaní bankovej rady o tom informoval guvernér ČNB Aleš Michl.
"Recesia začiatkom roka bude miernejšia, ako čakala novembrová prognóza, a to najmä vďaka priaznivému vplyvu na energetických trhoch a robustnejšiemu zahraničnému dopytu," povedal Michl. Podľa prognózy ČNB sa ale zníži domáci dopyt aj firemné investície. Pokles domáceho dopytu je pritom podľa Michla dôležitý k oslabeniu inflačných tlakov.
"S odznením nákladových tlakov sa potom ekonomika postupne vráti k rastu," doplnil Michl. Pre budúci rok ČNB predpokladá hospodárske oživenie, HDP by mal vzrásť o 2,2 percenta.
V januári očakáva ČNB výrazné zrýchlenie medziročnej inflácie oproti decembru, a to najmä kvôli koncu úspornej tarify a zvýšeniu cien elektriny a plynu na vládne cenové stropy. Vplyv bude mať aj tradičná januárová úprava cenníkov, ktoré podľa prognózy ČNB bude výraznejšie ako v iných rokoch. To všetko by malo prispieť k tomu, že za celý rok bude priemerná inflácia 10,8 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Technologickým gigantom hrozia regulácie

23. 8. 2018 Aplikácie a ich distribúcia sú pre IT giganty významnou súčasťou ich celkových tržieb. V súčasnej situácii je možné, že táto časť značne utrpí. Čoraz viac vývojárov sa stavia proti vysokým províziám, ktoré spoločnosti za distribúciu v ich obchodoch požadujú. So sťažnosťami chodia priamo za regulátormi.
Monopolné postavenie spoločností Google a Apple si pritom všíma čoraz viac z nich. Európska únia v poslednom čase dáva technologickým spoločnostiam jasne najavo, že ich správanie už nebude naďalej tolerované. Vidieť to môžeme na rekordnej pokute, ktorú protimonopolný úrad udelil pred mesiacom Googlu. Podobná situácia je aj v Spojených štátoch, kde Apple čelí pokute od najvyššieho súdu za neakceptovateľnú výšku provízie za distribúciu aplikácií. Vývojári sa sťažujú, že monopolné postavenie spoločností spôsobuje, že musia akceptovať ich vysoké ceny len preto, aby sa dostali priamo k zákazníkom.
(Zdroj: hnonline.sk)

Rozdiely v platoch od zjednotenia Nemecka stále pretrvávajú

22. 8. 2018 Aj 28 rokov po znovuzjednotení Nemecka majú ľudia v jeho východnej časti výrazne nižšie platy než obyvatelia západu krajiny. Navyše o poznanie dlhšie pracujú. Vyplýva to z dát nemeckého i jednotlivých krajinských štatistických úradov. Ľudia pracujúci v krajinách bývalej Nemeckej demokratickej republiky si podľa dát, ktoré vyhodnocovali poslanci opozičnej frakcie Ľavica, ročne zarobia v priemere 30 172 eur hrubého.
Ich spoluobčania žijúci v krajinách bývalého západného Nemecka sú na tom o takmer päťtisíc eur lepšie - ich priemerný hrubý plat je 35 084 eur. Značný rozdiel pretrváva napriek tomu, že ľudia na východe krajiny - ku ktorému štatistika počíta celý Berlín - pracujú v priemere 1346 hodín ročne, zatiaľ čo obyvatelia západu spolkovej republiky 1279 hodín ročne, teda o 67 menej. Najviac hodín v práci vlani v priemere strávili ľudia žijúci v Durínsku (1371), Sasku-Anhaltsku (1362) a Meklenbursku-Predpomoransku (1353), najmenej naopak obyvatelia Porýnia-Falcka (1255), Sárska (1259) a Severného Porýnia-Vestfálska (1261). S platmi sú na tom v priemere najlepšie ľudia v Hamburgu (40 771 eur), Hesensku (37 832 eur) a Bádensku-Württembersku (36 786 eur). Najnižšie platy majú ľudia žijúci v Meklenbursku-Predpomoransku (27 520 eur), Sasku-Anhaltsku (28 607 eur) a Brandenbursku (28 715 eur).
(Zdroj: hnonline.sk)

Grécko opúšťa záchranný program a začína si požičiavať samo

20. 8. 2018 Grécko sa dnes púšťa záchranného lana, ktoré mu poskytli predovšetkým ostatné krajiny platiace eurom, aby sa Gréci kvôli vlastnému hlbokému zadlženiu nezrútili do finančnej priepasti. Atény teraz čakajú prvé neisté kroky na ceste k úplnej opätovnej samostatnosti na trhu s dlhopismi. Urobia tak s ekonomikou, ktorá prešla nekompromisným procesom masívnych úspor a škrtov v štátnych výdavkoch.
Grécko dnes oficiálne opúšťa tretí a zároveň posledný záchranný program. V jeho rámci od veriteľov, prevažne ostatných krajín eurozóny, získalo celkovo 86 miliárd eur. Od dnes sa má krajina sama financovať na medzinárodných dlhopisových trhoch, ako to robia aj iné štáty. Úplne slobodné však Grécko nebude. Do splatenia posledných peňazí zo záchranného úveru, teda do roku 2060, budú krajinu naďalej štvrťročne navštevovať experti, ktorí budú mať za úlohu preveriť, či Atény plnia dohodnuté ciele v oblasti verejných financií. Výška gréckeho dlhu teraz činí 322 miliárd eur, čo je viac ako 180 percent hrubého domáceho produktu. Z toho drvivú väčšinu dlhuje Grécko v rôznej forme ďalšom krajinám eurozóny a zlomok Medzinárodnému menovému fondu. V roku 2012 bol dlh krajiny na úkor strát vlastníkov štátnych dlhopisov znížený o zhruba 107 miliárd eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

Rast cien v eurozóne zrýchlil na 2,1 percenta

18. 8. 2018 Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlilo na 2,1 percenta z júnových dvoch percent. Potvrdila to dnes konečná správa Eurostatu. Miera inflácie je tak predovšetkým vďaka vyšším cenám energií nad dlhodobým inflačným cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ho stanovila tesne pod dvoma percentami.
V celej Európskej únii predstavovalo medziročné tempo rastu cien 2,2 percenta, bolo tak o jednu desatinu percentuálneho bodu vyššie ako v júni. V deviatich štátoch únie tempo rastu poľavilo, v šiestich zostalo bez zmeny a v 13 sa mierne zvýšilo. Najvyšší rast inflácie v júli vykázalo Estónsko, Lotyšsko a Belgicko, najmenší nárast potom Grécko a Írsko. V rámci eurozóny sa v júli najviac zdvíhali ceny energií, a to o 0,89 percenta. Nasledovali služby, potraviny, alkohol a tabak. Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa kolísavé ceny potravín a energií, sa v júli medziročne zvýšila o 1,3 percenta. Potvrdenie rastu inflácie je pre ECB dobrou správou. Centrálna banka totiž oznámila zámer ukončiť v závere tohto roka program nákupov dlhopisov, ktorým sa snažila rast cien v eurozóne podporiť. Na budúci rok potom ECB signalizovala, že by mohla zvýšiť svoju základnú úrokovú sadzbu.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner