Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony odkladania

Ak je proti tebe zákon, popri fakty!

Ak ide o prácu, treba sa pokúsiť odložiť ju vždy, ak ide o príležitosť, nikdy. Ak máš príležitosť a na chvíľu zaváhaš, všetko ti ujde spred nosa, škoda však zostane na mieste.

Vývoj neznamená, že nesprávnu teóriu vystrieda správna, ale že ju vystrieda taká, ktorej nesprávnosť je menej očividná.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Život s Murphyho zákonmi

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude horšie.

Ak sa vám zdá, že sa mýlite, tak sa určite mýlite.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Oheň a voda

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Prebieha zákopová vojna. Priateľský vojak Kohn každé ráno vystrčí zo zákopu na palici svoju prilbu a nepriateľský vojak zo zákopu naproti do nej celý deň strieľa. Aj dnes Kohn vystrčí prilbu – a nič – streľba žiadna. – Hej, prečo nestrieľaš – kričí na nepriateľa vojak Kohn. – Minuli sa mi náboje, - kričí naspäť nepriateľský vojak. – Predám za dolár kus. Ak vezmeš celú tisícku, dám ti päť percent zľavu, - ponúka vojak Kohn.

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)

Cena plynu pre európsky trh klesla pod 65 eur

6. 1. 2023 Dostala sa tak na najnižšiu úroveň od novembra 2021, napísala agentúra DPA. Za poklesom stojí najmä nezvyčajné teplé počasie v Európe.
Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dnes pokračovala v poklese, za ktorým stojí najmä neobvykle teplé počasie v Európe. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním vo februári vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility v Holandsku v závere obchodovania strácala 11,5 percenta na 64 eur za megawatthodinu. Podľa agentúry DPA sa tak dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2021.
"Kým nebudú predpovede ukazovať zimné počasie, je pravdepodobný ďalší pokles," uviedli analytici zo spoločnosti Energia Danmark, ktorá sa zaoberá obchodovaním s energiami. K poklesu dopytu po plyne okrem teplého počasia prispieva aj vzostup produkcie veterných elektrární. Ceny tlačí nadol tiež pretrvávajúca vysoká úroveň dodávok skvapalneného zemného plynu, upozornila agentúra Bloomberg.
Minulý rok bol na európskom trhu s plynom v znamení silného cenového kolísania, na konci leta sa cena plynu v TTF krátko vyšplhala k 350 eurám za MWh, hoci pred dvoma rokmi stál plyn menej ako 20 eur za MWh. Ceny sa začali zvyšovať predvlani, podľa časti analytikov v reakcii na energetickú politiku Európskej únie, ktorá tlačí na rýchly odklon od fosílnych palív bez adekvátneho riešenia. Ďalší citeľný rast cien sa dostavil po začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Znárodňovanie bánk má podporu v USA aj EÚ

25. 2. 2009 Podpora úplného znárodnenia slabých bánk a poisťovacích firiem v USA rastie. Podnet na to, aby vlády mohli prebrať kontrolu nad bankami v snahe zabrániť kolapsu kľúčových finančných inštitúcií má dnes dať aj Európska komisia. Avšak len v prípade, keď nebude iná možnosť.
Brusel  dal možnosť znárodnenia bánk na zváženie v tých prípadoch, keď je ich reštrukturalizácia nemožná. Ide o veľkú zmenu v postoji predsedu Komisie José Manuela Barrosu a jeho tímu.  Doteraz vystupovali ako neoblomní  zástancovia  slobodnej trhovej ekonomiky.
Komisia však prízvukuje, že znárodnenie  považuje za poslednú možnosť. Bolo vytvorených   niekoľko požiadaviek, ktoré musí spĺňať banka vhodná pre štátnu pomoc. Od zachránených bánk sa v budúcnosti môže vyžadovať striktná kontrola dividend a odmeňovania manažérov a tiež zmenšenie podnikateľských jednotiek.
(Zdroj: EURACTIV)

Jednotný európsky vzdušný priestor

24. 2. 2009 Napriek nejednotným názorom pristúpi Európsky parlament a Rada k prvej rozprave o Jednotnom európskom vzdušnom priestore (Single European Sky).
Rýchlu implementáciu horlivo očakáva nielen letecký sektor, ale aj spoločný výskumný projekt SESAR. V súčasnosti je vzdušný priestor Európskej únie rozdelený do 27 rôznych schém pod kontrolou národných vlád. Aerolinky fragmentácia núti kľučkovať v týchto vzdušných systémoch, pretože každý obsluhuje rôzna vzdušná navigácia s inými pravidlami a požiadavkami. To spôsobuje, že lety trvajú  dlhšie, do ovzdušia uniká viac emisií a zvyšujú sa náklady.
Spoločné stanovisko predstaviteľov projektu SESAR a Eurocontrol o tom, čo robiť vzniklo už minulý rok, no zatiaľ nie je jasné ako ho uskutočniť v praxi. K dohode by zainteresované strany mohli dospieť do konca apríla a s technickou realizáciou by mohli začať v máji.

(Zdroj: EURACTIV)

Sankcie proti daňovým rajom

23. 2. 2009 Dozor nad všetkými finančnými trhmi a produktami, sankcie proti daňovým rajom a koniec neprimeraným odmenám bankárom patrili k receptu G20 na zmiernenie dosahu hospodárskej krízy. Dohodli sa na ňom lídri európskych krajín v Berlíne.

Stretnutie zvolala nemecká kancelárka Angela Merkelová. Toto stretnutie bolo predprípravou na summit dvadsiatky najdôležitejších vyspelých a rozvojových svetových ekonomík, ktorý sa má konať v apríli v Londýne. Na tento summit má prísť aj americký prezident Barack Obama.
Dohľad by mal vykonávať Medzinárodný menový fond, ktorý by pôsobil ako inštitúcia globálneho dohľadu.
Kontrole by mali podliehať aj ratingové agentúry a hedgeové fondy, ktoré predstavujú systémové riziko. Novým pravidlám by sa mali podriadiť aj daňové raje.
(Zdroj: HNONLINE)

Kríza je hrozbou pre jednotu Európskej únie

23. 2. 2009 Rozšírovanie Európskej únie na východ bolo podľa komisára pre rozširovanie politickým a ekonomickým úspechom. Prispelo k stabilite a podpore demokracie a vlády zákona v Európe.

Zvýšil sa životný štandard v nových členských štátoch a zároveň sa vytvorili príležitosti pre export a investície pre staré členské štáty.  Rozširovania únie nebolo  na úkor starých členských krajín. Hrozbou pre jednotu únie však môže byť hospodárska recesia.
Ekonomický pokles v "dvadsaťsedmičke" je totiž sprevádzaný protekcionistickými tendenciami, ktoré môžu mať negatívny vplyv na výhody, ktoré ponúka jednotný trh.
Komisár pre menové záležitosti sa domnieva, že kríza by nemala zatieniť úspech, ktorý dosiahla EÚ ako celok. Spoločnými silami bude možné nájsť aj riešenie globálnych problémov ako sú klimatické zmeny alebo nové medzinárodné pravidlá finančníctva.
Kríza by nemala ohroziť ďalšie rozširovanie EÚ tak ako bolo plánované a nemala by sa stať výhovorkou pre spomalenie a zastavenie procesu rozširovania EÚ.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner