Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nebo je v nebi

Narieka chorý Kohn: Cítim, že sa blíži moja posledná hodina! Sára, daj mi ešte pohár vody! Vody? Ale veď ty si vodu nikdy nemohol zniesť! No áno, ale na smrteľnej posteli sa teba pomeriť aj s úhlavným nepriateľom!

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

A čo to, pán Kohn, že vaša pani tak náhle zomrela? Čo jej bolo? Ale, ja ani sám neviem. Takto v noci ma zobudí a vraví: „Ty, Max, mne akosi nie je dobre.“ No a ja som jej povedal: „Ale, Sára, a komu je dnes dobre?!“

(Zrnká úsmevu)
Rady podnikateľom

Staňte sa menšími a menšími, až budete najmenšími na svete. Návod Alexandra Veľkého na zníženie počtu pracovníkov.

Čo raz z úst vyletí, to ani štyri kone späť nevtiahnu.

Točí sa mi hlava. Galileo pri recepcie na počesť svojho objavu.

(Myšlienky bez cla)
Otázky na rádio Jerevan

Daňový úrad je dielom božím alebo satanovým? Ako sa to vezme. Pre toho, kto dane platí, to je trest boží. Toho, kto ich neplatí, čakajú muky pekelné.

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

Ktorá bola prvý krádež know-how? Evina krádež jablka poznania v raji.

(Myšlienky bez cla)
Životné pravdy

Svetlo na konci tunela patrí obyčajne vlaku, prichádzajúcemu z druhej strany.

Nezvratným dôkazom, že inde vo vesmíre existujú inteligentné bytosti, je, že sa nikdy nepokúsili s nami spojiť.

Neexistuje nikto, kto by absolútne nič nevedel robiť. Ak nič iné, určite vie robiť aspoň chyby!

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Brusel navrhol odobrať Maďarsku vyše sedem miliárd eur

19. 9. 2022 Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil dnes eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn. Európska komisia navrhla odobrať Maďarsku 7,5 miliardy eur z fondov Európskej únie okrem iného kvôli nedostatočnému boju proti korupcii a problematickému prideľovaniu verejného obstarávania. Únijná exekutíva členským krajinám posiela na schválenie návrh, ktorý môže Budapešť pripraviť asi o tretinu jej peňazí z kohéznych fondov, oznámil dnes eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn.
Maďarsko sa môže stať prvým členským štátom Európskej únie, ktorý príde o peniaze kvôli pravidlám podmieňujúcim čerpanie z rozpočtu Únie dodržiavaním princípov právneho štátu. Návrh musí schváliť väčšina členských krajín.
Ak Budapešť do dvoch mesiacov situáciu napraví, môže vziať Brusel návrh späť. Únijné inštitúcie dlhodobo kritizujú prístup vlády premiéra Viktora Orbána k justícii, maďarské obmedzovanie plurality médií a práv menšín či obmedzovanie činnosti mimovládnych organizácií a akademických slobôd.
Europoslanci sa v uznesení schválenom vo štvrtok zhodli, že Maďarsko už nie je plnohodnotnou demokraciou, a vyzvali komisiu k rýchlym krokom.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Českí senátori spochybňujú Lisabonskú zmluvu ako celok

30. 9. 2009 Sedemnásť českých senátorov podalo na Ústavný súd ČR novú sťažnosť na Lisabonskú zmluvu. Spochybňujú v nej ústavnosť Lisabonskej zmluvy ako celku, nielen jej časti, ako to bolo v prípade prvého podania, kde súd nekonštatoval nesúlad.
Vynesenie rozhodnutia môže Ústavnému súdu trvať až šiesť mesiacov. Český minister pre európske záležitosti tvrdí, že tento vývoj aspoň odstráni pochybnosti o tom, či je Lisabonská zmluva kompatibilná s českým ústavným poriadkom. Ak ústavný súd povie, že Lisabonská zmluva nie je protiústavná, prezidentovi Václavovi Klausovi by už nič nemalo brániť v podpise dokumentu. Český premiér priznal, že zo zahraničia cítiť rastúcu nervozitu.
(Zdroj: EURACTIV )

Intenzita zvuku v MP3 prehrávačoch bude limitovaná na 80 decibelov

30. 9. 2009 Nové MP3 prehrávače budú mať pravdepodobne limitovanú hlasitosť. Intenzita zvuku by v nich mala byť limitovaná na 80 decibelov. Výrobcovia by mali povinne upozorňovať zákazníkov, že si poškodia sluch, ak zvuk nestlmia.
Pritom niektoré MP3 môžu vylúdiť až 115 alebo 124 decibelov. Napriek tomu, že únosná hranica je oveľa nižšia. Hladiny hluku nad 80 a viac decibelov sú z hľadiska poškodenia sluchu škodlivé. Akútne vystavenie sluchu vysokým hladinám hluku - nad 120 decibelov – prekračuje mechanickú odolnosť ušných tkanív, čoho následkom dochádza k trvalému poškodeniu sluchu. Hladina zvuku nad 120 decibelov sa rovná hluku vydávanému lietadlu pri štarte. Návrh nových noriem v spolupráci s výrobcami prehrávačov by mali experti únie vypracovať v budúcom roku.
(Zdroj: SME)

Ratifikácia Lisabonskej zmluvy nemá „plán B“

28. 9. 2009 Ak ratifikácia Lisabonskej zmluvy zlyhá, EÚ už nemá žiaden „plán B“, povedali experti z európskych inštitúcií pre EurActiv. Tento týždeň bude rozhodujúci – v utorok o zmluve rozhoduje český Senát, v piatok sa v Írsku koná opakované referendum.
Podľa nemenovaných zdrojov európski lídri diskutovali o najvhodnejšej taktike pred blížiacim sa írskym referendom a rozhodovaním v Poľsku a Českej republike. Svoj obmedzený vplyv si však uvedomujú. Ak by sa čo len v jednej z týchto krajín zmluvu nepodarilo ratifikovať, inštitucionálna reforma sa zabrzdí na celé roky. Lídrov znepokojuje možnosť zdržania ratifikácie zmluvy, o „pláne B“ však nediskutovali, ani ho nepovažujú za mysliteľný. Každý z lídrov má nejaké myšlienky, pre každého by však boli špekulácie úplne absurdné. Pozícia je v tomto momente taká, že ak sa na český Ústavný súd posunie 29. septembra druhé odvolanie, prezident Klaus má dôvod nepodpísať to, pokiaľ nie je odvolanie vyriešené.“ V utorok sa má rozhodnúť, či český Ústavný súd začne druhú odvolaciu procedúru o konformite Lisabonskej zmluvy s českou ústavou, na žiadosť skupiny euroskeptických senátorov. Predseda Ústavného súdu naznačil, že čisto z procedurálnych dôvodov tento proces bude trvať minimálne tri mesiace: môže trvať aj šesť mesiacov. Dovtedy by sa v Británii mohli konať voľby, kde konzervatívny líder David Cameron sľúbil zorganizovanie referenda, ktoré s najvyššou pravdepodobnosťou zmluvu odmietne. Aj keď „plán B“ neexistuje, ak v Írsku zvíťazia podporovatelia zmluvy, EÚ bude na Václava Klausa tlačiť, aby ju podpísal. Niektorí experti považujú Klausa za hlavný rizikový faktor v snahe o ratifikáciu Lisabonskej zmluvy. Podľa nich V. Klaus naznačil, že je skôr ochotný a pripravený robiť problémy. Poľský prezident Lech Kaczynski sa drží pri zemi, aj politická situácia v krajine je stabilnejšia. V Českej republike sa Václav Klaus cíti silný, pretože vládne koalície v krajine boli v poslednom čase skôr slabé. Ak Íri v referende Lisabonskú zmluvu v piatok schvália, existuje stratégia ako Českej republike ukázať, že byť izolovaným v Európe je drahé. Právny mechanizmus, ktorý by mohol prinútiť krajinu niečo ratifikovať, samozrejme neexistuje. Českého prezidenta, ktorý odmieta svojím podpisom zmluvu uzavrieť, môže „zahnať do kúta“ len tlak českej spoločnosti. Z právneho hľadiska možno pracovať len s faktom, že Viedenská konvencia o práve zmlúv hovorí, že ak podpíšete zmluvu, máte povinnosť urobiť všetko, čo je možné, aby bola zmluva ratifikovaná. Experti však odmietajú myšlienku vytvorenia „jadra Európy“ z krajín, ktoré chcú pokračovať v integrácii. Na vytvorenie alternatívnej „jadrovej“ Európskej únie, ako to navrhol nedávno taliansky premiér Berlusconi, ale ešte pred ním mnohé iné rešpektované a váženejšie osobnosti, nástroje neexistujú. 29. septembra sa teda rozhodne, či sa český Ústavný súd začne zaoberať druhým odvolaním. 2. októbra sa v Írsku uskutoční druhé referendum o Lisabonskej zmluve.
(Zdroj: EURACTIV)

Čína a India môžu do roku 2025 predbehnúť Európu a USA vo výskume a vývoji

28. 9. 2009 Tvrdí to európska pracovná skupina skúmajúca trendy v tejto oblasti. Čína a India budú ovládať asi 20 % svetových investícií do výskumu, čo je viac ako dvojnásobok oproti súčasnosti.
Tvrdí sa to v správe „The World in 2025“, ktorá má podnadpis „Rastúca Ázia a sociálne-ekologická tranzícia“. Správa bola financovaná 7. rámcovým programom pre výskum a vývoj (7RP). Podľa nej sa Ázia stane hlavnou destináciou pre firemné investície do výskumu a vývoja. Správa avizuje, že sa súčasný trend "úniku mozgov" - odchodu perspektívnych vedcov a výskumníkov z periférnych krajín na inštitúty a univerzity anglo-saského sveta - zmení na výváženejšiu cirkuláciu mladých výskumníkov medzi rozličnými regiónmi sveta. V roku 2025 v zahraničí bude študovať 645 000 čínskych a 300 000 indických študentov, narásť má však aj počet študentov z EÚ v Číne. Správa nevyznieva pozitívne pre Európu, ktorej lídri proklamujú vytváranie "vedomostnej ekonomiky". V nových odvetviach, ako informačné technológie a biotechnológie, EÚ zrejme ešte viac zaostane za USA. Analýza predpovedá aj viac krízvých situácií. Dramatický nárast populácie v Ázii zvýši výrazne tlak na zdroje energie, vodu, potraviny a nerastné suroviny. Vážne environmentálne krízy hrozia Číne, a prehlbujúca sa sociálna nerovnosť zase bude spôsobovať sociálne problémy. Podľa expertnej skupiny rastúce napätie zvyšuje hrozbu konfliktov. V rokoch 2010 – 2020 , kedy nastanú „silné turbulencie“ bude najvyššie riziko vojen.
(Zdroj: EURACTIV)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner