Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

To čo chceme, je vždy o pár centimentrov ďalej, ako dosiahneme.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek a hlúposť

Hlúposť nie je hriech; postihnutý nemôže nebyť hlúpym.

Nech sa snažíte akokoľvek, to, čo nakoniec dosiahnete, je pochvala od hlupáka a výsmech od múdreho.

Nie je nutné nechať sa urážať hlupákmi a klaňať sa mocným. Stačí naučiť sa prežiť o chlebe a vode.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a problémy

Aj to najväčšie zlo má svoj malý začiatok, nad ktorým vždy pohŕdavo mávnete rukou.

Žiaden problém nie je taký malý, aby vám nemohol prerásť cez hlavu.

To, že ste dnes na tom ešte dobre, neznamená, že zatra nebudete mať problémy.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Hlúposti sa medze nekladú

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

Ak sa veci majú pokaziť, tak sa pokazia nezávisle od miesta, kam ich schováme.

Prvý na rade je vždy ten, kto vytřča z radu.

(Murphyho zákony v bájkach)
Firma a práca

Kým potrebujete reklamu, tak na ňu nemáte, keď si ju konečne môžete dovoliť, tak ju už nepotrebujete.

Načas hotová robota nie je ospravedlnením za nedodržanie predpisov.

Čím viac času spotrebujete na vykazovanie toho, čo ste urobili, tým menej času zostane na to, aby ste niečo naozaj urobili. Ideálny stav dosiahnete vtedy, keď spotrebujete všetok váš čas vykazovaním, prečo ste nič neurobili.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Brexit stál Britániu miliardy libier.

13. 6. 2022 Brexit pripravil Spojené kráľovstvo o miliardy stratených príjmov z obchodu, daní aj investícií. Ukázali to výsledky najnovšej štúdie Centra pre európsku reformu.
Centrum vypracovalo model ekonomickej výkonnosti Spojeného kráľovstva v prípade, že by zostalo v Európskej únii, a to pomocou údajov z krajín, ako Nemecko, Nový Zéland, Nórsko a Austrália, ktorých výkonnosť bola podobná výkonnosti Británie pred brexitom. Potom to porovnalo so skutočným výkonom ekonomiky Spojeného kráľovstva od referenda pred šiestimi rokmi.
Centrum dospelo k záveru, že ku koncu minulého roka bola britská ekonomika o 5,2 percenta alebo 31 miliárd libier (36,19 miliardy eur) menšia, ako by bola v prípade, že by zostala v EÚ.
Investície podnikov a vlády boli o 13,7 percenta nižšie, obchod s tovarom bol nižší o 13,6 percenta, zatiaľ čo obchod so službami bol o 7,9 percenta vyšší.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Z nórskych fondov môžeme získať až 113 miliónov eur

23. 11. 2016 Slovensko v pondelok podpíše s Nórskom, Islandom a Lichtenštajnskom memorandá o porozumení pri implementácii Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórskeho finančného mechanizmu, čím bude môcť čerpať z nórskych grantov finančné prostriedky aj v novom období.
Štátny rozpočet SR na financovanie programov rovnako ako v minulosti prispeje 15 percentami. Slovensko podpíše memorandá ako druhá krajina v poradí z celkovo 15 krajín, ktoré sú oprávnené prijať podporu z týchto finančných mechanizmov. Finančné prostriedky v novom období budú môcť byť použité na financovanie projektov v oblastiach podnikania a inovácií, zmeny klímy, kultúrneho dedičstva, boja proti rodovo podmienenému násiliu, miestneho rozvoja a inklúzie Rómov či transparentnosti justície. Podstatnú časť príspevku tvorí aj fond pre občiansku spoločnosť.

Miera nezamestnanosti v Británii klesla na dlhoročné minimum

16. 11. 2016 Britská nezamestnanosť padla v 3. kvartáli na najnižšiu úroveň za 11 rokov.
Miera nezamestnanosti sa za tri mesiace od júla do septembra znížila na 4,8 percent, uviedol britský štatistický úrad ONS. To bolo najmenej od 3. štvrťroka 2005. Ekonómovia počítali so stagnáciou na úrovni 4,9 percent, ako v predchádzajúcom trojmesačnom období. V rovnakom období vlani sa miera nezamestnanosti nachádzala na úrovni 5,3 percent. Zamestnanosť dosiahla od júla do septembra rekordných 74,5 percent. To bolo najviac od zverejňovania porovnateľného údaja v roku 1971. Počet ľudí bez práce v 3. štvrťroku medzikvartálne klesol o 37-tisíc na 1,60 milióna.
zdroj: hnonline.sk

Amerika rozhodla i o eurách

11. 11. 2016 Aj jeden krok amerického prezidenta dokáže výrazne ovplyvniť ekonomiku našej krajiny. Donald Trump môže Slovensku pomôcť, ale tiež ho zbaviť niekoľkých firiem či obmedziť export.
Hneď po zverejnení volebných výsledkov americký dolár oproti euru klesol. Pokračovanie tohto stavu by viditeľne pocítili mnohé slovenské firmy. Vďaka slabšiemu doláru by sme však menej vynakladali na ropu a plyn. Slovensko totiž platí za tieto suroviny Rusku v dolároch. Podľa Vozára by sa tak vykompenzovala strata za exportný výpadok a jeho vplyv na rast slovenského HDP. Exportéri majú aj ďalší dôvod na obavy. Donald Trump niekoľkokrát avizoval, že bude uprednostňovať domácu produkciu pred dovozom od zahraničnej konkurencie. Voči niektorým trhom plánuje zaviesť vyššie clo. Spomenul najmä Čínu a Mexiko, no nie je vylúčené, že Trumpovo prehodnotenie colnej poliziky môže zasiahnuť aj Slovensko.

Ceny ropy sa vrátili k rastu

7. 11. 2016 Ceny ropy sa po minulotýždňovom prudkom poklese vrátili k rastu, pričom cena ropy Brent prekonala 46 dolárov za barel (159 litrov) a cena americkej WTI sa priblížila k hranici 45 dolárov za barel. Informovala o tom agentúra Reuters.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent vzrástlao 62 centov (1,36 percent) na 46,20 dolárov (41,65 eura) za barel. V priebehu piatkového obchodovania (4. 11.) zaznamenala cena Brentu pokles až na 45,08 dolárov za barel, čo predstavovalo najnižšiu hodnotu od 11. augusta. Podobne aj cena americkej ľahkej ropy vzrástla o viac než 1 percento, pričom v piatok zaznamenala 1,5-mesačné minimum. Cena WTI vzrástla oproti piatkovej uzávierke o 65 centov (1,5 percent) na 44,72 dolárov za barel, počas piatkového obchodovania však klesla až na 43,57 dolárov za barel. To bola najnižšia hodnota od 20. septembra.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner