Amsterdam získal titul: je burzovou jednotkou
15. 2. 2021
Londýnske City stratilo zo svojho lesku. Srdce finančného sektora celej Británie v januári prišlo o pozíciu najväčšej burzy v Európe. Z pomyselného trónu ju zosadil Amsterdam.
Podľa údajov spoločnosti Cboe Europe sa na holandských platformách zobchodovali v januári denne akcie v hodnote 9,2 miliardy eur, čo je v porovnaní s decembrom štvornásobne viac. V prípade Londýna tento ukazovateľ dosiahol v prvom mesiaci tohto roka 8,2 miliardy eur. Na porovnanie, vlani sa v britskom hlavnom meste denne vymieňali cenné papiere v priemere za 17,5 miliardy eur.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Barroso vyzval štáty EÚ k ďalším reformám
7. 9. 2010
Predseda Európskej komisie José Barroso predniesol v utorok prvú správu o stave únie.
Pred europoslancami vyzval štáty EÚ k boju s nadmernými deficitmi, ako aj k prijímaniu ďalších reforiem potrebných na zabezpečenie dlhodobého hospodárskeho rastu. J. Barroso uviedol, že ekonomika EÚ tento rok naberá na tempe a jej rast bude rýchlejší, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa posledných oficiálnych prognóz by ekonomika únie mala tento rok vzrásť o 1 % a ekonomika eurozóny o 0,9 %.
Rada EÚ a EP sa dohodli na reforme finančného dohľadu
6. 9. 2010
Po niekoľko hodinových rokovaniach sa predstavitelia Rady Európskej únie a Európskeho parlamentu spoločne dohodli na forme lepšieho zabezpečenia finančného dohľadu.
Od budúceho roka, by sa mali podľa tejto dohody vytvoriť štyri nové orgány, ktoré by mali včas alarmovať EÚ v prípade, že nastane neprehľadná a netransparentná situácia na trhoch, burzách, poisťovacom sektore ako aj v obchodovaniach jednotlivých finančných inštitúcií.
Grécko sa dočká ďalšej finančnej pomoci
3. 9. 2010
Berlín -Nemecká vláda schválila ďalšiu finančnú pomoc Grécku, po tom čo Atény splnili úlohy úsporného programu, ktoré boli načasované do konca 2. štvrťroku.
Druhá finančná pomoc by mala odísť do Grécka 13. septembra. Na poskytnutí prvej tranže sa nepodieľalo päť krajín eurozóny, ktoré na seba v súčastnosti prevzali väčšie záväzky, okrem Slovenska. Vláda SR totiž odmietla účasť na pomoci Grécku. Finančná pôžička pre Grécko v druhej etape predstavuje 15,5 miliard eur, z nich bude 9 miliard od MMF.
Odborári chystajú protest v Bruseli
2. 9. 2010
Európskym odborárom sa nepáčia úsporné opatrenia, ktoré niektoré krajiny EÚ prijímajú.
Na 29. septembra, preto Európska odborová konfederácia zvoláva do Bruselu demonštráciu. Organizátori očakávajú, že do ulíc belgickej metropoly vyrazí okolo 100 00 ľudí. Odborári zdôraznili, že protesty budú organizované aj v ďalších krajinách. „Zamestnanci nemôžu byť tými jedinými, ktorí budú platiť za nezodpovedné špekulácie niektorých finančných inštitúcií, "usudzuje konfederácia. Súčasne s demonštráciou v Bruseli by sa mal uskutočniť generálny štrajk v Španielsku. Protestné akcie chystajú aj odborári v Portugalsku, Taliansku, Lotyšsku a Poľsku.