Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Typy ľudí - VI. večer

Odkladanie práce nás väčšinou ochráni od vyrušovania (napr. od poverenia inými úlohami).

Na maličkostiach stroskotá nakoniec aj ten najväčší génius.

Odkladanie, ktoré vydrží dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život s Murphyho zákonmi

Ak pravdepodobnosť úspechu nie je práve blízka jednej, potom je čertovsky blízko nule.

Ak nejde o život, nejde o nič,

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Ja nič, to Murphy

Keď sa konečne podarí všetko úplne popísať, objaví sa niečo, čo to všetko úplne zmení.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

Maslový chlieb padne na koberec vždy natretou stranou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O manželstve a veciach s tým súvisiacich

Za peniaze si lásku nekúpite, ale vytvoria vám dobrú východiskovú pozíciu.

Mladí to dnes majú ťažké – nech robia čo robia, rodičia im to neuznajú. Aspoň že majú uznanie sami pre seba.

Ak sa vám niečo zdá by byť príliš dobré na to, aby to mohla byť pravda, nemýlite sa.

(Murphyho zákonník)
O márnom hľadaní - III. večer

Ak veci opatruješ, vieš kde sú, ale nikdy ich nebudeš naozaj potrebovať. Ak veci neopatruješ, budeš ich určite potrebovať, ale nebudeš vedieť kde sú.

Nikdy sa nepýtaj predavača, či sa tovar vyplatí kúpiť!

Čím dômyselnejší stroj, tým je menej použiteľný.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Ako krajiny profitujú z členstva v Únii?

9. 5. 2018 Stredoeurópske krajiny, vrátane Slovenska a Českej republiky, profitujú z členstva v Európskej únii (EÚ). Krajinám sa vďaka tomu podarilo zvýšiť obchodnú výmenu, pozitívom je aj voľný pohyb kapitálu. Vyplýva to z aktuálnej analýzy UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia.
V priemere krajiny Únie smerujú na ostatné trhy EÚ 60 percent svojich vývozov v objeme 28 percent hrubého domáceho produktu (HDP). "Najvyššie zastúpenie má EÚ na exportoch zo Slovenska, Česka, najnižšie v prípade Írska a Veľkej Británie," vyčíslili analytici banky. Význam obchodu s ostatnými krajinami EÚ pre štát sa znásobuje najmä v prípade malých otvorených ekonomík, akými sú práve Slovensko a Česko. V porovnaní k veľkosti ekonomiky vykazuje najvyšší podiel exportov do EÚ Luxembursko. Vysoko nadpriemerné exporty k HDP sú aj v prípade Slovenska, Maďarska, Česka, Slovinska, ale i v krajinách Beneluxu. Francúzska centrálna banka sa pokúsila vyčísliť ekonomický profit krajín z členstva v EÚ. "Štúdia potvrdila, že efekty členstva v EÚ idú nad rámec jednoduchého zrušenia ciel. Členstvo krajinám pomohlo výrazne zvýšiť objem vzájomného obchodu, a to najmä v prípade tovarov. Pri službách sa ukázali pozitívne efekty o niečo nižšie, avšak stále významné," priblížil Koršňák.V porovnaní s bilaterálnymi zmluvami medzi jednotlivými členskými štátmi sú pozitívne efekty jednotného európskeho trhu viac ako trikrát silnejšie. "Zahraničný obchod medzi krajinami EÚ dodatočne podporil napríklad aj vznik schengenského priestoru, ktorý zvýšil mobilitu pracovnej sily a pridal tak dodatočný stimul obchodnej výmene," uvádza sa v analýze banky.
(Zdroj: hnonline.sk)

Windows 7 bez internetového prehliadača

12. 6. 2009 Americký softvérový gigant Microsof sa rozhodol, že bude do krajín EÚ dodávať operačný systém Windows 7 bez internetového prehliadača MS Internet Explorer. Firma si takto chce nakloniť Európsku komisiu.
Tá v súčasnosti skúma otázku, či pravidlá hospodárskej súťaže Microsoft dlhodobo neporušuje  predajom operačných systémov s prehliadačom. 

Brusel chce, aby Microsoft  pri inštalácii systému Windows 7 ponúkal užívateľovi na výber zo zoznamu internetových prehliadačov. Zákazník by  podľa Komisie mal mať  právo slobodne si zvoliť automatickú inštaláciu akéhokoľvek prehliadača, či už Exploreru alebo produktu konkurencie.
Požiadavka Komisie sa týka najmä malopredaja operačných systémov, ktorý sa na celkovom predaji podieľa len 5 %.  Zvyšných 95 %  nakupujú výrobcovia počítačov, ktorí do svojich produktov inštalujú ako Windows, tak i ďalší softvér, ktorý ponúkajú v konfigurácii konkrétneho produktu, teda v prípade požiadavky zákazníka aj alternatívny prehliadač.
Microsoft sa rozhodol, že maloodberateľom bude predávať takú  verziu operačného systému, ktorá nebude obsahovať žiadny prehliadač.
Pokiaľ ide o ponúkanie operačného systému Windows 7 pre veľkoodberateľov,  Komisia v tejto otázke zaujala pozitívny postoj. Výrobcovia PC sa budú môcť rozhodnúť, či nainštalujú Internet Explorer, ktorý bude Microsoft distribuovať zadarmo, iný prehliadač alebo viacero prehliadačov.
Európska Exekutíva volí ostrejší tón stanoviska pokiaľ ide o súčasné skúmanie možného zneužitia dominantného postavenia. Komisia bude prihliadať predovšetkým na dlhodobé správanie sa Microsoftu.
(Zdroj: EURACTIV)

Medzinárodný rozruch okolo našich emisných povoleniek

11. 6. 2009 Problematický obchod s emisnými povolenkami nám môže zablokovať šance na post komisára pre energetiku.
Predaj slovenských emisných povoleniek tajomnej firme Interblue Group nerezonuje už iba na slovenskej vnútropolitickej scéne. Obchod s tak nízkou cenou údajne nahneval aj niektorých našich partnerov v EÚ, najmä severské krajiny.
Za tonu emisií dostala slovenská vláda 5 €.  Český exminister životného prostredia povedal, že jeho vláda Japonsku predala tonu emisií za minimálne dvojnásobok. Upozornil zároveň, že podobné transakcie za dampingovú cenu  majú negatívny vplyv na trh s CO2 a znižujú efekt Kjótskeho protokolu.
Znepokojenie podľa zdroja z prostredia EK vyvoláva  práve tento bod. Slovenský obchod je relatívne malý. K problému však dôjde,  keď ho zopakujú krajiny s omnoho väčšími objemami emisií. Napríklad  Ukrajina.
Boj proti klimatickým zmenám nastupujúce Švédske predsedníctvo zaradilo  medzi svoje priority.  Kodanské rokovania  o medzinárodnej klimatickej dohode, ktorá má nahradiť Kjóto, sa budú uzatvárať v decembri a ich úspech je pre EÚ politickou prioritou.
Ak ruch okolo nášho emisného obchodu cez leto neutíchne, témy sa v Európskom parlamente  môžu chytiť predovšetkým europoslanci zo skupiny Zelených. Keďže klimatická politika je úzko prepojená s energetikou, naše šance získať post komisára pre energetiku by sa výrazne znížili. Podľa zdroja z prostredia EK by takýto kandidát pre akéhokoľvek predsedu Komisie predstavoval prílišné riziko, pretože by nemal šancu prejsť  hearingom (vypočutím)  pred Európskym parlamentom.
(Zdroj: EURACTIV)

OSN varuje pred klimatickou migráciou

10. 6. 2009 Nová správa Inštitútu environmentálnej a humanitárnej bezpečnosti Univerzity OSN a ďalších výskumných inštitúcií konštatuje, že v dôsledku klimatických zmien sa bude možno musieť presídliť až 23,5 mil. obyvateľov povodí riek Ganga, Mekong a Níl. Konštatuje sa v nej, že ak sa hladina svetového oceána zdvihne o jeden meter, delty spomenutých riek budú neobývateľné.
Ak sa hladina svetového oceána posunie o meter vyššie, rozloha pôdy, ktorá sa dá využívať na poľnohospodárske účely, sa zmenší o 1,5 mil. hektárov.  Ďalších 10,8 mil. hektárov bude v stávke, ak sa hladina svetového oceána zdvihne o dva meste. Najnovšiu správu na aktuálne prebiehajúcom kole klimatických rokovaní v nemeckom Bonne predstavili Inštitút environmentálnej a humanuitárnej bezpečnosti Univerzity OSN a CARE International.
Analýza sa zakladá na empirických dôkazoch, získaných  sériou rôznych výskumov. Na ich základe autori vyzvali medzinárodné spoločenstvo a klimatických vyjednávačov rokujúcich v Bonne, aby  do klimatickej problematiky zohľadnili aj faktor migrácie a fakt, že zmenené podnebie môže pripraviť milióny ľudí o ich domovy. Tento problém sa zvlášť dotýka obyvateľov  chudobných krajín.
Okrem iného je správa  aj ďalšou výzvou na dosiahnutie globálnej dohody o novom klimatickom režime v decembri 2009 na rokovaniach UNFCCC v Kodani. Dohodnutý dokument by mal pre historických producentov emisií CO2 stanoviť povinné záväzky v oblasti pomoci zraniteľných spoločenstvám stať sa odolným voči zmenám klímy. Peniaze určené na klimatické projekty by sa v rebríčku priorít mali posunúť nad akékoľvek iné prostriedky, ktoré sa vyčleňujú na rozvojovú pomoc.
Autori správy navrhujú podporiť zavlažovacie systémy, ktoré šetria vodou, a  vytvoriť správny krízový manažment.  Poukazujú na fakt, že klimatickí migranti môžu s veľkou pravdepodobnosťou hľadať nové útočisko v oblastiach, ktorých klimatické a prírodné podmienky sú rovnako zradné. Udržateľnosť klimatických projektov je preto nevyhnutná.
Zmena domoviny je často sprevádzaná problémami so živobytím a tiež úpadkom pôvodnej kultúry, v ktorej migranti žili. Klimatické zmeny a klimatické projekty, ktoré v rámci medzinárodných organizácií a rozvojovej pomoci existujú, by mali zahrnúť i problematiku migrácie.
Zmena podnebia podnietila vznik nového fenoménu - skupiny ľudí, ktorých nedobrovoľne migrovať nútia okolnosti.  Vzhľadom na to, že ide o znevýhodnenú skupinu, je potrebné je garantovať istú mieru ochrany.
(Zdroj: EURACTIV)

O tretinu lacnejšie esemesky aj hovory

10. 6. 2009 Ceny za roaming budú v rámci Európskej únie nižšie. Od júla sa to prejaví aj na faktúrach slovenských dovolenkárov, obchodníkov a brigádnikov, ktorí budú mobil využívať v niektorom zo štátov Európskej únie.
Na základe zásahu Európskej komisie totiž musia všetci operátori znížiť svoje ceny za roaming najviac na povolenú výšku. Okrem toho musia zaviesť tzv. sekundovú tarifi káciu už po prvej polminúte hovoru z jedného štátu Únie do druhého. Niekoľkonásobne zlacnie aj  sťahovanie mailov či prezeranie internetu. Zlacňovanie roamingových služieb má pokračovať až do roku 2011.
AKO SA ZMENIA CENY:*

služba teraz od júla SMS aj 0,35 € (10,5 Sk) najviac 0,13 € (3,9 Sk) volania z EÚ do 0,547 € (16,5 Sk) do 0,51 € (15,4 Sk) prijaté hovory 0,31 € (9,3 Sk) 0,23 € (6,8 Sk)

*ceny vrátane DPH, pri volaní cena za 1 minútu


(Zdroj: ČAS)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner