Murphy radí

Oheň a voda

Dôstojník, aby povzbudil vo vojakoch bojového ducha, zápalisto reční: - Vojaci! Teraz nadišiel veľký a slávny okamih. Dnes pôjde muž proti mužovi! Tu sa opatrne ozve vojak Ábeles: - S dovolením, nemohli by ste mi ukázať toho môjho? Ja by som sa s ním hádam aj dohodol...!

Zo štatistiky vyplýva, že najčastejšou príčinou, pre ktorú branci nemôžu ísť na vojnu, vôbec nie je náhle úmrtie dotyčného. Podľa našich zistení s takouto diagnózou ešte nikoho neodviedli. Regrúti sa, ktovie prečo, chytajú diagnóz s oveľa nižšou šancou na úspech. Takýmito sú predovšetkým slepota a hluchota. Hluchotu neodporúčame – mohli by vás odviesť k čističom prúdových motorov. Slepota je o niečo lepšia, ale tiež to nie je bohviečo...

Stretli sa dvaja židia v zákopoch a začali si rozprávať, ako sa dostali na vojnu. Vyšlo najavo, že sa obaja dali na vojnu dobrovoľne. Ja som slobodný, nikoho nemám, vojna sa mi páči... A tak som teda tu. A čo ty? – Čo ti budem rozprávať? Ja som ženatý a mám rád svätý pokoj, tak som tu.

(Zrnká úsmevu)
Na čo má človek rozum

Pýtajú sa žobráka: „Čo sa nosí najťažšie?“ „Prázdny mešec“, odpovedá žobrák bez váhania.

Ľudí delíme na chudobných a bohatých, múdrych a hlúpych. Mať okolo seba samých chudobných je často deprimujúce. Ale mať okolo seba len samých hlupákov, to už radšej ísť do pekla. Je to síce miesto, kde neustále horí oheň, vo vzduchu je cítiť síru a ostanú sa tam všetci tí, ktorí zhrešili – cudzoložníci, modloslužobníci, pokrytci, nadutci a nehanebnice. Ale všimnite si, že o žiadnych hlupákoch v pekle sa nikto nezmieňuje...

Jedným z paradoxov našej doby je skutočnosť, že najviac sa dá zarobiť a biede iných. Pravda, nie vždy sa možnosť zmení na skutočnosť.

(Zrnká úsmevu)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čo nebije priamo do očí, zostane nepovšimnuté.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

O čo bezpečnejšie miesto, o to rýchlejšie vás oberú.

(Murphyho zákony v bájkach)

Akcie v Európe oslabujú, prepad zasiahol hlavne technológie

11. 10. 2018 Európske akciové trhy dnes oslabujú a ich hlavné indexy sú najnižšie za viac ako 20 mesiacov. Nadviazali tak na prudký stredajšií prepad na Wall Street a následný pokles akciových trhov v Ázii. V Európe sa pokles týka všetkých odvetví, najviac ale technológií, ktorých index dopoludnia strácal asi 2,4 percenta. Stredajšie prepad na Wall Street takisto zasiahol najmä technologické tituly.
Hlavný index londýnskej burzy FTSE 100 odpisuje okolo 1,6 percenta na 7035 bodov. Index DAX burzy vo Frankfurte nad Mohanom stráca 0,9 percenta na 11.604 bodov, zatiaľ čo parížsky CAC 40 vykazuje pokles o 1,2 percenta na 5143 bodov. Technologické tituly boli hnacím motorom takzvaného býčieho trhu, ktorý trvá niekoľko rokov. Investori tak odvracajú pozornosť k bezpečným nemeckým vládnym dlhopisom. ​Nervozitu investorov vyvoláva okrem dopadov globálnej obchodnej vojny tiež rast výnosov dlhopisov americkej vlády. Akcie reagujú okrem iného aj na vyhlásenie šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej, že súčasné ocenenie akcií je "extrémne vysoké".
(Zdroj: hnonline.sk)

Obchodná vojna USA nahlodáva ekonomiku

10. 10. 2018 Po tom, ako Američania uvalili clá na čínsky tovar v hodnote stoviek miliárd dolárov, sa prezident Obchodnej komory Európskej únie v Číne Mats Harborn vyjadril, že konanie USA je ekonomické šialenstvo. Vyzerá to tak, že tieto opatrenia v spojení s problémami na rozvíjajúcich sa trhoch a aj v Európe nás dobehli.
Aktuálnymi číslami to potvrdil Medzinárodný menový fond, ktorý prvýkrát od júla 2016 znížil prognózu hospodárskeho rastu. „Nad horizontom sú mraky. Rast sa ukázal ako menej vyrovnaný. K pôvodným rizikám sa navyše pridali ďalšie,“ povedal hlavný ekonóm MMF Maurice Obstfeld. Inštitúcia sídliaca vo Washingtone však neobišla ani našu krajinu a podobne ako pre svet, aj pre Slovensko hlási horšie čísla. V tomto roku predpokladá rast 3,9 percenta, na budúci rok 4,1 percenta, čo je pre oba roky menej o desatinu percentuálneho bodu. Fond je teda vo svojich očakávaniach skeptickejší ako ministerstvo financií, ktoré počíta s rastom o 4,2 percenta. „Neočakávame, že ministerstvo financií v najbližšom čase pristúpi k zníženiu odhadu rastu slovenskej ekonomiky,“ reagovala Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.
(Zdroj: hnonline.sk)

V českých komunálkach triumfovalo Babišovo ANO

8. 10. 2018 V Česku sa v piatok a sobotu uskutočnili voľby do miestnych zastupiteľstiev. Súčasne s komunálnymi voľbami prebiehala v Česku tiež voľba tretiny nových senátorov. Prvé kolo tohtoročných senátnych volieb vyhrali najčastejšie kandidáti ODS, a to v deviatich z 27 obvodov.
Voľby podľa očakávania priniesli porážku pre vládnu ČSSD, ktorá namiesto 13 kresiel bude mať šancu obhájiť iba päť, a mať tak najvyššie 17-členný klub. Nebude tak už mať najsilnejšiu senátnu frakciu, a tým možnosť nominovať predsedu hornej komory. K tomu má najbližšie KDU-ČSL, ktorá môže k 14 istým senátorom pridať ďalších štyroch. Úspešní boli v prvom kole aj kandidáti STAN, ktorí môžu mať 15 senátorov. Kluby ľudovcov a Starostov spolu úzko spolupracujú a stanú sa asi dominantnou silou v hornej komore.
(Zdroj: hnonline.sk)

EÚ odobrila štátnu pomoc pre Jaguar Land Rover

5. 10. 2018 Exekutíva EÚ vo svojej správe pripomenula, že poskytnutá podpora prispeje k rozvoju nitrianskeho regiónu a nenaruší hospodársku súťaž na jednotnom trhu. Eurokomisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestagerová v tejto súvislosti uviedla, že vyšetrovanie vedené EK potvrdilo, že verejná podpora Slovenska pre Jaguar Land Rover vo výške 125 miliónov eur na projekt výstavby nového automobilového závodu v Nitre je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.
„Naše vyšetrovanie odhalilo, že pomoc bola nevyhnutná na to, aby spoločnosť Jaguar Land Rover investovala v Európe a nie v Mexiku. Takisto sme zistili, že opatrenie prispeje k vytvoreniu pracovných miest a k hospodárskemu rozvoju tohto znevýhodneného regiónu bez toho, aby sa neprimerane narušila hospodárska súťaž," spresnila komisárka. Komisia pripomenula, že výrobcu automobilov Jaguar Land Rover vlastní spoločnosť Tata Motors Limited India, ktorá má v pláne investovať 1,4 miliardy eur do vybudovania automobilky v Nitre. Podľa správy eurokomisie nitriansky región patrí medzi oblasti oprávnené na regionálnu pomoc podľa pravidiel štátnej pomoci EÚ. Plánovaný závod má mať výrobnú kapacitu 150 000 automobilov ročne. Očakáva sa, že vďaka projektu vznikne okolo 3000 priamych pracovných miest. Slovensko oznámilo EK svoj zámer poskytnúť na projekt 125 miliónov eur z verejných zdrojov v súlade s Usmerneniami o regionálnej štátnej pomoci na roky 2014 až 2020, ktoré umožňujú členským štátom podporovať hospodársky rozvoj a zamestnanosť v menej rozvinutých regiónoch a posilňovať regionálnu súdržnosť v rámci jednotného trhu. Ide o maximálnu výšku pomoci na projekty takéhoto druhu. Podrobné vyšetrovanie, ktoré exekutíva EÚ začala v máji 2017, potvrdilo, že keď sa spoločnosť Jaguar Land Rover v roku 2015 rozhodovala, kde vybudovať novú automobilku, uvažovala nad rôznymi lokalitami v Európskom hospodárskom priestore (EHP), ako aj v Severnej Amerike.
(Zdroj: aktuality.sk)

Podvody na DPH. Brusel má nový bič

4. 10. 2018 Dodávateľ vystaví firme faktúru, tá ju vyplatí a následne od štátu požiada o návrat zaplatenej DPH. Dodávateľská spoločnosť ju však štátu neodviedla. Do celého procesu zapojte ešte pár firiem, aby bola stopa nejasnejšia, a máte typický príklad karuselových podvodov na DPH.
Jedným z riešení tejto situácie je takzvané samozdanenie, pri ktorom daň z pridanej hodnoty platí až konečný príjemca tovaru, ktorý zároveň požiada aj o jej navrátenie. Tento mechanizmus na Slovensku už síce funguje pri viacerých typoch tovarov a služieb, no iba vďaka výnimke z Európskej únie. Na poslednom stretnutí však ministri členských štátov schválili smernicu, vďaka ktorej bude možné tento mechanizmus uplatniť všeobecne. Ak chcú tento systém štáty využiť teraz, musia Európsku úniu požiadať o výnimku z pravidiel, a to pre každý typ tovarov osobitne. DPH totiž patrí medzi takzvané harmonizované dane. Po novom by však každá krajina mohla požiadať o všeobecné uplatnenie systému. Komisia návrh predložila už v roku 2016, schváliť sa ho však podarilo až teraz.
(Zdroj: hnonline.sk)
október 2018
T po ut st št pi so ne
39 24 25 26 27 28 29 30
40 1 2 3 4 5 6 7
41 8 9 10 11 12 13 14
42 15 16 17 18 19 20 21
43 22 23 24 25 26 27 28
44 29 30 31 1 2 3 4
Dnes má meniny Vladimíra
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
cardpay