Zmeny Zákonníka práce
15. 2. 2022
Ostatnou novelou Zákonníka práce sa mení a dopĺňa ustanovenie § 66, ktorý upravuje postup pri skončení pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa so zamestnancom so zdravotným postihnutím.
Podľa stavu de lege lata má zamestnávateľ povinnosť okrem prerokovania výpovede so zástupcami zamestnancov, ak títo na pracovisku zamestnávateľa pôsobia, žiadať o súhlas so skončením pracovného pomeru výpoveďou, so zamestnancom, ktorý je zamestnancom so zdravotným postihnutím, aj príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad práce môže, ale nemusí takýto súhlas udeliť. V zmysle § 66 má Úrad práce na vyjadrenie všeobecnú lehotu podľa správneho poriadku, ktorá je 30 dní. Povinnosť sa nevzťahuje na okamžité skončenie pracovného pomeru. Takto nastavená právna úprava mala pôsobiť v prospech osôb so zdravotným postihnutím, ako posilnenie práv týchto osôb a ako opatrenie slúžiace ako ochrana pred neoprávnenou výpoveďou, nakoľko osoba so zdravotným postihnutím je z objektívnych dôvodov slabším účastníkom pracovno-právneho vzťahu vo vzťahu ku zamestnávateľovi a prípadná výpoveď by mohla mať na takého zamestnanca zásadnejšie negatívne dopady ako by tomu bolo pri bežnom zamestnancovi.
V praxi sa však toto ustanovenie paradoxne ukázalo ako prekážka pre založenie pracovného pomeru osobou so zdravotným postihnutím, z dôvodu obáv z príliš zdĺhavého procesu ukončenia pracovného pomeru na strane zamestnávateľa, keďže Úrad práce má na rozhodovanie 30 dní, nie je isté, či súhlas udelí a ak ho aj udelí, výpovedná doba začne plynúť až po doručení písomnej výpovede zamestnávateľom.
Domnievame sa teda, že ustanovenie nechráni pracovný pomer zamestnanca so zdravotným postihnutím, keďže tento z obavy pred vyššie uvedeným procesom často ani nevznikne a osoba so zdravotným postihnutím buď zostáva bez práce, a tým zvyšuje nároky na sociálny systém, alebo, ak má to šťastie, bude vykonávať prácu na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, čo so sebou prináša pravdepodobnosť rádovo nižšieho zárobku, ako by tomu bolo pri pracovnom pomere a rovnako tak aj nižšiu právnu istotu a menej práv vyplývajúcich z týchto pracovnoprávnych vzťahov.
Z nášho pohľadu ide aj vo svetle vyššie uvedených skutočností o prejav neprimeranej ingerencie štátu do pracovno-právnych vzťahov a neproporcionálnej snahy zákonodarcu o dorovnanie určitých deficitov, ktoré má zamestnanec so zdravotným postihnutím voči bežnému zamestnancovi. Takýto zásah do zmluvnej autonómie subjektov pracovno-právnych vzťahov v konečnom dôsledku znevýhodňuje toho účastníka, ktorého by malo chrániť, keďže takto nastavená ochrana sa javí byť pre potenciálneho zamestnávateľa príliš veľkou záťažou. Načrtnutú úvahu ilustruje a potvrdzuje aj prieskum realizovaný portálom www.profesia.sk, ktorý obsahoval aj otázku smerujúcu k úlohe §66 pri ochrane zamestnancov so zdravotným postihnutím.
K
Česko trápi priveľa voľných miest, robia nábor cudzincov
8. 2. 2016
Počet voľných pracovných miest v Českej republike výrazne stúpa. Niektoré regióny dokonca hlásia takmer 100-percentný medziročný nárast voľných pozícií. Ale zároveň ich nedokážu obsadiť, preto mnohé firmy riešia nedostatok kandidátov náborom cudzincov.
Podľa Grafton Recruitment najviac voľných miest registrujú Praha a Ostravsko. Hlavný dopyt je pritom po pracovníkoch v oblasti výroby, a to ako na robotnícke pozície, tak aj do úseku nákupu, riadenia kvality alebo technológie výroby. Najväčší nárast voľných pozícií, takmer o 100 percent, zaznamenal Královohradecký kraj. Prispel k tomu najmä rozvoj tamojších výrobných prevádzok. V Ústeckom kraji zase pribudli voľné miesta vďaka niekoľkým startupovým projektom. Viac ako tri štvrtiny voľných miest sú pritom v technických odvetviach. Vo výrobe chýbajú robotníci aj inžinieri a IT sektor hlási nedostatok programátorov a vývojárov.
zdroj: hnonline.sk
Maloobchodná značka bola na trhu 15 rokov, čoskoro skončí
3. 2. 2016
Keď k nám pred pätnástimi rokmi prichádzali Holanďania so značkou Hypernova, mali veľké plány. A otvárali prevádzku za prevádzkou. Potom však prišlo vytriezvenie a už v roku 2007 sa chceli z nášho trhu stiahnuť. Nenašiel sa však kupec. Až donedávna.
Holanďania sa na prebratí prevádzok dohodli so slovenskou sieťou Terno. Aj tá však čoskoro zistila, že veľkým hypermarketom odzvonilo a 11 prevádzok Hypernovy už stihla zavrieť. V portfóliu im ich ostalo deväť. A aj tie sa čoskoro s menom Hypernova nadobro rozlúčia.
Po našom trhu sa pozerá nová IKEA
26. 1. 2016
Dánsko, Maďarsko, Dubaj, Kuvajt... a Slovensko. Takúto skratku si pri expanzii zvolil dánsky nábytkársky gigant IDdesign group. Skupina, ktorá patrí medzi najsilnejších hráčov v Škandinávii, plánuje vstup na náš a český trh.
V prípade dohody prvú predajňu skupina otvorí v prvej polovici roka 2017. Vzniknúť by u nás a v Čechách malo celkovo päť až sedem prevádzok. V strednej Európe je skupina zastúpená v Maďarsku.
zdroj: hnonline.sk
U.S. Steel láka desiatky ľudí na odchod
20. 1. 2016
Východoslovenské oceliarne U. S. Steel našli elegantný spôsob, ako sa zbaviť desiatok svojich zamestnancov. Tým, ktorí sa v tejto košickej firme rozhodnú pre odchod do predčasnej penzie, vyplatia štedré odstupné – až desaťnásobok mzdy.
Keďže priemerný plat v administratíve oceliarní dosahuje 1900 eur, priemerné odstupné by sa mohlo pohybovať na úrovni 19-tisíc eur.
Odborári odhadujú, že z fabriky by takto mohli odísť desiatky ľudí, maximálne sto zamestnancov. „Odchody budú síce na báze dobrovoľnosti, ale podmienené zrušením pracovného miesta. Nadriadení preto musia skúmať, či dokážu danú pozíciu skumulovať s inou a umožnia tak zamestnancovi odísť. V opačnom prípade to možné nie je. Neodíde každý, kto chce,“ hovorí pre HN odborársky šéf U. S. Steel Košice Mikuláš Hintoš.
zdroj: hnonline.sk