Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Kým sa dvaja bijú, tretí si privlastňuje plody ich práce.

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

Nič tak neškodí zdraviu, ako hlúpe nápady.

Spoza dostatočne veľkého oltára nevidieť somára. Preto nikdy nevieš, komu sa práve klaniaš.

(Murphyho zákony v bájkach)
Rady podnikateľom

Ako si kto ustelie, tak bude ležať. Reklamný slogan, ktorý vymyslel známy výrobca postelí Prokrustos.

Konečne mi svitlo! T. A. Edison, vynálezca žiarovky potom, ako sa vrátil domov, prvýkrát zapol svetlo v spálni a našiel vo vlastnej posteli suseda.

Kto chce niečo mať, musí o to dbať.

(Myšlienky bez cla)
Informácie pre šéfa

Poriadny dlh je na nezaplatenie.

Ak je teoretická pravdepodobnosť, že získate stopercentne spoľahlivú informáciu, blízka jednej, tak v skutočnosti je rovná nule.

Maximálne peniaze sa dajú zarobiť výlučne len s minimálnou námahou a naopak, maximálna námaha je odmenená vždy len minimálnymi peniazmi.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je obchod

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Nie je umenie nakupovať, keď človek má peniaze. Ale kúpiť za päť prstov a šiestu dlaň dokáže len umelec.

Nôž najlepšie len iným nožom nabrúsiš. (Židovské príslovie)

(Zrnká úsmevu)

Zmeny zákona proti byrokracii

26. 7. 2021 Zákonom č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy zanikla zákonná povinnosť pre fyzické osoby a právnické osoby predkladať orgánom verejnej moci výpisy z obchodného registra, živnostenského registra, katastra nehnuteľností, registra trestov, výpisov z registra mimovládnych organizácií, potvrdenia o návšteve školy, potvrdenia o nedoplatkoch na sociálnom poistení, nedoplatkoch na zdravotnom poistení, nedoplatkoch voči daňovým úradom a colným úradom a potvrdenia o dôchodkových dávkach a nemocenských dávkach.
Zároveň bola zavedená povinnosť pre jednotlivé orgány verejnej moci získavať a používať pre potreby svojej úradnej činnosti údaje evidované v informačných systémoch verejnej správy.
Novela zákona bola vypracovaná ako iniciatívny materiál s cieľom pokračovať v súlade s programovým vyhlásením vlády Slovenskej republiky v znižovaní administratívnej záťaže fyzických osôb a právnických osôb využívaním informačných systémov verejnej správy. Po novom sa rozširuje rozsah údajov evidovaných v informačných systémoch verejnej správy, ktoré už fyzické osoby a právnické osoby nebudú musieť orgánom verejnej moci v jednotlivých konaniach ako aj pri bežnej úradnej komunikácii predkladať v listinnej podobe. Zároveň sa odbúravaním administratívnej záťaže a zjednodušovaním procesov obmedzuje možnosť vzniku korupcie. V poradí tretia vlna znižovania administratívnej záťaže vypúšťa v jednotlivých novelizačných článkoch povinnosť predkladať orgánom verejnej moci tieto nasledovné výpisy a potvrdenia:
•kópia rodného listu,
•kópia sobášneho listu,
•kópia úmrtného listu,
•potvrdenie o neporušení zákazu nelegálneho zamestnávania,
•potvrdenie o pobyte,
•potvrdenie o pridelení IČO,
•výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat,
•potvrdenie že hospodársky subjekt nie je v reštrukturalizácii, nie je v konkurze ani na neho nie je vyhlásený konkurz,
•výpis z registra poskytovateľov sociálnych služieb,
•výpis z registra sociálnych podnikov,
•potvrdenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
•vybraný okruh právoplatných rozhodnutí súdov,
•výpis z registra / zoznamu advokátov,
•výpis z centrálneho registra exekúcií,
•potvrdenia o poskytovaní pomoci v hmotnej núdzi,
•doklad preukazujúci ťažké zdravotné postihnutie,
•údaje vzťahujúce sa k narodeniu dieťaťa a úmrtiu obsiahnuté vo vybraných informačných systémoch a registroch rezortu zdravotníctva,
•potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom,
•údaje potrebné na zápis do registra prijímateľov 2 %,
•potvrdenia o poberaní dôchodkov starobného dôchodkového sporenia.
K

Podnikatelia pribúdajú

4. 6. 2009 Stúpajúca miera nezamestnanosti vedie k tomu, že pribúdajú počty živnostníkov. Nárast malých podnikateľov zaevidoval už aj Slovenský živnostenský zväz.
V niektorých odvetviach sa prejavuje až neprimeraným zvyšovaním konkurencie. Prejavilo sa to napríklad na trhu taxislužieb, kde v dôsledku krízy pribudli noví hráci, ktorí tým ostatným znižujú zákazky a tlačia na ceny.
Analytici očakávajú, že počas tohto roka sa miera nezamestnansti zvýši asi na 12 %, v nasledujúcom roku bude stagnovať a zamestnanosť začne opäť rásť až v roku 2011.
(Zdroj: HNONLINE)

Účinnosť protikrízových opatrení

4. 6. 2009 Opatrenia prijaté vládou na prekonanie dosahov finančnej a hospodárskej krízy za prvý štvrťrok 2009 sa podľa správy rezortu hospodárstva prejavujú pozitívne a eliminujú negatívne dôsledky globálnej krízy na slovenské hospodárstvo.
Potvrdzujú to aj experti jednotlivých štátov Európskej únie pri porovnaní vývoja hospodárstva krajín EÚ a Vyšehradskej štvorky. 
Medzi splnené protikrízové opatrenia napríklad patrí skrátenie obdobia na vrátenie nadmerného odpočtu dane z pridanej hodnoty zo 60 dní na 30 dní, rozšírenie zamestnaneckej prémie či zefektívnenie aktívnej politiky trhu práce prijatím novely zákona o službách zamestnanosti.
Pozitívny posun v prospech odberateľov bol zaznamenaný aj na trhu s energiami.  Bol dosiahnutý vďaka legislatívnym zmenám a lepšej regulácii. Pokračuje výstavba nových energetických zdrojov s cieľom zvýšenia energetickej bezpečnosti a plynulosti dodávok energie. Správa konštatuje, že opatrenia smerované do oblasti energetiky splnili svoj účel a priaznivo sa podieľali na stabilizácii situácie v tejto citlivej oblasti.
(Zdroj: HNONLINE)

V kríze je možné budovať dobré meno spoločnosti

3. 6. 2009 Niektorým malým firmám kríza paradoxne pomohla. Aj pred krízovou fungovali, ako sa má v trhovom hospodárstve. Čo vyrobili, to si aj predali a z toho žijú ďalej.
Vďaka tomu nemuseli robiť zásadné rozhodnutia, kresať platy či prepúšťať ľudí. Krízu dnes využívajú k tomu, aby sa venovali svojej značke a dobrému menu spoločnosti. Majú čas zamerať sa na vývoj, rozširovať portfólio produktov a zavádzať kvalitné novinky. Majú čas sprehľadniť svoje produkty, presnejšie sa zamerivať na svojich spotrebiteľov, robiť cielenejší marketing. Majú čas byť bližšie k ľuďom, vytvoriť si s nimi užšie vzťahy, nesklamať. Aj v čase krízy je dôležité dbať na kvalitu vzťahov vo firemných kolektívoch, udržiavať ju a zlepšovať.
Do podnikania je v tomto období potrebné prinášať nové myšlienky a udávať smer, ktorým sa firmy chcú ďalej uberať. Taktiež je treba sústavne monitorovať konkurenciu, hľadať nové nápady, prinášať zmeny, nebáť sa pracovať s novými výzvami a opatrne narábať s financiami.
Manažment  spoločnosti v období krízy musí viac komunikovať s ľuďmi, hovoriť im pravdu, podeliť sa so zamestnancami o nápady a plány do budúcnosti. Ľudia sa potrebujú uistiť, že firma kráča ďalej, iba tak budú schopní naďalej podávať dobré výkony.
Kríza priniesla ponaučenia aj zamestnancom. Mnohí už zabúdali, že dobrá spoločnosť nie je iba o výške odmeňovania, ale aj o istote, dôvere a dobrej pracovnej atmosfére.
(Zdroj: HNONLINE)

Prepad slovenskej ekonomiky potvrdil Štatistický úrad

3. 6. 2009 Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku 2009 podľa spresnených údajov Štatistického úradu zaznamenala prepad o 5,6 %. Je to viac ako očakávaný odhad.
Analytici bánk hovoria, že toto číslo potvrdzuje ich očakávania. Prudký prepad rastu ekonomiky pripisujú poklesu zahraničného aj domáceho dopytu. Kríza poznačila aj ďalšie štáty únie, do ktorých Slovensko vyváža väčšinu svojej produkcie. Na výsledku sa však podpísali aj zastavené dodávky plynu z Ruska.
Hospodárstvo začiatkom roka stiahol najmä zahraničný obchod. Vývoz klesol medziročne o necelú štvrtinu, dovoz sa prepadol o 22,6 %. Investície sa znížili o 4,1 %. Klesla aj konečná spotreba domácností (o 1,2 %).  Naopak, mierny rast o 1,2 %  vykázala konečná spotreba verejnej  správy.
Prognózu vývoja ekonomiky má Ministerstvo financií aktualizovať tento mesiac.


Dáta za ekonomickú aktivitu za mesiace apríl a máj ukážu, že bol prepad slovenskej ekonomiky naozaj dňom recesie.  Miera inflácie by  mala podľa predpokladov štatistikov  na konci roka klesnúť na 2,2 %.  Nezamestnanosť, ktorá sa v závere vlaňajška znížila na dlhoročné minimum pod 9 %, má naopak vzrásť na 11,2 %.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Servác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner