Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako bojovať s klebetou

Úspešný človek je ten, kto dokáže o ostatných vymyslieť viac klebiet ako oni o ňom.

Sedem osmín každej klebety je logickými argumentami nevyvrátiteľných.

Väčšina ľudí si zaslúži povesť, ktorú majú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Človek a úspech

Napriek tomu, že svet ide neustále dopredu, každý musí vždy začínať od začiatku.

Tí, ktorí chcú urobiť veľký skok nahor, musia byť pripravení na to, že dopadnú hlboko dole.

Kto chce mať úspech, musí postupovať v úplnom rozpore s očakávaniami o správaní sa úspešnej osoby.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a byrokracia

Aj byrokratovi sa ťažko odoláva prosbe povedanej päsťou.

Sťažnosti na byrokrata sa strácajú smerom k jeho nadriadený, rovnako ako úplatky, určené nadriadenému.

Sú takí, ktorí šťastlivo prešli živí cez mínové pole. Oveľa menej je takých, ktorí prešli živí cez byrokratickú mašinériu.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Človek a veci

Očakávané javy nikdy nesplnia očakávanie.

Ak sa veci nezmenia, prehráte. Ak sa veci zmenia, nachytajú vás nepripraveného.

Množstvo získaných skúseností je v tom najlepšom prípade priamo úmerné množstvu pokazených vecí.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Parkinsonove zákony - V. večer

Informácia sa obmieňa tak, ako sa posúva nahor po byrokratoch.

Nikdy nedaj najavo svojim nadriadeným, že si lepší ako oni.

Priprav sa na to, že najväčšie uznanie sa dostane tomu, kto spravil najmenej.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Zmeny v obchodnom registri

13. 7. 2023 Cieľom novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri, je odbúrať povinnosť evidencie druhu a čísla dokladu totožnosti u konečných užívateľoch výhod v obchodnom registri a v registri mimovládnych organizácií.
Podľa platnej právnej úpravy sa vyžaduje zapisovať do uvedených registrov údaje o druhu a čísle dokladu totožnosti. Táto právna úprava bola zavedená zákonom č. 52/2018 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Faktom však je, že ani z AML smerníc ani z iných záväzkov Slovenskej republiky nie je možné odvodiť požiadavku na evidenciu údajov o druhu a čísle dokladov totožnosti o konečných užívateľoch výhod v príslušných registroch. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že evidencia druhu a čísla dokladu totožnosti je problematická aj s ohľadom na situácie, kedy dochádza k vydaniu nového dokladu totožnosti, čo núti zapísané osoby aktualizovať údaje zapísané v dotknutých registroch, a teda ide o zbytočnú administratívnu záťaž. Uvedené platí o to viac, že nedávne zneplatnenie certifikátov v občianskych preukazoch slúžiacich na vyhotovovanie elektronického podpisu viedlo k hromadným výmenám občianskych preukazov, čo následne spôsobuje hromadné zmenové konania najmä vo vzťahu k podnikateľom zapísaným do obchodného registra. Pôvodným zámerom zavedenie tejto evidencie bolo dosiahnutie stavu jednoznačnej identifikácie fyzickej osoby, ktorá je konečným užívateľom výhod. Na dosiahnutie tohto zámeru však plne postačuje rodné číslo ako jednoznačný identifikátor fyzickej osoby. Berúc do úvahy skutočnosť, že konečnými užívateľmi výhod nie sú len a výlučne občania Slovenskej republiky, tak nie je namieste rezignovať na evidenciu druhu a čísla dokladu totožnosti úplne, pretože v prípade cudzincov títo častokrát nedisponujú rodným číslom či obdobným jednoznačným identifikátorom. Z tohto dôvodu sa preto podľa právnej úpravy bude vyžadovať evidencia druhu a čísla dokladu totožnosti len v prípade osôb, ktoré nie sú občanmi Slovenskej republiky. Predkladateľ považuje zvolené riešenie za dostatočne vyvážené z hľadiska jeho praktických dopadov.
Na účely dosiahnutie vyššie uvedeného cieľa bola potrebná novelizácia zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a zákona č. 346/2018 Z. z. o registri mimovládnych neziskových organizácií a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
K

Slovensko zvýšilo pomoc rozvojovým krajinám

19. 4. 2017 Slovensko vlani druhý rok po sebe výrazne zvýšilo svoje finančné príspevky na pomoc rozvojovým krajinám, naďalej ale v tejto oblasti neplní svoje predchádzajúce záväzky. Vyplýva z údajov, ktoré zverejnilo ministerstvo zahraničia.
Slovensko na rozvojovú pomoc vlani vynaložilo 98,4 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to predstavuje nárast o štvrtinu, a to hlavne kvôli zvýšeniu príspevkov do medzinárodných organizácií a na humanitárnu pomoc. Podiel rozvojovej pomoci na výkone slovenskej ekonomiky meranom hrubým národným dôchodkom (HND) vlani stúpol na 0,12 percenta z 0,10 percenta v roku 2015. Slovensko sa ale skôr zaviazalo, že na pomoc rozvojovým krajinám a na súvisiace programy použije 0,17 percenta výkonu ekonomiky do roku 2010 a 0,33 percenta do roku 2015. Podľa ministerstva zahraničia svoje prísľuby v tejto oblasti nedodržiavajú ani ďalšie takzvané nové členské štáty EÚ. Z predbežných údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vyplýva, že Česká republika vlani dala na rozvojovú pomoc 0,14 percenta výkonu ekonomiky a že na špici rebríčka troch desiatok skúmaných krajín bolo Nórsko s podielom 1,11 percenta HND. Rozvojová pomoc slúži okrem iného na zmierňovanie chudoby a hladu v rozvojových štátoch, ďalej k podpore prístupu ku vzdelaniu, zaisteniu bezpečnosti či k podpore hospodárskej spolupráce s rozvojovými krajinami.
zdroj: hnonline.sk

Strabag začal s výstavbou terminálu za desiatky miliónov

19. 4. 2017 Spoločnosť Strabag, s.r.o., Bratislava začína s výstavbou Terminálu intermodálnej prepravy (TIP) v Lužiankach pri Nitre. Firma dnes prevzala stavenisko od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR). Hodnota diela podľa uzatvorenej zmluvy predstavuje 51,8 milióna eur bez DPH.
Terminál intermodálnej prepravy Lužianky bude bimodálnym terminálom. Napojený bude na nadradenú diaľničnú infraštruktúru (rýchlostnú komunikáciu R1) a železničnú sieť s pripojením do železničnej stanice Lužianky. Terminál bude zapojený do celoštátnej, a tým aj euroázijskej siete železníc. Prevádzku terminálu bude zabezpečovať ŽSR vlastnými kapacitami. Po jeho kompletnom dokončení bude pozostávať z troch samostatne funkčných celkov, kontajnerového prekladiska, expedičného koľajiska a skladu hotových výrobkov. V termináli budú poskytované základné služby súvisiace s manipuláciou, prekládkou a skladovaním intermodálnych prepravných jednotiek. Zároveň budú poskytované aj služby opravy a čistenia týchto jednotiek, ako aj služby distribúcie hotových výrobkov železničnou dopravou a skladovania hotových výrobkov.
zdroj: hnonline.sk

Slováci hľadajú odvahu pre akcie

11. 4. 2017 Počet sporiteľov opäť rastie, hodnota majetku dosiahla nový rekord. Najviac zarábali indexové fondy.
Odlev sporiteľov z druhého piliera sa zastavil, vlani ich podľa analýzy Národnej banky Slovenska pribudlo 33-tisíc, rok predtým pritom správcovia hlásili pokles počtu ľudí o 90-tisíc. Zmena trendu je pozitívna, keďže podľa súčasných podmienok sa zamestnanec v druhom pilieri automaticky neocitne, musí požiadať o vstup. Štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna sa spolieha na to, že počet sporiteľov v druhom pilieri bude ešte rásť. Dôvodom má byť novela o programovom výbere, ktorá od budúceho februára dá až polovici dôchodcov možnosť vybrať si svoje úspory v prípade záujmu naraz.
zdroj: hnonline.sk

Menej Slovákov dosiahne na hypotéky

6. 4. 2017 Vlaňajší medziročný nárast počtu hypoték o 14 percent sa už nezopakuje. Nové pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) pre ich schvaľovanie spôsobia, že ich počet bude klesať. V diskusnej relácii na TABLET.TV to povedal Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas.
Vlani klesla priemerná sadzba úverov na bývanie na historicky najnižšiu úroveň, z 2,54 percenta na 1,86 percenta. Nižší úrok ako Slovensko zaznamenali iba štyri krajiny eurozóny - Nemecko, Fínsko, Portugalsko a Francúzsko. Sprísnenie legislatívy ešte trh nepocítil a úrokové sadzby stále smerujú nadol. Dokonca niektoré banky znížili úroky na hypotéky pod jedno percento, hoci len pri splnení niektorých podmienok. Od marca musia banky pri poskytovaní úverov na financovanie bývania viac prihliadať na to, či klient bude schopný požičané peniaze splácať. Finančné domy v prípade žiadateľov počítajú s tým, aby mali pri splácaní rezervu. ​Spotrebiteľovi by tak po znížení jeho príjmu o splátku poskytovaného úveru, životné minimum a splátky existujúcich úverov mala zostať istá časť príjmu ako rezerva pre nepredvídané skutočnosti. Rezerva sa bude postupne zvyšovať z 5 percent a od 1. júla 2018 má byť na úrovni 20 percent príjmu zníženého o životné minimum. To je v súčasnosti na úrovni 198,09 eura. Pri tom, aby bol rast úverov na Slovensku zdravý a udržateľný, banky musia prihliadať aj na tzv. parameter LTV, teda na pomer medzi výškou poskytnutej hypotéky a hodnotou zakladanej nehnuteľnosti. Poskytovanie 100-percentných hypoték je obmedzené už v súčasnosti, žiadny úver by nemal byť vyšší ako 100 percent a nad 90 percent LTV by mal byť maximálny podiel objemu nových úverov na úrovni 10 percent. Hypoték pokrývajúcich 80 percent až 100 percent hodnoty nehnuteľnosti bude môcť byť od 1. júla 2017 len 40 percent.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner