Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nevytesané pravdy - I. večer

Čas potrebný na uvedenie vecí do pôvodného stavu je nepriamo úmerný času, potrebnému na jej poškodenie.

Problémy a úlohy vždy prichádzajú v zhlukoch, peniaze nikdy.

Nič nie je natoľko pokazené, aby sa to nedalo ešte pokaziť, takže zhoršovanie vecí nie je v konečnom dôsledku ničím ohraničené.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Veci nikdy nie sú také príjemné, ako sa na prvý pohľad zdajú, a tak jednoduché, ako si predstavujeme.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

Nič nie je väčšie a silnejšie ako strach.

(Murphyho zákony v bájkach)
Newtonove zákony

Ak na teleso nepôsobí žiadna sila, teleso v pokoji zostane v pokoji a teleso v pohybe zostane v pohybe.

Hocijaké teleso v pohybe má sklon ostať v pohybe, pokiaľ nezaintervenuje iná pevná hmota.

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Ľahšie je zmeniť výzor sto ľudí ako povahu jedného z nich.

Mocní si vždy nájdu dôvod, prečo treba potrestať slabšieho. Nezamieňajte si rovnosť pred zákonom s rovnosťou pred korytom.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všeobecné ustanovenia

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Veci sa pokazia rýchlosťou blesku, náprava trvá večnosť.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

(Murphyho zákonník)

Zmena Občianskeho zákonníka po zavedená novej spotrebiteľskej úpravy

24. 10. 2024 Nový zákon o ochrane spotrebiteľa so sebou prináša aj novelizáciu spotrebiteľského práva upraveného v Občianskom zákonníku.
Najprv dochádza k zmene pojmov – doteraz používaný pojem „dodávateľ“ sa nahrádza pojmom „obchodník“. Do Občianskeho zákonníka sa taktiež zavádzajú nové definície pojmov, a to digitálny obsah, digitálna služba, veci s digitálnymi prvkami.
Najväčšia zmena sa týka úpravy zodpovednosti za vady (tzv. reklamácie). Aktuálne bola táto problematika obsiahnutá v Občianskom zákonníku a úprava reklamačného konania v zákone č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa. Za účelom zjednodušenia a zosúladenia tejto problematiky s európskym právom došlo po účinnosti novely (1. 7. 2024) k vypusteniu paralelnej úpravy reklamačného konania v zákone o ochrane spotrebiteľa a ponechala sa len úprava v Občianskom zákonníku v novom znení.
K

Prenájom nehnuteľnosti – obmedzenie zdanenia prenájmu

14. 1. 2019 Bez ohľadu na postavenie príjemcu (nájomcu) platiteľ bude dane vždy povinný uplatniť oslobodenie od dane pri nájomnom, ak je predmet nájmu určený na bývanie.
Táto zmena sa týka len tých zmluvných vzťahov (napr. zmlúv o nájme bytu), ktoré budú uzatvorené po 1. 1. 2019. Ak k zmluvám uzatvoreným do účinnosti zákona budú uzatvorené dodatky po 1. januári 2019 a na ich základe vznikne nový záväzkový vzťah, vzťahuje sa na tieto zmluvy nové ustanovenie odseku 5 v znení účinnom od 1. januára 2019.

Vláda schválila príspevok na ekodomy

11. 1. 2019 Rodinný dom nesmie mať viac ako 200 štvorcových metrov. Príspevok na rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie, ktorý má motivovať vlastníkov k výstavbe takýchto obydlí, zavádza návrh vládnej novely zákona o energetickej hospodárnosti budov. Návrh z dielne rezortu dopravy a výstavby v stredu schválila vláda. Možná výška tohto príspevku by mala byť 8000 eur. "Verím, že príspevok vo výške 8-tisíc eur dostatočne motivuje občanov, ktorí práve budujú rodinné domy, alebo to majú v pláne, aby použili materiály a stavebné postupy, ktorých výsledkom bude rodinný dom s takmer nulovou potrebou energie. Ušetria tak na energiách a prispejú k ochrane životného prostredia, čo je naším cieľom v rámci Európskej únie," povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.
Iba na bývanie. Novela obsahuje administratívne a stavebné podmienky jeho získania. Žiadatelia príspevok získajú po dokončení domu v prípade, ak je dom určený na bývanie a celková podlahová plocha nie je väčšia ako 200 štvorcových metrov, nachádza sa na území Slovenska a bol skolaudovaný po 31.decembri 2014. "Zároveň musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov s takmer nulovou potrebou energie. To znamená, že dom má mať kvalitnú tepelnú izoláciu a využíva energiu z obnoviteľných zdrojov," uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká. Možnosť zvýšenia príspevku o náklady za vypracovanie projektovej dokumentácie zateplenia rodinného domu vrátane projektového energetického hodnotenia rodinného domu, za vypracovanie žiadosti o príspevok a za vypracovanie energetického certifikátu, má byť najviac o 800 eur. Od mája. Splnenie podmienok má overiť Ministerstvo dopravy a výstavby z verejne dostupných registrov alebo z centrálnej evidencie. Dokument pripomína, že všetky nové budovy musia od 31. decembra 2020 dosiahnuť úroveň výstavby s takmer nulovou potrebou energie. Takmer nulovú potrebu energie budovy je možné dosiahnuť efektívnou a kvalitnou tepelnou ochranou budovy a vo vysokej miere energiou získanou z obnoviteľných zdrojov v budove alebo v jej blízkosti. Novela by mala nadobudnúť účinnosť od 1. mája 2019.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)

Ambulancie podpíšu zmluvy so štátnou poisťovňou

11. 1. 2019 Obdobie, kedy boli členovia ZAP v nezmluvnom vzťahu, VšZP nekompenzuje. Ambulancie združené v Zväze ambulantných poskytovateľov (ZAP) v pondelok podpísali zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Na tlačovej besede o tom informovali generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková a výkonná riaditeľka ZAP Zuzana Dolinková.
Zväz 31. decembra 2018 informoval, že poskytovatelia podpíšu zmluvy s výnimkou štyroch z nich. Podľa Dolinkovej poskytovatelia podpísali zmluvy preto, aby zabránili zníženiu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. "Všetky podmienky, ktoré boli dnes podpísané, sú rovnaké pre všetkých ambulantných poskytovateľov," uviedla v pondelok Hlinková. Podľa generálnej riaditeľky VšZP budú nasledovať ďalšie rokovania o podmienkach k 1. júlu 2019, ktoré sa premietnu do zmlúv pre celý ambulantný sektor. Poisťovňa požiadavke na kompenzáciu obdobia, kedy boli členovia ZAP v nezmluvnom vzťahu, nakoniec nevyhovela. Pacientom ambulancií, ktoré nepodpísali aktuálne zmluvy, bude poskytnutá akútna zdravotná starostlivosť v súlade so zákonom. Poisťovňa ich bude podľa Hlinkovej presúvať k iným poskytovateľom. ZAP ukončil s VšZP zmluvný vzťah k 31. novembru 2018. Od 1. januára sú platné nové zmluvy, ktoré budú platné do 29. februára 2020.
(Zdroj: Ekonomika.sme.sk)

Desať rokov eura na Slovensku

9. 1. 2019 Euro oslavuje na Slovensku okrúhle desiate narodeniny. Pri jeho zavedení patril k najväčším obavám obyvateľov prudký či neprimeraný nárast cien tovarov a služieb. Extrémne výkyvy cien však zavedenie eura neprinieslo. Za desať rokov sa zvýšili ceny potravín a nealkoholických nápojov o 16,6 percenta, čo je takmer na úrovni priemeru krajín EÚ (16,2 percenta).
​V susedných krajinách, ktoré sú členmi EÚ, rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov výraznejšie, vyplýva z analýzy Slovenského farmárskeho, družstva. "U našich neeurových susedov potraviny a nealkoholické nápoje za posledných desať rokov zdraželi výraznejšie ako u nás. V Maďarsku si za posledné desaťročie ceny potravín a nealko nápojov pripísali na svoje konto nárast o tretinu, v Poľsku o štvrtinu a v Českej republike zdraželi takmer o 24 percenta," uviedla analytička družstva Eva Sadovská. Napriek tomu sú priemerné ceny potravín na Slovensku ešte stále najvyššie z krajín V4. "Vyplýva to z nižšej vstupnej cenovej hladiny," dodala Sadovská. Najvýraznejšie zdražovanie v rámci EÚ postihlo Maltu (o 36,6 %). Naopak, Íri v súčasnosti nakupujú potraviny a nealkoholické nápoje o 14,1 percenta lacnejšie ako pred desiatimi rokmi. Ceny potravín a nealkoholických nápojov však na Slovensku nerástli plynule. Po zavedení spoločnej meny boli ceny ešte ovplyvňované hospodárskou krízou a poklesli o 3,8 percenta. Nasledovali štyri roky rastu v rozpätí 1,7 percenta až 5,9 percenta. V roku 2014 bolo zdražovanie vystriedané zlacňovaním, a tento trend pokračoval až do roku 2016. Obrat nastal v roku 2017, keď potraviny zdraželi o štyri percentá a za 11 mesiacov roku 2018 o ďalších 4,2 percenta, vyplýva z analýzy.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner