Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Opatrnosti nie je nikdy dosť

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

Pekné prázdne hlavy často využijú tie chytrejšie hlavy.

Priateľ vám najlepšie pomôže s tým, čo vôbec nepotrebujete.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nevytesané pravdy - I. večer

Problémy a úlohy vždy prichádzajú v zhlukoch, peniaze nikdy.

Peklo, to sú ostatní ľudia.

Existenia života na tejto planéte je podmienená dostatočným výskytom dvoch základných vecí: vodíka a ľudskej hlúposti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Parkinsonove zákony - V. večer

Úradníci sa zamestnávajú prácou navzájom bez toho, aby na to potrebovali okolie.

Niekedy sa nedá vedieť, kto má pravdu, ale vždy sa dá vedieť, kto je šéfom.

Ako stúpame po rebríčku hierarchie nahor, úmerne stúpa chaos.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

(Murphyho zákony v bájkach)
Človek očami klasikov

Kto odrazu naháňa dvoch zajacov, nielenže nechytí jedného z nich, ale často nechytí ani jedného.

Človek sa má zaoberať takým odborom, ktorý má rád.

Zákon vidí nahnevaného, ale nahnevaný človek nevidí zákon.

(Myšlienky bez cla)

Zmena Občianskeho zákonníka po zavedená novej spotrebiteľskej úpravy

24. 10. 2024 Nový zákon o ochrane spotrebiteľa so sebou prináša aj novelizáciu spotrebiteľského práva upraveného v Občianskom zákonníku.
Najprv dochádza k zmene pojmov – doteraz používaný pojem „dodávateľ“ sa nahrádza pojmom „obchodník“. Do Občianskeho zákonníka sa taktiež zavádzajú nové definície pojmov, a to digitálny obsah, digitálna služba, veci s digitálnymi prvkami.
Najväčšia zmena sa týka úpravy zodpovednosti za vady (tzv. reklamácie). Aktuálne bola táto problematika obsiahnutá v Občianskom zákonníku a úprava reklamačného konania v zákone č. 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa. Za účelom zjednodušenia a zosúladenia tejto problematiky s európskym právom došlo po účinnosti novely (1. 7. 2024) k vypusteniu paralelnej úpravy reklamačného konania v zákone o ochrane spotrebiteľa a ponechala sa len úprava v Občianskom zákonníku v novom znení.
K

Obchodovaniu so zahraničím sa darí aj cez krízu

12. 3. 2021 Zahraničný obchod Slovenska pokračuje v dobrej kondícii. Výsledné saldo zahraničného obchodu v januári 2021 bolo aktívne, a to v objeme 241,2 milióna eur, čo je o 235,7 milióna eur vyššou hodnotou ako v januári 2020. Informoval o tom vo štvrtok štatistický úrad. Pozitívne sa na bilancii zahraničného obchodu tradične podpísal automobilový priemysel. Naopak, horší výsledok zapísal obchod s minerálnymi palivami a chemikáliami. Celkový vývoz tovaru v úvode roka dosiahol podľa predbežných výsledkov hodnotu 6,6 miliardy eur, pri medziročnom poklese o 0,1 percenta.
"Vývoz sa tak udržal na minuloročnej úrovni," okomentovali štatistici. Export najpodstatnejšej triedy zahraničného obchodu SR – stroje a prepravné zariadenia - do ktorej patrí aj automobilový priemysel, vzrástol v prvom mesiaci tohto roka medziročne o 3,4 percenta.
"Nárast v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak trvá nepretržite od júna 2020. Stroje a prepravné zariadenia tvorili v januári takmer dve tretiny celkového vývozu tovarov vyrobených na Slovensku (64,8 percenta) a viac ako polovicu celkového dovozu (50,9 percenta)," špecifikovali štatistici.
Prebytok vývozu nad dovozom sa ukázal len v dvoch triedach zahraničného obchodu, avšak v tých najobchodovanejších. Export v triede stroje a prepravné zariadenia prevýšil import o viac ako miliardu eur. Naopak, dovoz vyšší ako vývoz o viac ako 350 miliónov eur vykázali triedy minerálne palivá a chemikálie.
Celkový dovoz tovaru na Slovensko po dvoch mesiacoch medziročného rastu z konca minulého roka sa v januári opäť znížil o 3,6 percenta, keď dosiahol 6,4 miliardy eur.
Celkový výsledok ovplyvnil najmä pokles dovozu podielovo významných tried - minerálne palivá o 17,4 percenta a priemyselné výrobky o 15,6 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Po náznaku oživenia sa stavebníctvo v úvode roka prepadlo takmer o pätinu

12. 3. 2021 Po náznaku optimistickejšieho vývoja stavebnej produkcie na Slovensku koncom vlaňajška sa stavebníctvo v úvode tohto roka opäť medziročne prepadlo takmer o pätinu. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad. Okrem zníženia výstavby za takmer 20-percentným poklesom stojí aj vysoký porovnávajúci základ z januára 2020, keď bol objem stavebnej produkcie najvyšší od roku 2008.
"Stavebné aktivity v prvom mesiaci roka dosahujú dlhodobo najnižší výkon," okomentovali štatistici s tým, že celkový objem stavebnej produkcie v januári 2021 medziročne klesol o 19,8 percenta na 254,3 milióna eur.
"Bol síce najnižší od roku 2017, ale stále mierne nad priemerom januárovej produkcie za posledných deväť rokov," porovnali štatistici. V porovnaní s decembrom 2020 po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia nižšia o 2,4 percenta.
Na začiatku roka klesol najmä objem stavebných prác v tuzemsku. Domáca stavebná produkcia nedosiahla medziročný rast od marca 2020.
Ku koncu roka sa jej pokles zmierňoval, no v prvom mesiaci roka 2021 bolo medziročné zníženie opäť vyššie, a to o 18,9 percenta. Znížil sa objem prác obidvoch zložiek tuzemskej produkcie, z toho novej výstavby vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 18 percent a opráv a údržby o 18,9 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Plán obnovy ide do finišu, výsledný verdikt z Bruselu sa očakáva v lete

9. 3. 2021 V septembri minulého roku unikli prvé rysy chystaného Plánu obnovy, ktorý má Slovensku šiestimi miliardami pomôcť zlepšiť situáciu na Slovensku. Peniaze v Bruseli dohodol premiér Igor Matovič ešte v júli 2020. Po menej než roku sa teraz dostáva do medzirezortného pripomienkového konania. Slovensko ho má odovzdať Európskej komisii do konca apríla tohto roka.
"Dokument, ktorý sa pripravuje 2 až 3 roky, sme museli pripraviť za menej ako rok," povedal dnes minister financií Eduard Heger.
"Stretnutí bolo viac ako 30 a pred nami je ešte šesť okrúhlych stolov. Teraz je čas na finálne pripomienky."
Každý zmysluplný návrh podľa Hegera ministerstvo posúdi. Plán obnovy je podľa neho "stále otvorený dokument".
"Ekonomický model založený na lacnej pracovnej sile a zahraničných investíciách sa vyčerpal. Zaostávame v zdravotnej starostlivosti alebo školstve," uviedol.
Situáciu a konkurencieschopnosť v rámci EÚ majú zlepšiť mnohé štrukturálne reformy.
"Mám z tohto dokumentu veľmi dobrý pocit. Dokázali sme jasne pomenovať problémy a precízne vytýčiť cesty, ako ich riešiť. Vybrali sme priority, navrhli sme reformy a investície," skonštatoval šéf rezortu financií s tým, že plán považuje za realistický. Podotkol, že naplnenie cieľov si bude vyžadovať aj silnú politickú podporu, dobré organizačné schopnosti a veľa trpezlivosti.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

K poklesu tržieb sa prvýkrát pridali aj hypermarkety

5. 3. 2021 Pokles tržieb už netrápi len hotelierov, reštauratérov či malé predajne. V januári prvýkrát poklesli aj príjmy hypermarketov a supermarketov. „Tržby v maloobchode sa v januári 2021 medziročne znížili o 16,8 percenta, bol to najväčší pokles od roku 2009,“ informoval štatistický úrad s tým, že hypermakety zarobili o 12,4 percenta menej. Pokles bol evidentný vo všetkých deviatich sledovaných činnostiach maloobchodu, v štyroch z nich dosiahol pokles historické minimá.
„V hypermarketoch a supermarketoch, ktorých tržby tvoria vyše 40 percent z celkových tržieb maloobchodu, platil zákaz predaja ostatného tovaru. O ich pokles tržieb sa tak podpísali najmä páskami prelepené regály s oblečením či iným vybavením do domácností," hovorí Eva Sadovská, analytička spoločnoti Woood & Company.
Zároveň však dodáva, že oproti vlaňajšku si síce mnohé kamenné prevádzky, ktoré musia byť zatvorené, polepšili alebo vytvorili svoje online kanály, no ani tie im ich obvyklý predaj či tržby nedokázali zabezpečiť.
„Prejavy druhej vlny koronakrízy v priebehu januára výrazne zasiahli obchod, tržby v maloobchode zaznamenali väčší prepad ako počas prvej vlny pandémie ochorenia COVID-19 na jar 2020," podotkli štatistici.
Úrady ešte pred Vianocami pre šírenie nového koronavírusu nariadili uzavrieť väčšinu predajní s výnimkou obchodov s potravinami a drogériou. Všetky predajne mohli vydávať tovar objednaný cez internet či telefonicky, no ani online predaj nedokázal vykompenzovať straty z tradičných kamenných prevádzok.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner