Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Kde končí pozemská púť

Smrť sa neriadi našim plánmi. (Moliére)

Človek počas svojej pozemskej púte narobí svojim blízkym často starosti. A zo zotrvačnosti v tejto zábave pokračuje aj po smrti.

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

(Zrnká úsmevu)
Murphyho vynálezy

Ak sa niekto dusí kockou ľadu, najľahšie mu pomôžete tak, že mu do hrdla nalejete vriacu vodu – ľad sa roztopí takmer okamžite.

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Nakoniec aj z dobrého jedna človeka rozbolí brucho.

(Murphyho zákony v bájkach)
Nebo je v nebi

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

O Bohu je známe, že je všemohúci a vševediaci. Napriek tomu sa nikdy nemieša do obchodov, ktoré robia medzi sebou smrteľníci. Zlé jazyky tvrdia, že preto, lebo raz sa už popálil.

(Zrnká úsmevu)
Žiadna hlava nie je dokonalá

S priateľmi možno piť pivo, hrať karty, ale nie vládnuť.

Priateľove rady sledujú jeho vlastné dobro – nie vaše.

Nie je treba klamať vždy a všetkých ľudí. Stačí len občas a tých správnych ľudí.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Ženy musia pracovať o dva mesiace viac, ako muži, aby dosiahli rovnaký plat

26. 2. 2024 Existuje tiež jav, ktorý sa volá lepkavá podlaha či sklený strop, ktorý neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie ako len na danú pozíciu. Akoby im niečo bránilo prejsť cez pomyselnú hranicu a dostať sa do top manažmentu, opisuje právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová. Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži. Vo štvrtok (22.2.) bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prišlo združenie Akčné ženy.
"Na papieri nám to všetko dokonale funguje. Máme ústavu, máme zákony, európske smernice medzinárodnej dohody, ktoré pomenúvajú zákaz diskriminácie a garantujú, že ženy a muži majú právo na rovnakú odmenu, ale ten fakt, že skutočnosť je úplne iná, je presne dôvod, prečo o tom treba rozprávať," uviedla právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová.
Zároveň z prieskumu agentúry 2muse vyplýva, že svedkami platovej diskriminácie bolo 46 % žien a 24 % mužov. Podľa Peschlovej sú za nerovnosťou finančného ohodnotenia mužov a žien viaceré faktory. Prvým z nich je, že na pozíciách ako zdravotné sestry, sociálne pracovníčky či učiteľky sú nižšie príjmy ako napríklad na mužských pozíciách údržbárov či smetiarov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Očakáva sa vyšší počet konkurzov slovenských firiem

24. 7. 2009 Na jeseň možno očakávať zhoršenie platobnej disciplíny slovenských podnikov. Špirála druhotnej platobnej neschopnosti pravdepodobne spôsobí, že sa tento rok skončí s vyšším počtom konkurzov slovenských firiem ako vlani.
V rámci tohto ukazovateľa je európskym lídrom Maďarsko a horšie ako Slovensko je na tom aj Česká republika, kde index v období medzi októbrom 2008 a februárom 2009 klesol o 170 %.  Slovensko kopíruje s istým oneskorením český trh. 
V oblasti platobnej disciplíny slovenské firmy zažívali napriek finančnej kríze doteraz pomerne pokojné časy. V priebehu 2. polroka však pravdepodobne začne čoraz viac firiem pociťovať problémy s hotovosťou.
(Zdroj: HNONLINE)

K oživeniu slovenskej ekonomiky by mohlo dôjsť už v budúcom roku

24. 7. 2009 Očakávania analytikov k vývoju ekonomiky pre budúci rok sú zatiaľ stabilné a Slovensku v ňom predpovedajú mierne oživenie.
Táto skutočnosť vyplýva  z najnovších makroekonomických predikcií vybraných bánk, ktoré dnes zverejnila NR SR. 
Aktuálne ekonómovia komerčných bánk  predpovedajú slovenskej ekonomike tohtoročný prepad v priemere na úrovni 5,3 %. Pred mesiacom pritom ešte očakávali medziročný pokles hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,1 %, pred dvoma mesiacmi o 4,0 % a pred troma dokonca len o 1,8 %. Prognózy pre druhý kvartál tohto roka, ktorého výsledky budú zverejnené v polovici augusta, predpovedajú pokles na úrovni 5,9 %, čo je mierne viac ako 5,6 % v prvom štvrťroku.
Podľa analytikov zo súkromného sektora by však k oživeniu slovenskej ekonomiky malo dôjsť už v budúcom roku. Očakávaný rast HDP v roku 2010 sa už štyri mesiace pohybuje na takmer nezmenenej hodnote necelých 2 %, aktuálne na úrovni 1,8 %.
Výraznejšie sa nemenia ani predpoklady týkajúce sa rastu cien.  Inflácia meraná jednotnou európskou metodikou by podľa analytikov mala tento rok dosiahnuť hodnotu 0,9 %, čo je menej ako očakávali pred mesiacom. Pre budúci rok analytici komerčných bánk predpovedajú mierne zvýšenie harmonizovanej inflácie, a to z 2,4 na 2,5 %.
Samotná NBS vo svojej aktuálnej júnovej predikcii prognózu  prognózu spred troch mesiacov zhoršila a momentálne predpovedá Slovensku na tento rok pokles na úrovni 4,2 %. Doteraz najpesimistickejšiu prognózu prezentovalo  minulý mesiac  MF SR, podľa ktorého sa slovenské hospodárstvo v tomto roku prepadne až o 6,2 %. Obidve inštitúcie podobne  ako analytici komerčných bánk očakávajú mierne oživenie ekonomiky už v budúcom roku.
(Zdroj: HNONLINE)

Odborné vzdelávanie prejde od septembra významnými zmenami

23. 7. 2009 Zamestnávatelia sa dnes často sťažujú, že stredné odborné školy nevychovávajú dostatočne pripravených odborníkov.Preto od septembra odborné vzdelávanie prejde významnými zmenami.
Absolventi sa v praxi musia  prispôsobiť aktuálnym podmienkam a  ďalej sa  vzdelávať.

Európskou prioritou je vytvorenie otvoreného a flexibilného európskeho rámca pre kvalifikácie. Tento rámec musí byť založený  na vzájomnej dôvere medzi školami a zamestnávateľmi a na jednoznačných kompetenciách absolventov škôl. Školy u nás sa musia   usilovať aj o redukciu bariér medzi odborným a všeobecným vzdelávaním a o zvýšenie prepojenia medzi počiatočným, ďalším a vyšším odborným vzdelávaním.
V odbornom vzdelávaní a príprave dôjde od septembra k týmto novinkám:
- Po prvýkrát budú definované subjekty, ktoré sú zodpovedné za koordináciu odborného vzdelávania (ministerstvá, samosprávne kraje, zamestnávateľské zväzy a združenia a odborové zväzy)
- Vzniknú rady pre odborné vzdelávanie na centrálnej a krajskej úrovni a tieto budú pôsobiť ako poradné orgány vlády a predsedov samosprávnych krajov.
- Pre skupiny odborov vzniknú sektorové rady.
- V príslušných skupinách odborov budú celoživotné vzdelávanie a prípravu zastrešovať centrá odborného vzdelávania.
- Ako nástroj finančnej podpory odborného školstva nad rámec normatívov sa vytvára Fond odborného vzdelávania a prípravy.
Národná rada SR schválila zákon o odbornom vzdelávaní a príprave 23. apríla 2009, prezident ho podpísal 13. mája 2009. Zákon začne platiť od 1. septembra 2009.
(Zdroj: HNONLINE)

Veľké firmy napriek kríze celozávodné dovolenky nepredlžujú

22. 7. 2009 Svoje celozávodné dovolenky veľké podniky aj napriek kríze toto leto nepredlžujú. Niektorým stačí týždeň, iné si stanovujú dva.
Situácia zo začiatku roka, keď viaceré fabriky pre nedostatok práce odstavili výrobu, by sa teda  v najbližšom období nemala opakovať. Viaceré veľké podniky majú väčšinu dovoleniek za sebou, pretože sa očakáva nábeh   na väčšiu produkciu v druhej polovici roka.
Medzi hlavné dôvody celozávodných dovoleniek rovnako ako v minulosti nie je voľno pre zamestnancov, ale potrebná technologická údržba strojov a techniky, ktorá inokedy v roku nie je možná.
Väčšina veľkých firiem má zákaziek dosť a niekde dokonca zaviedlo pracovné soboty či hodinu nadčasu ku každému pracovnému dňu.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner