Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život je obchod

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Dobrý nápad je hodný groš. Za zlý nápad sa, bohužiaľ, platí oveľa viac To vie každý. Čo však vie málokto, je rozpoznať dobrý nápad od zlého. Na to existujú len dve metódy: metóda dobrého nosa a metód pokusov a omylov. Tá prvá je výsadou pár vyvolených, no a druhá zostala pre všetkých ostatných.

V živote si človek svoju budúcnosť musí vybrať sám – a je to výber so zaviazanými očami z deravého klobúka. Napriek tomu, čas od času to vyjde...

(Zrnká úsmevu)
Murphyho vynálezy

Nepotopiteľná kotva je neoceniteľná v prípade, keď s už loď potápa. Ostane z nej aspoň niečo, čo sa dá speňažiť v zberných surovinách.

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákonník

Ak sa niekde máte dostať na určitú hodinu, žiadna časová rezerva vám nezabezpečí, že sa tam dovtedy naozaj dostanete.

Ak sa nepokazila vec, ktorá sa pokaziť mohla, určite by bolo bývalo lepšie, keby sa bola pokazila.

Neexistuje zmluva, z ktorej by dobrý advokát neurobil bezcenný zdrap papiera.

(Murphyho zrnká II)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Najväčším nebezpečím pre človeka je jeho márnivosť.

Klamstvo, ktoré sa nedá dokázať, má cenu pravdy.

Dobré sa rýchlo pominie, bieda akoby nemala konca.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život je žart...

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Vždy si požičaj peniaze od pesimistu, pretože ten nikdy nečaká, že mu ich niekedy vrátiš.

(Myšlienky bez cla)

Ženy musia pracovať o dva mesiace viac, ako muži, aby dosiahli rovnaký plat

26. 2. 2024 Existuje tiež jav, ktorý sa volá lepkavá podlaha či sklený strop, ktorý neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie ako len na danú pozíciu. Akoby im niečo bránilo prejsť cez pomyselnú hranicu a dostať sa do top manažmentu, opisuje právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová. Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži. Vo štvrtok (22.2.) bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prišlo združenie Akčné ženy.
"Na papieri nám to všetko dokonale funguje. Máme ústavu, máme zákony, európske smernice medzinárodnej dohody, ktoré pomenúvajú zákaz diskriminácie a garantujú, že ženy a muži majú právo na rovnakú odmenu, ale ten fakt, že skutočnosť je úplne iná, je presne dôvod, prečo o tom treba rozprávať," uviedla právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová.
Zároveň z prieskumu agentúry 2muse vyplýva, že svedkami platovej diskriminácie bolo 46 % žien a 24 % mužov. Podľa Peschlovej sú za nerovnosťou finančného ohodnotenia mužov a žien viaceré faktory. Prvým z nich je, že na pozíciách ako zdravotné sestry, sociálne pracovníčky či učiteľky sú nižšie príjmy ako napríklad na mužských pozíciách údržbárov či smetiarov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Regulácia prepojovacích poplatkov mobilných operátorov

20. 1. 2010 Podľa informácií hovorcu Telekomunikačného úradu (TÚ) SR sa definitívne rozhodlo o regulácii tzv. prepojovacích poplatkov, teda maximálnej výške poplatku za ukončenie volania do mobilných sietí na Slovensku. Rozhodnutia predsedu TÚ SR nadobudli právoplatnosť 15. januára tohto roku.
Spoločnosti Orange Slovensko a T-Mobile Slovensko sú podľa rozhodnutia povinné všetkým operátorom, teda nielen mobilným, účtovať v období od 1. 2. 2010 do 31. 1. 2011 maximálnu cenu za ukončenie volania v ich sieti vo výške 0,0635 eura za minútu. Spoločnosť Telefónica O2 Slovakia je povinná za minútu účtovať maximálnu cenu 0,0768 eura. Ceny sú určené na základe jednoduchého aritmetického priemeru z priemerných cien za službu ukončenia volania v štátoch Európskej únie (EÚ). Pri cenách sa uplatňuje metodika kalkulácie cien založená na nákladoch, v ktorých je zohľadnená otázka efektívnosti. Hovorca TÚ spresnil, že v praxi to znamená, že uvedené maximálne ceny sú nižšie ako aritmetický priemer všetkých štátov EÚ. Hlavným cieľom tejto zmeny je podporiť efektívnu súťaž a rozvoj vnútorného trhu.
(Zdroj: HNONLINE)

Hrozba chudoby

19. 1. 2010 Najmenej obyvateľov, ktorým hrozí v Európskej únii chudoba, má Česko. Takému riziku je v ČR vystavených len 9 % ľudí. Priemer únie je 17 %. Druhé miesto s 11 % patrí Slovákom a Holanďanom. Podľa údajov z roku 2008 o tom informoval Eurostat. Hrozbe chudoby na Slovensku čelí 17 % mladých, 10 % dôchodcov a 6 % zamestnancov.
Chudobou sú najviac ohrození obyvatelia Lotyšska, Rumunska a Bulharska, kde sa môže bez financií ocitnúť viac než pätina populácie. V prípade materiálneho nedostatku je na tom Slovensko citeľne horšie než Česko. Nedostatkom trpí 28 % ľudí, čo je zhruba o desatinu viac, než priemer Európskej únie. Viac ako polovica obyvateľov si nemôže dovoliť aspoň raz do roka týždennú dovolenku. Takmer tretina nemôže jesť každý druhý deň mäso.
(Zdroj: HNONLINE)

Ľudia naďalej prichádzajú o prácu

19. 1. 2010 Predlžujú sa rady nezamestnaných na úradoch práce. Ľudí bez práce je najviac za ostatných päť rokov. Podľa Ústredia práce miera evidovanej nezamestnanosti v decembri oproti predchádzajúcemu mesiacu narástla o 0,26 percentuálneho bodu na 12,66 percenta. Ľudia nielenže naďalej prichádzajú o svoje živobytie, ale ani nemajú možnosť sa opätovne zamestnať. Firmy sú pri pracovných ponukách veľmi opatrné. Ak nejde už o vopred pripravené projekty s konkrétnymi pracovnými miestami, do otvárania nových pracovných miest sa nepúšťajú. Zlepšiť by sa to mohlo v druhej polovici roka.
Ekonómov nárast nezamestnanosti neprekvapuje. Dôvodom je zima. Tento nárast je daný sezónou, keďže v posledných mesiacoch nezamestnaných pribúda najmä v sezónnom stavebníctve. Potvrdzuje to päťdesiatpercentný nárast nových nezamestnaných stavbárov v decembri. V súčasnosti je doma vyše 335-tisíc ľudí, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce. Pred rokom ich bolo o takmer 117-tisíc menej. Za rok sa najviac rozrástla skupina nezamestnaných remeselníkov a kvalifikovaných výrobcov. Najpočetnejšou skupinou však stále sú ľudia bez kvalifikácie. Ľudia žijú buď z podpory, na ktorú majú nárok len polroka po stratení zamestnania, alebo sú odkázaní na peniaze, ktoré do domácnosti prinesie ich polovička. Mnoho ľudí s vedomím, že sú vo výpovednej lehote, sa ani nesnaží príliš získať novú prácu a spolieha sa na podporu. Dlhodobá nezamestnanosť sa tak môže stať najväčšou prekážkou v boji proti nepriaznivej situácii na pracovnom trhu. Ekonómovia, personalisti, ale aj samotní zamestnávatelia sa zhodujú v tom, že firmy by sa mohli „rozhýbať“ v druhej polovici tohto roka. Skutočnosť, že podniky prepúšťajú stále viac ľudí, ako prijímajú, sa odrazí v tomto roku aj na horších číslach. Očakáva sa, že nezamestnanosť narastie v priebehu roka nad 13,5 percenta.
(Zdroj: HNONLINE)

Nepovolená činnosť spoločnosti Plus500 Ltd z Belize

19. 1. 2010 Národná banka Slovenska (NBS) možných investorov upozorňuje na nepovolenú činnosť obchodnej spoločnosti Plus500 Ltd z Belize. Táto spoločnosť na svojej internetovej stránke ponúka obchodnú platformu Plus500, prostredníctvom ktorej umožňuje vložiť peniaze do rôznych investičných nástrojov, ktoré využívajú tzv. pákový efekt. Podnikateľská činnosť spoločnosti Plus500 teda nepodlieha dohľadu NBS a finančné prostriedky investované do aktivít Plus500 nie sú kryté slovenským Garančným fondom investícií.
V podstate je to druh úveru, ktorý investorom na finančnom trhu umožňuje obchodovať s niekoľkonásobnými objemami finančných prostriedkov, hoci klient na ich účet vloží len zlomok, čím vzniká pákový efekt. To znamená, že s relatívne malým množstvom vlastného kapitálu sa dá dosiahnuť vysoký zisk, alebo vysoká strata. Hovorkyňa centrálnej banky informovala, že je zrejmé, že spoločnosť Plus500 na území Slovenska vyvíja také podnikateľské aktivity, na ktoré je potrebné povolenie NBS, ktoré jej udelené nebolo. Dodala, že NBS preverila firmu na základe jej slovenského klienta. Rovnaké upozornenie vydali nedávno aj Česká národná banka a nórsky dohľad. Národná banka Slovenska spoločnosti Plus500 nevydala žiadne povolenie, ktoré by ju oprávňovalo podnikať v Slovenskej republike podľa zákona o cenných papieroch a investičných službách. Túto firmu centrálna banka neeviduje ani ako poskytovateľa investičných služieb na základe jednotného európskeho povolenia.
NBS v minulosti už viackrát upozorňovala na firmy, ktoré vykonávali svoju činnosť na Slovensku bez príslušného povolenia, a teda v rozpore so zákonom. Vlani išlo podľa agentúry TASR napríklad o spoločnosti Worldclearing US LLC či Edbusy Slovakia.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gertrúda
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner