Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a úspech

To, že ste vyhrali, ešte nezaručí, že budete šťastní. To, že máte šťastie, ešte nezaručí, že vyhráte.

Kto chce nahor, musí najskôr ohnúť chrbát nadol.

Kto chce mať úspech, musí postupovať v úplnom rozpore s očakávaniami o správaní sa úspešnej osoby.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho rady

Ak vás niekto upozorní, že sa určitá vec kazí, nemá zmysel meniť vec. Treba sa zbaviť donášača. Vymeniť ľudí je predsa oveľa ľahšie, ako vymeniť vec.

Príčinou straty smeru môže byť aj príliš veľa smeroviek.

Kto sa žení pre peniaze, má v porovnaní s tým, čo sa žení z lásky, aspoň pochopiteľný dôvod.

(Murphyho zrnká II)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Miesto, z ktorého sa najlepšie kibicuje, je vždy hráčovi za chrbtom.

Často je lepšie nič nevedieť a vždy je rozumnejšie nič nehovoriť.

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Kde končí pozemská púť

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

(Zrnká úsmevu)
Sláva a peniaze...

Dokiaľ budeš šťastný, napočítaš veľa priateľov. Keď šťastie odíde, ostaneš sám. (Ovidius)

Najnepochopiteľnejšou vecou na svete je daň z príjmov. (Albert Einstein)

Výhodou strednej cesty je, že sa z nej dá uhnúť na obe strany. (Ružička)

(Myšlienky bez cla)

Ženy musia pracovať o dva mesiace viac, ako muži, aby dosiahli rovnaký plat

26. 2. 2024 Existuje tiež jav, ktorý sa volá lepkavá podlaha či sklený strop, ktorý neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie ako len na danú pozíciu. Akoby im niečo bránilo prejsť cez pomyselnú hranicu a dostať sa do top manažmentu, opisuje právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová. Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži. Vo štvrtok (22.2.) bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prišlo združenie Akčné ženy.
"Na papieri nám to všetko dokonale funguje. Máme ústavu, máme zákony, európske smernice medzinárodnej dohody, ktoré pomenúvajú zákaz diskriminácie a garantujú, že ženy a muži majú právo na rovnakú odmenu, ale ten fakt, že skutočnosť je úplne iná, je presne dôvod, prečo o tom treba rozprávať," uviedla právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová.
Zároveň z prieskumu agentúry 2muse vyplýva, že svedkami platovej diskriminácie bolo 46 % žien a 24 % mužov. Podľa Peschlovej sú za nerovnosťou finančného ohodnotenia mužov a žien viaceré faktory. Prvým z nich je, že na pozíciách ako zdravotné sestry, sociálne pracovníčky či učiteľky sú nižšie príjmy ako napríklad na mužských pozíciách údržbárov či smetiarov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Ceny výrobcov v máji klesli najmenej

28. 6. 2010 Ceny výrobcov sa v máji znížili najmenej za posledný rok, medziročné tempo poklesu cien sa v piatom mesiaci zvoľnilo na 3,1 percenta z aprílových 4,4 percenta
Ceny klesli štrnásty mesiac po sebe, informoval v pondelok Štatistický úrad. V piatom mesiaci ceny v priemysle medzimesačne stúpli o 0,3 %, ceny dodávok energií medziročne spomalili pokles na 7,3 % oproti aprílovému prepadu o 9,1 %. Ceny poľnohospodárskych výrobkov sa v máji zvýšili o 1,1 %. Ceny stavebných prác sa zvýšili o 1,3 %, ceny exportov stúpli o 3,6%.

Slováci majú problémy s platením účtov

23. 6. 2010 Podľa prieskumu za posledných 12 mesiacov malo 22 % slovenských domácností minimálne raz problém zaplatiť pravidelné účty.
Vyplynulo to z výsledkov nového prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého je to ôsme najvyššie číslo v rámci 27 člennej EÚ. Našim susedom Čechom patrí 16. pozícia a najväčšie problémy mali rodiny v Rumunsku (43 %). V Rakúsku, Dánsku či Luxembursku sa do obdobných ťažkostí dostalo len 7 % respondentov. Takmer tri štvrtiny Európanov sú presvedčení, že sa v ich krajinách zvýšila chudoba. Najväčší nárast chudoby prieskum poukazuje na krízou postihnuté Grécko, kde o náraste chudoby v krajine je presvedčených 85 % obyvateľov.

Obce a mestá sa boja finančného kolapsu

21. 6. 2010 Obce a mestá sa po nedávnych záplavách obávajú finančného kolapsu. Na zmiernenie týchto ničivých dopadov preto požadujú od štátu okamžité zálohové platby.
Hospodárska kríza spolu s dopadmi povodní spôsobili,že úbytok z príjmov samospráv bude vyšší než sa predpokladalo a preto niektorým obciam hrozí kolaps.Predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska(ZMOS)odhadli,že preddavkom zo štátnej pokladnice cez ministerstvo financií by mohli samosprávy získať približne 5 miliónov eur. Samosprávy tvrdia, že počas prvých piatich mesiacoch v tomto roku, prišli dôsledkom hospodárskej krízy pre výpadky na podielových daniach až o 185 miliónov eur.

Slovenské domácnosti vlani viac šetrili

17. 6. 2010 Zo správy o sociálnej situácii obyvateľstva za r.2009, ktorú zverejnil rezort práce vyplýva, že Slovenské domácnosti vlani šetrili viac ako v r. 2008.
Kým v roku 2008 každému občanovi po odpočítaní výdavkov zostalo mesačne len 27,7 eura, v minulom roku to bolo 41,9 eura. Pod tento fakt sa s veľkou pravdepodobnosťou podpísala hospodárska kríza. Čisté mesačné príjmy na jedného člena domácnosti vlani klesli v porovnaní s r. 2008 o 0,4 % na 350,26 eura. Po započítaní inflácie boli nižšie o 2 %. Čisté mesačné výdavky klesli o 5 % na 308,36 eura, reálne až o 6,5 %. Ešte v r. 2008 mesačné príjmy aj útraty rodín rástli.Slováci minulý rok najviac šetrili na oblečení a obuvi, nábytku, vybavení domu či bytu, a na rekreácii a kultúre.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner