Ženy musia pracovať o dva mesiace viac, ako muži, aby dosiahli rovnaký plat
26. 2. 2024
Existuje tiež jav, ktorý sa volá lepkavá podlaha či sklený strop, ktorý neumožňuje ženám stúpať v kariére vyššie ako len na danú pozíciu. Akoby im niečo bránilo prejsť cez pomyselnú hranicu a dostať sa do top manažmentu, opisuje právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová.
Rozdiel v mzdách mužov a žien na Slovensku je v súčasnosti na úrovni 18,8 %. Ženy tak musia pracovať o dva mesiace dlhšie, aby dosiahli ročnú odmenu, akú majú muži. Vo štvrtok (22.2.) bola podpísaná Iniciatíva Equal Pay pre spravodlivé odmeňovanie, ktorá má za cieľ tieto rozdiely meniť. S iniciatívou prišlo združenie Akčné ženy.
"Na papieri nám to všetko dokonale funguje. Máme ústavu, máme zákony, európske smernice medzinárodnej dohody, ktoré pomenúvajú zákaz diskriminácie a garantujú, že ženy a muži majú právo na rovnakú odmenu, ale ten fakt, že skutočnosť je úplne iná, je presne dôvod, prečo o tom treba rozprávať," uviedla právnička a ambasádorka Equal Pay Day Jana Peschlová.
Zároveň z prieskumu agentúry 2muse vyplýva, že svedkami platovej diskriminácie bolo 46 % žien a 24 % mužov. Podľa Peschlovej sú za nerovnosťou finančného ohodnotenia mužov a žien viaceré faktory. Prvým z nich je, že na pozíciách ako zdravotné sestry, sociálne pracovníčky či učiteľky sú nižšie príjmy ako napríklad na mužských pozíciách údržbárov či smetiarov...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenský vinári môžu do 15 októbra požiadať o dotácie
8. 10. 2010
Slovenskí vinári môžu do 15.októbra požiadať o nenávratný finančný príspevok z eurofondov s podporou ministerstva pôdohospodárstva na investície.
Príspevky majú byť určené na vnútorné vybavenie predajných a prezentačných priestorov v rámci výrobného podniku. Výška investície sa pohybuje od 5 000 do 50 000 eur. Podpora je určená pre mikropodniky, malé a stredné podniky. Jej výška dosahuje maximálne 40 % oprávnených nákladov pre Bratislavský kraj a maximálne 50 % pre ostatné kraje.
Devízové príjmy SR z turizmu medziročne klesli
5. 10. 2010
Devízové príjmy SR z príjazdového cestovného ruchu dosiahli za sedem mesiacov tohto roka 934,1 milióna eur. Medziročne to predstavuje pokles o 1,3%.
Devízové výdavky Slovákov sa znížili o 1,5 % na 879,1 milióna eur. Podiel individuálnej turistiky na celkovom objeme devízových príjmov tvoril 94,2 % a organizovaná turistika 5,8 %.
Verejný dlh narastie až na 45,8 % HDP
4. 10. 2010
Ministerstvo financií odhaduje nárast verejného dlhu SR medzi rokmi 2008 a 2013 z úrovne 27,7 % na 45,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Podľa skupiny analytikov v roku 2012 by mal verejný dlh dosiahnuť najvyššiu relatívnu hodnotu 47,3 %, pričom rok na to by mal jeho podiel na HDP začať klesať. Rezort financií tvrdí, že výrazný nárast dlhu verejnej správy súvisí najmä s prehĺbením deficitu v rokoch 2009 a 2010.
NBS zvýšila odhad rastu HDP o 4,3%
29. 9. 2010
Národná banka Slovenska (NBS) zvýšila odhad tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky na 4,3%.
Doterajšia prognóza banky počítala s nárastom hrubého domáceho produktu (HDP) o 3,7 %.V budúcom roku by však malo tempo rastu HDP poľaviť, v roku 2012 znova pridať. Na budúci rok tak NBS počíta s rastom ekonomiky v rozsahu 3 %. K spomaleniu tempa rastu podľa banky prispejú hlavne vládne opatrenia na zníženie deficitu verejných financií. V roku 2012 má slovenská ekonomika opäť zrýchliť. Centrálna banka počíta s nárastom HDP o 4,1%.