Žatva by mala začať na prelome júna a júla
26. 6. 2023
Chladný máj a dostatok zrážok dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha. Poľnohospodári ukončili jarné práce na poliach. Zároveň čakajú, kým dozrie obilie, aby mohla naplno odštartovať žatva. Tento rok by sa mohla začať na prelome júna a júla v závislosti od nadmorskej výšky jednotlivých poľnohospodárskych oblastí. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Žatva bude v tomto roku oproti vlaňajšku podľa nej posunutá o asi jeden týždeň v závislosti od regiónov a doterajšieho vývoja počasia. V niektorých južne položených okresoch už poľnohospodári začali zatiaľ len na skúšku obilie kosiť - okresy Michalovce, Komárno, Nitra. Tradične ako prvé budú zbierať ozimné jačmene.
"Stav obilnín a repky pred začiatkom žatvy hodnotíme ako uspokojivý a pozitívne hodnotíme fakt, že sa zatiaľ neopakuje minuloročné extrémne sucho. Podľa informácií SHMÚ je väčšina územia krajiny bez rizika sucha, prípadne sa sucho len začína. Na výsledok žatvy však bude mať vplyv nielen kvalita a množstvo zrna, ale aj cena pri jeho predaji," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Chladný máj a dostatok zrážok podľa hovorkyne SPPK dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha.
Kým na juhozápade Slovenska podľa nej už vyorávajú zemiaky z novej úrody, v Kežmarku a Poprade vzhľadom na nadmorskú výšku ešte len začiatkom júna ukončili sadenie zemiakov. Poľnohospodári priebežne kosia krmoviny, táto tzv. zelená žatva sa v júni vykonávala aj na Liptove, v Bardejove či Svidníku. Pokiaľ prší, poľnohospodári krmoviny nemôžu zbierať, čo komplikuje a spomaľuje ich zber.
Poznamenala, že SPPK v rámci monitoringu jarných prác každý týždeň zisťovala, aký je vývoj poľnohospodárskych plodín. Zo zozbieraných informácií vyplýva, že viaceré regióny si priebeh počasia na jar pochvaľujú - napríklad v oblasti Bratislavy, Trnavy, Galanty, Senice, Trenčína a aj na východe Slovenska v Košiciach, Michalovciach alebo Trebišove. Oproti minulému roku bolo totiž chladno a daždivo, v niektorých oblastiach sa jarné práce pre rozmočený terén načas zastavili.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Prevádzka vozidiel v cestnej premávke po novom
23. 9. 2020
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky predložilo návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 106/2018 Z. z. o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý bol schválený 17. 9. 2020.
Cieľom zákona je prijať dve podporné opatrenia pre vozidlá ukončenej série z dôvodu zmiernenia negatívnych následkov, ktoré vznikli v súvislosti s vyhlásením mimoriadnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 a to:
Umožnenie predaja vozidiel ukončenej série, ktoré nemohlo byť uvedené na trh, sprístupnené na trhu, evidované ani uvedené do prevádzky v cestnej premávke z dôvodu nadobudnutia platnosti nových technických požiadaviek.
Vozidlám ukončenej série pre skladové zásoby je zo strany Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky vydávané dodatočné povolenie tzv. dopredaj vozidiel, ktorý je časovo obmedzený pre dokončené vozidlá na 12 mesiacov a pre dokončované vozidlá na 18 mesiacov. Na základe prijímaných opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19 boli predajne vozidiel zatvorené od 16. 3. 2020 do 22. 4. 2020 a ani v súčasnosti predaje vozidiel nedosahujú hodnoty spred krízy. Ťažké nákladné vozidlá sa predávajú len minimálne a autobusy sa nepredávajú vôbec. Táto situácia spôsobila, že predajcom vozidiel zostali na skladoch vozidlá ukončenej série, ku ktorým nemajú zákazníka a tieto vozidlá nestíhajú včas zaregistrovať. Z tohto dôvodu sa prijalo opatrenie a predĺžila sa platnosť vydaných povolení tzv. dopredajov vozidiel o šesť mesiacov.
Ďalej sa umožnilo povoľovanie tzv. dopredajov vozidiel v roku 2021 pri kvantitatívnom obmedzení nielen na základe počtu predaných vozidiel v predchádzajúcom kalendárnom roku (rok 2020), kedy boli predaje zasiahnuté korona krízou, ale umožniť kvantitatívne obmedzenia na základe počtu predaných vozidiel v roku 2019, ak tieto predaje boli vyššie. To znamená, že sa umožnilo pri výpočte maximálneho počtu povolení vozidiel ukončenej série v roku 2021 vychádzať z počtu predaných vozidiel podľa roku 2020 alebo roku 2019 podľa toho, ktorý počet je vyšší.
Tajné obchody či pranie peňazí.
21. 9. 2020
Únik dokumentov o podozrivých finančných transakciách vo výške dvoch biliónov dolárov odhalil, ako niektoré z najväčších bánk na svete umožnili zločincom prať špinavé peniaze. Ukazuje tiež, ako ruskí oligarchovia využívali banky, aby sa vyhli západným sankciám, ktoré mali zabrániť prevodu ich peňazí na Západ, uviedol dnes portál BBC News o úniku viac ako 2500 dokumentov z rokov 2000 až 2017.
Ide prevažne o hlásenia bánk o podozrivých aktivitách americkému úradu FinCEN, ktorý spadá pod ministerstvo financií USA a ktorý potiera finančnú kriminalitu. Uniknuté hlásenia podľa BBC napríklad odhalili, že banka HSBC umožnila podvodníkom presúvať ukradnuté milióny po celom svete, a to aj potom, čo sa od amerických vyšetrovateľov dozvedela, že ide o podvod.
Podnikatelia v cestovnom ruchu žiadajú kompenzácie
18. 9. 2020
Viac ako dva mesiace boli zatvorení a doteraz nedostali žiadnu kompenzáciu. Pomoc zo strany štátu je podľa vyjadrení Asociácie hotelov a reštaurácií nedostatočná, pričom firmy pôsobiace v odvetví cestovného ruchu sa obávajú ďalších výrazných výpadkov príjmov.
„Došlo k výraznému prepadu v tržbách, v porovnaní s ostatnými odvetviami máme v cestovnom ruchu najvyšší nárast nezamestnanosti a najvyšší pokles priemerných miezd,“ povedal generálny manažér asociácie Marek Harbuľák.
Zásadná zmena v energetike, pribudnú nové zdroje
16. 9. 2020
Lokálnych zdrojov, ktoré vyrábajú čistú elektrinu, je dnes menej, ako ponúka kapacita siete. Problémom sú najmä poplatky. Ak ste posledných niekoľko rokov uvažovali o tom, že sa pustíte do energobiznisu a začnete v malom vyrábať zelenú elektrinu, nešlo to. Od roku 2014 platil takzvaný stop stav.
Do sústavy ste nemohli pripojiť žiadny nový zdroj, ani pokiaľ išlo o „lokálny“, teda napríklad fotovoltické panely na pozemku vašej firmy, a pre vlastnú spotrebu. Vlani však štát ustúpil a kapacity pripájania do sústavy mierne otvoril. V tomto roku išlo o nové zdroje s celkovým inštalovaným výkonom do 43 megawattov, pričom najviac z koláča, konkrétne 19 megawattov, dostali práve lokálne zdroje. Záujem výrobcov bol však minimálny. Rezort hospodárstva však avizuje, že ide meniť podmienky tak, aby sa zdrojov pripájalo viac.