Žatva by mala začať na prelome júna a júla
26. 6. 2023
Chladný máj a dostatok zrážok dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha. Poľnohospodári ukončili jarné práce na poliach. Zároveň čakajú, kým dozrie obilie, aby mohla naplno odštartovať žatva. Tento rok by sa mohla začať na prelome júna a júla v závislosti od nadmorskej výšky jednotlivých poľnohospodárskych oblastí. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. Žatva bude v tomto roku oproti vlaňajšku podľa nej posunutá o asi jeden týždeň v závislosti od regiónov a doterajšieho vývoja počasia. V niektorých južne položených okresoch už poľnohospodári začali zatiaľ len na skúšku obilie kosiť - okresy Michalovce, Komárno, Nitra. Tradične ako prvé budú zbierať ozimné jačmene.
"Stav obilnín a repky pred začiatkom žatvy hodnotíme ako uspokojivý a pozitívne hodnotíme fakt, že sa zatiaľ neopakuje minuloročné extrémne sucho. Podľa informácií SHMÚ je väčšina územia krajiny bez rizika sucha, prípadne sa sucho len začína. Na výsledok žatvy však bude mať vplyv nielen kvalita a množstvo zrna, ale aj cena pri jeho predaji," uviedol podpredseda SPPK Miroslav Štefček.
Chladný máj a dostatok zrážok podľa hovorkyne SPPK dáva predpoklad dobrej úrody. Väčšina územia Slovenska je navyše bez rizika sucha.
Kým na juhozápade Slovenska podľa nej už vyorávajú zemiaky z novej úrody, v Kežmarku a Poprade vzhľadom na nadmorskú výšku ešte len začiatkom júna ukončili sadenie zemiakov. Poľnohospodári priebežne kosia krmoviny, táto tzv. zelená žatva sa v júni vykonávala aj na Liptove, v Bardejove či Svidníku. Pokiaľ prší, poľnohospodári krmoviny nemôžu zbierať, čo komplikuje a spomaľuje ich zber.
Poznamenala, že SPPK v rámci monitoringu jarných prác každý týždeň zisťovala, aký je vývoj poľnohospodárskych plodín. Zo zozbieraných informácií vyplýva, že viaceré regióny si priebeh počasia na jar pochvaľujú - napríklad v oblasti Bratislavy, Trnavy, Galanty, Senice, Trenčína a aj na východe Slovenska v Košiciach, Michalovciach alebo Trebišove. Oproti minulému roku bolo totiž chladno a daždivo, v niektorých oblastiach sa jarné práce pre rozmočený terén načas zastavili.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Banky požičiavajú najlacnejšie v histórii Slovenska
18. 2. 2016
Slovenské banky pritvrdili v boji o klientov, ktorí si chcú požičať. Na trhu je dostatok lacných peňazí – a preto padajú úroky na spotrebných úveroch. Napríklad mBank už núka pôžičku s nulovým úrokom. Takýto produkt síce nie je na trhu novinkou, ale ukazuje trend, kam až sú banky ochotné zájsť pri love na klientov.
Pôžičku od internetového hráča pritom nedostanete zadarmo. Banka vám naúčtuje poplatok až do výšky 30 eur. Ďalším zádrhom je aj obmedzená výška pôžičky. Tlačiť sadzby k nižším číslam je pritom trend posledných mesiacov a potvrdzuje to správanie ďalších bánk. V ČSOB dostanete spotrebný úver už od 5,5 percenta a v UniCredit Bank dokonca už od 4,9 percenta. Lenže najnižšiu možnú sadzbu dostanú len vybraní klienti. Samozrejme, finančné domy si nízke úroky na pôžičkách môžu dovoliť najmä preto, lebo si samy lacno požičiavajú od Európskej centrálnej banky. Tá drží základnú úrokovú sadzbu na úrovni 0,05 percenta. Aj kvôli lacným peniazom sa neboja až tak rizikovosti spotrebných pôžičiek a môžu si svoje rizikové marže skresávať.
zdroj: hnonline.sk
Štát už na automobilke Jaguara zarába a ešte ani nestojí
16. 2. 2016
Zatiaľ je iba nakreslená na papieri, no už čoskoro má do štátnej kasy priniesť prvé milióny eur. Vďaka automobilke Jaguar Land Rover len v tomto roku štátu pritečie takmer 16 miliónov. A to najmä kvôli tomu, že spoločnosť vo veľkom zháňa zamestnancov, ktorí jej už čoskoro začnú stavať novú fabriku pri Nitre.
Keď sa o pár rokov spustí výroba áut, každoročne má Jaguar rozpočet obohatiť o 260 miliónov eur. To tvrdí najnovšia daňová prognóza z dielne ministra financií Petra Kažimíra. Automobilka by tak mala v horizonte štyroch rokov splatiť to, čo do nej štát investoval a priniesť i milióny navyše. Za vlaňajšok si naša ekonomika polepšila o 3,6 percenta, vďaka čomu sa zaradila medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky Európy. Najviac sa momentálne darí firmám podnikajúcim v IT, stavebníctve, automobilovom priemysle aj službách, vymenúva výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský.
zdroj: hnonline.sk
Česko trápi priveľa voľných miest, robia nábor cudzincov
8. 2. 2016
Počet voľných pracovných miest v Českej republike výrazne stúpa. Niektoré regióny dokonca hlásia takmer 100-percentný medziročný nárast voľných pozícií. Ale zároveň ich nedokážu obsadiť, preto mnohé firmy riešia nedostatok kandidátov náborom cudzincov.
Podľa Grafton Recruitment najviac voľných miest registrujú Praha a Ostravsko. Hlavný dopyt je pritom po pracovníkoch v oblasti výroby, a to ako na robotnícke pozície, tak aj do úseku nákupu, riadenia kvality alebo technológie výroby. Najväčší nárast voľných pozícií, takmer o 100 percent, zaznamenal Královohradecký kraj. Prispel k tomu najmä rozvoj tamojších výrobných prevádzok. V Ústeckom kraji zase pribudli voľné miesta vďaka niekoľkým startupovým projektom. Viac ako tri štvrtiny voľných miest sú pritom v technických odvetviach. Vo výrobe chýbajú robotníci aj inžinieri a IT sektor hlási nedostatok programátorov a vývojárov.
zdroj: hnonline.sk
Maloobchodná značka bola na trhu 15 rokov, čoskoro skončí
3. 2. 2016
Keď k nám pred pätnástimi rokmi prichádzali Holanďania so značkou Hypernova, mali veľké plány. A otvárali prevádzku za prevádzkou. Potom však prišlo vytriezvenie a už v roku 2007 sa chceli z nášho trhu stiahnuť. Nenašiel sa však kupec. Až donedávna.
Holanďania sa na prebratí prevádzok dohodli so slovenskou sieťou Terno. Aj tá však čoskoro zistila, že veľkým hypermarketom odzvonilo a 11 prevádzok Hypernovy už stihla zavrieť. V portfóliu im ich ostalo deväť. A aj tie sa čoskoro s menom Hypernova nadobro rozlúčia.