Záložné právo a zádržné právo
5. 2. 2024
Inštitút záložného práva rovnako ako aj zádržné právo patria do skupiny tzv. zabezpečovacích prostriedkov v rámci obchodno-záväzkových vzťahov.
Pod zabezpečením záväzku treba chápať súhrn právnych prostriedkov, ktorých použitím si veriteľ vytvára najnutnejšie predpoklady na uspokojenie pohľadávky v prípadoch, keď dlžník svoj dlh včas nesplní. Uvedené prostriedky na zabezpečenie záväzkov sa v aplikačnej praxi zaraďujú medzi špeciálne zabezpečovacie prostriedky, ktoré sa v konkrétnom prípade môžu použiť s cieľom dosiahnutia väčšej istoty, že právo veriteľa bude uspokojené. Obidva zabezpečovacie prostriedky pri svojom vzniku predpokladajú existenciu hlavného dlhu, na zabezpečenie ktorého majú slúžiť.
Zásadný rozdiel pri výbere jedného z uvedených zabezpečovacích prostriedkov spočíva v tom, že zatiaľ čo záložné právo sa uplatňuje v predstihu – tzn. ešte predtým, než prípadne dôjde k porušeniu povinnosti dlžníka, zádržné právo sa aplikuje až dodatočne – t. j. až potom, čo k porušeniu povinnosti dlžníka došlo. Inštitút záložného práva je rovnako ako zádržné právo predmetom úpravy výlučne Občianskeho zákonníka.
K
Na voľné pracovné miesto pripadá viac ako stovka nezamestnaných
31. 1. 2013
Na Slovensku je voľných 3689 pracovných miest.
Takýto počet bol podľa posledných štatistík voľný ku koncu decembra minulého roka.
Ku koncu decembra evidovali na úradoch práce niekoľkonásobne viac ľudí, než je voľných miest, a to takmer 426.000 uchádzačov o zamestnanie. Na jedno neobsadené pracovné miesto tak pripadá 115 evidovaných nezamestnaných.
Tretina ľudí bez práce má do 29 rokov
30. 1. 2013
Tretinu evidovaných nezamestnaných na konci roka 2012 tvorili na Slovensku mladí ľudia do 29 rokov.
Išlo celkovo o vyše 140,1 tisíca osôb z celkového počtu 425,9 tisíc nezamestnaných.
Do 20 rokov malo ku koncu vlaňajška 19,3 tisíca ľudí bez práce, vo veku od 20 do 24 rokov bolo 65,1 tisíca nezamestnaných a takmer 55,8 tisíca uchádzačov o zamestnanie malo 24 až 29 rokov. Ďalších 99,5 tisíca nezamestnaných bolo ku koncu vlaňajška vo veku od 30 do 39 rokov. V pásme od 40 do 49 rokov úrady práce vykázali 89,5 tisíca uchádzačov o zamestnanie a od 50 do 59 rokov malo 91,7 tisíca uchádzačov o zamestnanie. Vyše 5-tisíc nezamestnaných bolo vo veku nad 60 rokov.
Prognóza pre Slovensko je horšia, ekonomika má rásť pomalšie
30. 1. 2013
Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií znížil odhad pre rast slovenskej ekonomiky v tomto roku na 1,2 percenta zo septembrových 2,1 percenta.
MF predpokladá, že slovenská ekonomika porastie v tomto roku miernejšie a to o 1,2 percenta. Ešte v septembri jej predpovedalo rast o 2,1 percenta.
Na vyššom odhade rastu nášho HDP je postavený aj tohtoročný štátny rozpočet.
Ekonomika v nasledujúcich rokoch by sa mala postupne vrátiť k rastu okolo 3%.
Druhý pilier už opustilo 45,8 tisíc sporiteľov
29. 1. 2013
Z celkového počtu vystupujúcich sporiteľov je takmer 13,4 tisíca nezamestnaných, ktorí si v súčasnosti neprispievajú na dôchodok v druhom pilieri.
Od začiatku septembra minulého roka do 28. januára tohto roka z druhého dôchodkového piliera vystúpilo takmer 45,8 tisíc sporiteľov. V rovnakom období sa účastníkom systému starobného dôchodkového sporenia stalo vyše 9,4 tisíc osôb. Za vystupujúcich sporiteľov poisťovňa požaduje od dôchodkových správcovských spoločností vrátiť 146,4 milióna eur.