Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Človek a spoločnosť

Pozor na ľudí - ani im nič ľudské nie je cudzie.

Spoločnosť je ako osol a nie automobil... Ak príliš pritlačíte, začne kopať a pokúsi sa vás vyhodiť zo sedla.

Nikdy sa nedovolávaj lepšej stránky človeka - možno že žiadnu nemá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy optimista

Ak ste stratili tvár, nič sa nedeje – môžete si vybrať masku podľa svojho výberu.

Ak ste ešte nedostali rozum, riaďte sa vlastnou hlavou.

Ak ste sa sklamali v láske, skúste to s kartami. Ak ani v kartách nebudete mať šťastie, skúste borovičku – tá ešte nikdy nesklamala.

(Murphyho zákonník)
Život je žart...

Na policajnej stanici píše policajt zápisnicu o prepadnutí. „Mohli by ste mi povedať, ako ten útočník vyzeral?“ pýta sa policajt. „Samozrejme,“ odvetí muž. „Práve som mu to hovoril, keď ma začal mlátiť.“

Absolútny Škót je ten, kto pri ceste vlakom odloží do puzdra okuliare, ak za oknom práve nie je pekná krajina.

Muž zavolá na letisko a pýta sa: „Viete mi povedať, ako dlho trvá let odtiaľto do Paríža?“ „Moment, pane...“ „Hmmm, celkom rýchlo. Ďakujem.

(Myšlienky bez cla)
Zákony sexu

Je výhodnejšie byť bohatý ako krásny, lebo priemerná žena uprednostňuje inštinkt pred tým, čo vidí.

Jediný spôsob, ako si udržať muža, je držať ho v náručí.

Jediný spôsob, ako si udržať ženu, je nedať jej všetky peniaze.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Zákonník práce sa bude meniť

17. 9. 2021 Cieľom predloženého návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov, je odstrániť nerovnosti pri zdaňovaní rôznych foriem stravovania, konkrétne stravovacích poukážok, ako aj zjednodušiť administratívu zamestnávateľov, ktorá vzniká pri poskytovaní stravovacích poukážok a finančného príspevku na stravovanie v predstihu na príslušný kalendárny mesiac.
Od 1. marca 2021 si u zamestnávateľa, ktorý dovtedy zabezpečoval svojim zamestnancom stravovanie formou stravovacích poukážok, zamestnanci môžu vybrať medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Ak zamestnávateľ prispieva v týchto prípadoch na stravovanie v rozsahu upravenom v Zákonníku práce, z hľadiska daní a odvodov neexistuje rozdiel medzi stravovacími poukážkami a finančným príspevkom na stravovanie. Ak však zamestnávateľ prispieva na stravovanie svojich zamestnancov formou finančného príspevku na stravovanie nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, táto „nadrámcová“ suma je pre zamestnávateľa daňovo neuznaným nákladom a u zamestnanca sa zdaňuje daňou z príjmov zo závislej činnosti. Na rozdiel od toho, ak zamestnávateľ prispieva na stravovanie svojich zamestnancov nad rámec Zákonníka práce z vlastných zdrojov, pri stravovacích poukážkach je táto suma pre zamestnávateľa daňovo uznaným nákladom, no u zamestnanca sa nezdaňuje.
Navrhovaná zmena Zákonníka práce umožňuje zamestnávateľom prispievať na stravovanie zamestnancov až do výšky 100 % sumy stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín bez toho, aby bol tento príspevok považovaný za daňovo neuznaný výdavok pre zamestnávateľa a aby bol zároveň zdanený daňou z príjmov zo závislej činnosti na strane zamestnancov.
Keďže zamestnávatelia zabezpečujúci stravovanie zamestnancov formou stravovacích poukážok alebo finančným príspevkom na stravovanie, poskytujú stravovacie poukážky a príspevok na stravovanie na začiatku kalendárneho mesiaca, vzniká im dodatočná administratívna záťaž v prípade vzniku prekážok v práci na strane zamestnancov alebo čerpania dovolenky počas kalendárneho mesiaca. Z uvedeného dôvodu sa umožní zamestnávateľom poskytovať stravovacie poukážky a finančný príspevok obdobne ako pri mzde dodatočne, najneskôr však posledný deň nasledujúceho kalendárneho mesiaca. Zamestnávateľom bude i naďalej zachovaná možnosť poskytovať stravovacie poukážky alebo finančný príspevok na stravovanie preddavkovo, ak to bude dohodnuté v kolektívnej zmluve alebo so zamestnancom v pracovnej zmluve.
Obdobne sa upravujú aj ustanovenia o zabezpečení stravovania v osobitných právnych predpisoch týkajúcich sa štátnych zamestnancov, policajtov, vojakov a Hasičského a záchranného zboru.
K

Farmári si berú úvery opatrne, platia nimi úrodu aj stroje

29. 11. 2012 Roľníci si požičiavajú od bánk viac peňazí, no radšej na kratší čas.
Farmári by mali dostať z európskych peňazí viac ako sa plánovalo, naznačil to posledný summit Únie. Aká bude skutočná výška dotácií a nová spoločná poľnohospodárska politika Únie, to sa však ešte nevie. Na rovnaké podmienky, ako majú farmári v starých členských štátoch Únie, si tak naši farmári počkajú ešte aspoň sedem rokov. Keď nie je jasné, čo sa bude podporovať, je veľmi ťažké robiť dlhodobé investičné zámery. Preto sú farmári opatrnejší pri svojich investíciách, hlavne tých dlhodobých.

Na výsluhové dôchodky budú noví vojaci a policajti robiť o 10 rokov viac

27. 11. 2012 Vojaci a policajti, ktorí odslúžia do roku 2013 menej ako päť rokov, budú mať nárok na výsluhový dôchodok o desať rokov neskôr ako ich predchodcovia.
Nárok naň by sa mal príslušníkom poriadkových síl postupne predĺžiť na 25 rokov štátnej služby. Nebude však zdanený a jeho poberatelia nezaplatia ani desaťpercentný stabilizačný odvod. Ozbrojenci si budú platiť na svoje dôchodky viac a budú slúžiť dlhšie, od 15 do 25 rokov, v rámci jednotlivých prechodných období. Popri predĺžení služby sa zmení aj výška poistného. Policajti a vojaci by navyše mali platiť o dve percentá vyššie poistné, teda sedem percent. Viac bude platiť aj zamestnávateľ. Novela, ktorá by mohla byť účinná od mája 2013, zohľadňuje aj požiadavku na valorizáciu penzií. Tá by mala byť u vojakov a policajtov rovnaká ako v civilnom sektore.

Slovensko je menej štedré než Európa

22. 11. 2012 Výdavky na sociálne benefity má Slovensko jedny z najnižších v OECD.
Penzie pre dôchodcov, dávky pre rodiny či ošetrenie u lekára. Na všetky tieto služby dokopy míňa Slovensko menej než väčšina Európy. Ako ukázala analýza Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, kým okolité štáty nechávajú na platby či služby občanom viac než 20 percent, Slovensko tento rok podlezie 18-percentnú hranicu. Naše výdavky sa tak dostanú najnižšie od predkrízového roku 2008. Výraznejší rast týchto výdavkov sa zrejme nedá čakať ani v budúcom roku. Spomaľuje sa totiž valorizácia dôchodkov, rovnako sa znižuje aj maximálna hranica pre podporu v nezamestnanosti.

Ľuďom bez práce má pomôcť zákon o rodinnom podnikaní

22. 11. 2012 Evidenciu rodinných podnikov má viesť ministerstvo práce, pričom o zápise, ako aj výmaze podniku z evidencie upovedomí príslušný daňový úrad.
Vážny, prehlbujúci sa problém ekonomického zabezpečenia mnohých rodín, ktorých členovia sú často nezamestnaní a odkázaní na sociálnu pomoc od štátu, má podľa KDH vyriešiť rodinné podnikanie. To chce opozičná strana podporiť samostatným zákonom, ktorý plánuje do parlamentu predložiť v januári budúceho roka. Týmto zákonom chcú vytvoriť také priaznivé podmienky pre podnikanie, ktoré by motivovali členov rodiny využiť ich schopnosti, znalosti a talenty, ale aj vzájomnú dôveru, aby mohli prevziať zodpovednosť za vytvorenie dostatočného príjmu pre svoje rodiny.
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner