Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku spomalí
22. 6. 2019
Rast slovenskej ekonomiky zvoľní na 3,5 percenta. Rast slovenskej ekonomiky v tomto roku zvoľní na 3,5 percenta. Ministerstvo financií (MF) vo svojej najnovšej makroekonomickej prognóze zhoršilo výhľad rastu o 0,3 percentuálneho bodu (p. b.). Za spomalením slovenskej ekonomiky stojí najmä vývoj v eurozóne. Analytici predpokladajú, že negatívny vplyv externého prostredia sa prenesie aj do nižšej spotreby domácností.
Tento negatívny trend bude čiastočne tlmený exportom slovenských automobiliek. Výhľady sa nezmenili. V roku 2020 by mala ekonomika rásť 3,4-percentným tempom, pričom oproti januáru tohto roka sa výhľad nezmenil a v roku 2021 by mal rast dosiahnuť 3,2 % a zrýchliť by mal o 0,2 p. b. oproti januárovej prognóze. "MF SR revidovalo makroprognózu už začiatkom tohto roka a v tomto trende pokračujeme aj teraz. Najlepšie obdobie sa nateraz skončilo a teda tak ako ostatné inštitúcie, ako sú Národná banka Slovenska či Medzinárodný menový fond, musíme opäť povedať, že situácia sa zmenila, a preto v najnovšej prognóze revidujeme odhad rastu našej ekonomiky na tento rok na 3,5 %. Nie je priestor na ružové okuliare, ale na triezvy pohľad na realitu," uviedol v stanovisku pre médiá minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Makroekonomická prognóza z dielne Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri MF SR počíta s viacerými rizikami, ktoré ovplyvnia ďalší vývoj slovenskej ekonomiky. Najväčším z nich zostáva spomalenie ekonomiky eurozóny, stupňujúci sa protekcionizmus v medzinárodnom obchode a tvrdý brexit bez dohody. V dôsledku obchodných konfliktov medzi USA a Čínou sa zvyšuje miera neistoty a znižuje investičná aktivita na globálnej úrovni. Spomedzi veľkých ekonomík však najvýraznejšie spomalila dynamika v eurozóne, ktorá v prvom štvrťroku rástla tempom 0,4 % medzikvartálne.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Tretia fáza oddlžovania nemocníc sa má uzavrieť najneskôr v septembri
22. 6. 2019
Do procesu oddlžovania sa zapojilo 29 nemocníc a Národná transfúzna služba. Tretia fáza oddlžovania nemocníc sa má uzavrieť najneskôr v septembri. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Tretia etapa začala v júni, zatiaľ však podľa hovorkyne nie je jasné, o koľko sa zdravotnícke zariadenia v tomto kole oddlžia. "Keďže tretia vlna oddlženia je v procese a prebieha verifikácia aktuálnych dát, a aj vzhľadom na bezproblémový priebeh predchádzajúcich emisií, považujeme termín ukončenia súčasnej emisie do konca septembra 2019 za reálny," uviedla v reakcii na očakávaný termín výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED Katarína Danková.
Dodávatelia medicínskych technológií a zdravotníckych pomôcok podľa Dankovej tvoria aj naďalej významnú časť veriteľov. "Aktuálne evidujeme saldo pohľadávok našich členov vo výške viac ako 90 mil. eur," informovala výkonná riaditeľka. Ide o pohľadávky za prvý kvartál 2019 aj tie do konca roka 2018. Okrem vysporiadania sa štátu so staršími záväzkami je podľa Dankovej podstatná dlhodobá stabilizácia platobnej disciplíny nemocníc do štandardnej podoby, nakoľko tento fakt významne vplýva aj na ďalšie investície dodávateľov medicínskych technológií do systému slovenského zdravotníctva. "Uvedomujeme si veľmi citlivo potrebu dofinancovania verejných nemocníc, ako aj nevyhnutné systémové zmeny v oblasti regulácie tak, aby boli všetky štandardné, ako aj inovatívne terapie dostupné pre všetkých slovenských pacientov v primeranej kvalite a dostatočne včas," dodala. Do procesu sa zapojilo 29 nemocníc. V prvej etape oddlžovania, ktorá sa skončila v júli 2018, bola oddlžovaná suma 339 mil. eur. Objem peňazí zahŕňa tak veriteľov nemocníc, ako aj Sociálnu poisťovňu či veriteľov Národnej transfúznej služby. Do procesu oddlžovania sa zapojilo 29 nemocníc a Národná transfúzna služba. Na istine sa podľa ministerstva vďaka elektronickej aukcii podarilo ušetriť viac ako tri milióny eur, ďalšie milióny vďaka vzdaniu sa dodávateľov ich príslušenstva k pohľadávkam. V druhej etape oddlžovania je výsledná suma oddlžených pohľadávok z fixného diskontu viac ako 402 tisíc eur a suma oddlžených pohľadávok z elektronickej aukcie je vyše 54 mil. eur. V druhej etape boli oddlžované záväzky 26-tich nemocníc za dodávateľské faktúry, najvyššiu oddlženú sumu tvoria pohľadávky veriteľov Univerzitnej nemocnice Bratislava.
(Zdroj: aktuality.sme.sk)
Štát chce dotovať autá s alternatívnym pohonom
21. 6. 2019
Vozidlá s alternatívnym pohonom budú môcť, podľa novely zákona o poskytovaní dotácií, dostať dotáciu od štátu. Dotáciu až do výšky 35 % z celkovej sumy auta môže ministerstvo udeliť súkromným osobám, podnikateľom, firmám, obciam, vyšším územným celkom a ich organizáciám.
Maximálnu výšku dotácie, a to najviac vo výške 35 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla, dostane žiadateľ, ak súčasne vyradí z evidencie vozidiel auto so spaľovacím motorom staršie ako 15 rokov a táto dotácia mu nebola už poskytnutá na iné vozidlo. Ten, kto staršie auto nevyradí, môže dostať príspevok maximálne vo výške jednej štvrtiny ceny nového vozidla. Ministerstvo chce takýmto spôsobom podporiť nákup týchto vozidiel. Účinnosť zákona navrhlo Ministerstvo hospodárstva na 15. októbra tak, aby mohlo ešte v roku 2019 vyhlásiť výzvu na predkladanie žiadosti.
Nezamestnanosť v SR klesla v máji na 4,88 %
20. 6. 2019
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v máji tohto roku 4,88 %.
%. V porovnaní s aprílom, keď predstavovala 4,90 %, poklesla o 0,02 percentuálneho bodu Medziročne sa znížila o 0,49 p. b. Vyplýva to z najnovšie zverejnených údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR.