Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Vozidlo používané na podnikanie
2. 3. 2020
Od 1. 1. 2020 sa pojem „používanie vozidla na podnikanie“ na účely zákona o dani z motorových vozidiel významovo spresnil, tak aby podchytil všetky situácie, ktoré vymedzujú čo sa používaním vozidla na podnikanie rozumie, vrátane posúdenia postavenia osoby daňovníka vo vzťahu k vozidlu.
Používaním vozidla na podnikanie sa tak od 1. 1. 2020 rozumie nielen to skutočné používanie vozidla na podnikanie (splnenie troch podmienok predmetu dane a samotné použitie vozidla „na ceste“), ktoré obsahuje základná pôvodná definícia predmetu dane v zákone o dani z motorových vozidiel, ale tiež aj účtovanie o vozidle ako o hmotnom majetku podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“), evidovanie vozidla v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, uplatňovanie výdavkov spojených s používaním vozidla alebo používanie vozidla na podnikanie, ak ide o daňovníka v polohe užívateľa alebo zamestnávateľa. Predmetom dane sa tak vozidlo môže stať ešte skôr, než sa použije „na ceste“, samozrejme za predpokladu, že spĺňa všetky ostatné podmienky predmetu dane.
Novela zákona o používaní ERP
29. 2. 2020
Od 1. 1. 2020 je účinná novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Priniesla viaceré zmeny, ktoré predovšetkým sú v prospech podnikateľov.
Ide o nasledovné zmeny:
- možnosť ukončenia používania elektronickej registračnej pokladnice podnikateľom alebo inou osobou poverenou samotným podnikateľom,
- predĺženie doby na odoslanie údajov do systému e-kasa v prípade, ak je pokladnica v off-line režime,
- možnosť používania jednej pokladnice e-kasa klient v prípade združení,
- zmena postupu pri ukončení certifikácie elektronických registračných pokladníc a centralizácia kompetencií, zmena súvisiaca s výkonom technických expertíz z Colného úradu Bratislava na finančné riaditeľstvo,
- pri dodatočnej evidencii paragónov do pokladnice e-kasa klient nebude podnikateľ tlačiť pokladničný doklad.
VÚB klesol vlani zisk o štvrtinu, napriek rastu úverov
26. 2. 2020
Dvojka na slovenskom bankovom trhu, skupina VÚB dosiahla za uplynulý rok čistý zisk 120,1 milióna eur. To predstavuje medziročný pokles o 25 percent. Stalo sa tak napriek 5,6-percentnému rastu úverov klientom.
„Bankové prostredie aktuálne predstavuje veľkú výzvu kvôli nízkym úrokovým sadzbám, silnej konkurencii a prísnej regulácii, ktorá okresáva schopnosti sektora generovať adekvátne výnosy,“ povedal Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB banky. Prevádzkové výnosy skupiny poklesli o 14,4 percenta na 449,1 milióna eur.
Košický U. S. Steel investuje miliardu, má podmienky
24. 2. 2020
Masívne investície majú znížiť uhlíkovú stopu. Od vlády košickí oceliari žiadajú vytvorenie konkurencieschopného prostredia.
Najväčší zamestnávateľ na východnom Slovensku sa pripravuje na obrovské investície do nových technológií. Nimi môže fabrika do roku 2030 znížiť emisie na úroveň požadovanú Európskou úniou. U. S. Steel Košice však upozorňuje na to, že slovenská vláda musí prispieť k vytvoreniu rovnakých podmienok podnikania u nás a v okolitých krajinách. Konkurencia za hranicami má totiž čoraz nižšie náklady na energie, čo súvisí s rozdielnymi dotáciami a požadovanými regulovanými poplatkami.