Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Podpora separovaného zberu
24. 9. 2009
Dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu a priamom financovaní prevádzky miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov je pripravená uzatvoriť s mestami a obcami organizácia ENVI-PAK.
Zámerom je nastavenie pravidiel spolupráce tak, aby bolo možné platiť mestám a obciam za všetky odpady z obalov, ktoré budú prostredníctvom miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov z domácností vyzbierané a zrecyklované, bez ohľadu na ich množstvo a výšku limitov, ktoré povinným osobám predpisuje legislatíva.
Podľa ENVI-PAK súčasné prostredie a situácia, v ktorej sa separovaný zber odpadov z obalov nachádza, nie je v prospech samosprávy ani priemyslu. Medzi hlavné problémy patrí dlhodobé podfinancovanie separovaného zberu, nedostatočná evidencia a náročná administratíva, vysoká závislosť separovaného zberu na výkupných cenách druhotných surovín, pokrivený trh s obchodovaním s druhotnou surovinou a vysoký počet povinných osôb, ktoré si neplnia svoje povinnosti vyplývajúce z odpadovej a obalovej legislatívy.
Tieto problémy si priemysel plne uvedomuje, a prostredníctvom organizácie ENVI-PAK je pripravený uzatvoriť so samosprávami dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu, a takto financovať prevádzku miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov. V členských krajinách Európskej únie takéto systémy fungujú už takmer 20 rokov.
ENVI-PAK ponúka mestám a obciam zapojeným do systému priamu platbu za všetok vyzbieraný a recyklovaný odpad z obalov ktorý pochádza z domácností, vzniknutý na území mesta a obce bez ohľadu na jeho množstvo. Platby budú odvodené od reálnych objektívnych nákladov miest a obcí spojených so separovaným zberom odpadov z obalov. Organizácia ponúka tiež kvalifikované poradenstvo mestám a obciam v oblasti separovaného zberu odpadov z obalov vychádzajúce z medzinárodného know-how tzv. „Help desk“. ENVI-PAK ďalej ponúka podporu miest a obcí pri vzdelávaní obyvateľstva spojeného s propagáciou separovaného zberu odpadov z obalov.
ENVI-PAK združuje profesijné združenia Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru, , Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie, Slovenské združenie pre značkové výrobky, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Úniu potravinárov Slovenska a Slovenskú obchodná a priemyselnú komoru.
Ceny cigariet budú vyššie
23. 9. 2009
Centrálna banka predpovedá, že kríza ešte chvíľu udrží pod kontrolou rast cien. Najpomalšie by mali rásť na budúci mesiaci. Zdražovanie potom mierne zrýchlia stúpajúce ceny pohonných látok a zdraženie cigariet.
Na zvýšení sa odrazí aj zvýšená spotrebná daň na cigarety.
Hoci bankári odhadovaný prepad HDP na tento rok zhoršili na mínus 5,6 %, myslia si, že to najhoršie je za nami. Problémy môžu nastať vtedy, keď doznejú vládne stimuly európskych krajín a nenaštartujú ich ekonomiky. Slovensko by mohlo zažiť ešte ďalší pád, hoci menší.
V silách Slovenska nie je ovplyvniť priebeh krízy, ale je v jeho silách pripraviť sa na obdobie po kríze. V krátkodobom výhľade jedného až troch rokov je možné zlepšiť podnikateľské prostredie, najmä vymožiteľnosť práva a flexibilitu trhu práce. Najväčšou výzvou pre Slovensko je odstrániť zaostávanie v inováciách a vo vývoji nových technológií. Nemalo by sa donekonečna stavať na nízkych mzdách a daniach.
Slovensko potrebuje rýchlu konsolidáciu financií
22. 9. 2009
Plán šetrenia v bežných aj kapitálových výdavkoch štátneho rozpočtu prezentovaný ministrom financií Jánom Počiatkom je podľa Ivana Šramka, guvernéra Národnej banky Slovenska krok správnym smerom. Zhodnotiť ho však bude možné až po presnom vyčíslení očakávaných úspor.
Minister zatiaľ prezentoval zámer znížiť bežné výdavky o 20 % a kapitálové o 70 % oproti vlani schválenému viacročnému plánu.
Guvernér považuje za kľúčové, aby už v roku 2010 nastala pomerne rýchla konsolidácia. Tá je dôležitá, aby sa nezhoršoval pohľad investorov na Slovensko a jeho rating.
Súčasný deficit je predovšetkým obrazom veľmi výraznej krízy, ktorá zasiahla aj slovenskú ekonomiku, prejavila sa na znížených príjmoch aj na výdavkovej časti rozpočtu.
Ministerstvo financií očakáva deficit verejných financií na úrovni 6,3 % HDP. Už v budúcom roku by však mal verejný schodok klesnúť na 5,5 % a do roku 2012 pod trojpercentnú hranicu požadovanú európskymi rozpočtovými pravidlami.
Slovensku zhoršenie ratingu nehrozí ani pri očakávanom viac ako šesťpercentnom deficite verejných financií.
Školy a profesionálni rodičia dostanú notebooky
21. 9. 2009
Podľa najnovšieho Vestníka verejného obstarávania vyhrala firma Datalan súťaž na dodávku 558 notebookov.
Za dodávku zinkasuje vyše 389 tisíc € bez dane. Peniaze na notebooky pôjdu z Európskeho sociálneho fondu. Notebooky dostanú nielen žiaci a učitelia, ale aj profesionálni rodičia.
Firma Datalan ako jediná z 10 firiem, ktoré si prevzali podklady, splnila podmienky verejného obstarávania formou reálnej ponuky.
Firma mala zákazky aj za predchádzajúcej vlády.