Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Strata záujmu o stavebné úvery núti stavebné sporiteľne bojovať o klientov
4. 2. 2010
V minulom roku ľudia stratili záujem o stavebné úvery. Spôsobil to rast nezamestnanosti zavinený krízou, čo sa odrazilo aj v nechuti zadlžiť sa najmä kvôli bývaniu. V dôsledku toho stavebným sporiteľniam výrazne klesol počet i objem poskytnutých úverov.
Napriek nepriaznivej situácii sa stavebné sporiteľne budú snažiť svojich klientov si udržať, ale zároveň prilákať na sporenie nových. Zachovaná zostáva štátna prémia, ktorú klient získa, ak v tomto roku vloží na sporenie minimálne 530,10 eura. Výška prémie bude 12,5 % z ročného vkladu, najviac 66,39 €.
Stavebné sporiteľne však o klientov naďalej bojujú.
Prvá stavebná sporiteľňa prichádza s novinkou, podľa ktorej klient, ktorý uzavrie sporenie od začiatku februára do konca marca, získa ku každému mesačnému vkladu euro navyše. Od sporiteľne tak ročne získa bonus 12 €.
Wüstenrot Stavebná sporiteľňa zase láka klientov na dvojpercentný ročný výnos a až štvorpercentný bonus počas prvého roka sporenia.
ČSOB Stavebná sporiteľňa ponúka klientom najvýhodnejší poplatok za uzatvorenie zmluvy, ktorý nezávisí od výšky cieľovej sumy.
Pre sporiteľne bude výzvou roka zníženie počtu zlyhaných úverov.
Trestnoprávna zodpovednosť právnických osôb
3. 2. 2010
Podľa návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes odsúhlasila vláda, by mali byť sankcionované právnické osoby, ak v súvislosti s ich činnosťou došlo ku spáchaniu trestného činu. V návrhu novely Trestného zákona, ktorú dnes vláda odsúhlasila, sa počíta so zavedením nových sankcií, a to zhabaním určenej výšky finančných prostriedkov alebo majetku. Tieto ochranné opatrenia prokurátor navrhne prokurátor vo veci, kde bolo začaté trestné stíhanie z dôvodu, že riadiace osoby sa dopustili trestného činu alebo zanedbali dohľad a kontrolu, čím došlo k spáchaniu trestného činu podriadenými.
Z materiálu vyplýva, že v rámci vyšetrovania nebude potrebné zistiť, kto spáchal trestný čin. Aj v prípade, že páchateľ nebude zistený a preukáže sa, že riadiace osoby spáchali trestný čin alebo zanedbali svoje povinnosti, navrhne prokurátor ochranné opatrenia. V prípade zhabania určenej výšky finančných prostriedkov súd najprv uloží k úhrade finančnú čiastku, ktorá sa v prípade nezaplatenia zhabe. Pri určovaní výmeru výšky zhabaných finančných prostriedkov súd bude zvažovať poľahčujúce a priťažujúce okolnosti. Zhabanie majetku sa bude viazať len na spáchanie taxatívne vymedzených trestných činov. O ochranných opatreniach bude zmienka aj v registri trestov.
Hlavným cieľom zavádzania aj trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb, nielen právnej, je vyhnúť sa stavu, že nikto nebude postihnutý, ak nedôjde k postihnutiu páchateľa, ak ho nie je možné v dôsledku zložitých štruktúr riadenia v obchodných spoločnostiach zistiť. Legitímnym zámerom pri postihu právnických osôb za trestné činy fyzických osôb je generálna prevencia. V nadväznosti na zmeny navrhované v Trestnom zákone sa navrhuje vykonať aj súvisiace zmeny v Trestnom poriadku.
Čiastkové zmeny sa v súvislosti so zmenou trestných kódexov majú realizovať aj v oblasti úpravy správy a vymáhania súdnych pohľadávok, registra trestov a konkurzného práva. K účinnosti právnej normy by malo dôjsť od júna tohto roku.
Novela zákona o verejnom obstarávaní, zákona o pomoci z eurofondov a ďalších zákonov
3. 2. 2010
Plénum NR SR dnes v hlasovaní schválilo novelu zákona o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva. Novela by mala priniesť sprehľadnenie a zjednodušenie čerpania z eurofondov.
Do druhého čítania sa dostal i návrh novely o metrológii upravujúcej nejednoznačné a ťažko vykonateľné ustanovenia v praxi. Ďalší legislatívny proces čaká aj novelu petičného zákona, ktorá bola posunutá do druhého čítania.
Hlasovaním prešla aj novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorá ruší oprávnenie Úradu pre verejné obstarávanie na určenie neplatnosti zmluvy. Parlament dnes schválil aj novelu zákona o elektronických komunikáciách z dielne rezortu dopravy.
Najabsurdnejší bankový poplatok
2. 2. 2010
Favoritom piateho ročníka ankety o najabsurdnejší bankový poplatok je zatiaľ platba za vklad na pobočke na vlastný účet. Hlasovalo zaň takmer 34 % z približne 39 000 účastníkov ankety. Ďalšie miesta obsadili poplatok za pripísanie úroku (14 %) a poplatok za predčasne splatený úver (necelých 9 %).
Súťaž organizuje server „bankovnipoplatky“. Za najabsurdnejší bol účastníkmi ankety označený poplatok za zistenie zostatku prostredníctvom bankomatu (8 %) a poplatok za platbu za výpis z účtu zaslaný elektronickou formou (5,6 %).
Vo finálovom kole do konca februára budú teraz návštevníci serveru medzi všetkými piatimi poplatkami. „Víťaza“ najabsurdnejšieho bankového poplatku server vyhlási na začiatku marca.