Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Svetové aerolínie opäť dosahujú zisk, európske zase stratu.
8. 6. 2010
Svetové aerolínie by sa mali vrátiť k zisku už tento rok, keď zarobia dohromady 2,5 miliardy dolárov.
Vo svojom odhade to uviedlo Medzinárodné združenie leteckých prepravcov (IATA), ktoré ešte v marci počítalo so stratou 2,8 miliardy USD.
Prognózy pre Európske letecké spoločnosti však v tomto roku nie sú optimistické. Nie je to len kvôli komplikáciám spôsobeným popolom z islandskej sopky, ale aj pre časté štrajky, pričom nie je vylúčené ani ich pokračovanie počas leta.
Grécko navrhlo plán privatizácie
4. 6. 2010
Jedným zo spôsobov, ako chce Grécko znížiť rozpočtový schodok, je aj privatizácia.
Vláda predá 49 % v štátnej železničnej spoločnosti OSE a 39 % v prevádzkovateľovi pošty Hellenic Post. Nebude však znižovať svoj podiel v telekomunikačnej firme OTE ani v elektrárenskej spoločnosti PPC. Informovala o tom v stredu grécka vláda.
Tržby veľkoobchodníkov rastú, v ostatných oblastiach však klesajú.
4. 6. 2010
Veľkoobchodné tržby na Slovensku rastú, v apríli už tretí mesiac po sebe a oproti roku 2009 sa zvýšili o 3,9 % na 1,98 miliardy eur .
V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška sa podľa Štatistického úradu SR však medziročne znížili vo všetkých ostatných oblastiach. Najmä pri predaji a oprave motorových vozidiel, kde tržby klesli o takmer pätinu. V reštauráciach sa tržby vo štvrtom mesiaci znížili o 13,7 % na 61,1 milióna eur. V porovnaní s aprílom v roku 2009 sa tržby za ubytovanie znížili o 12 % na 22,8 milióna eur.
Podľa analytikov deficit tento rok vzrastie na 7,4 %
3. 6. 2010
Bratislava - Pokiaľ nedôjde k zásadným opatreniam v oblasti verejných financií, deficit tento rok dosiahne 7,4 % HDP.
Predpovedá to Klub ekonomických analytikov. Oficiálnym cieľom vlády je pritom zníženie schodku na 5,5 % z vlaňajších 6,8 % HDP.
Ministerstvo financií (MF) SR však naďalej trvá na dodržaní stanoveného cieľa 5,5-% deficitu. Pomôcť by tomu malo oživovanie slovenskej ekonomiky, ktorá má v tomto roku aj podľa prognóz medzinárodných inštitúcií patriť medzi najrýchlejšie rastúce v EÚ.