Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Cesta vlakom bude stáť viac
10. 10. 2011
Na návrh Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. od 1. novembra bude cestovné na železniciach drahšie.
Predseda Úradu pre reguláciu železničnej dopravy podpísal výnos, ktorý zvyšuje ceny cestovného v osobnej železničnej preprave navrhnuté už v júni. Odôvodnenie Štátneho osobného prepravcu je, že ceny sa neupravovali sedem rokov. Ceny sa dotknú menej osôb zdravotne ťažko postihnutých so sprievodcom a pre občanov nad 70 rokov a základné cestovné na Tatranských elektrických železniciach, Trenčianskej elektrickej železnici a Ozubnicovej železnici Štrba – Štrbské pleso sa nezvýšia. Doposiaľ určované tarifné pásma sa zmenia na určovanie cestovného podľa dĺžky tarifnej vzdialenosti v kilometroch s odstupňovaním po jednom kilometri, aby sa zlikvidovala vypočítavosť cestujúcich pri možnosti špekulatívneho skladania cestovného.
Automobilka v Žiline príjme 1000 zamestnancov
23. 9. 2011
Kia motors Slovakia začne od 26. 9. 2011 nábor nových zamestnancov.
Kórejská automobilka v Tepličke nad Váhom príjme nových zamestnancov do všetkých prevádzok, najmä však do výroby, nakoľko očakáva jej zvýšenie. Vzrastá dopyt a zároveň prichádzajú aj nové modely, takže je potrebné spustiť tretiu zmenu. Nárast zamestnancov je predpokladaný aj u dodávateľov.
Otvorenie rýchlostnej cesty PR1BINA sa oneskorí
21. 9. 2011
Stavebné práce na Projekte R1 sú dokončené, avšak chýba dokumentácia.
Koncom septembra mali byť tri úseky štvorpruhovej smerovo rozdelenej súkromnej cesty R1 sprevádzkované. Podľa spoločnosti GRANVIA, a.s., ktorá hľadá riešenie pre všetkých akceptovateľné, ide o vypracovanie extrémne veľkého množstva dokumentácie.
Ceny liekov ako aj ich predpisovanie sa zmení
14. 9. 2011
Poslanci schválili zákon o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín.
Na základe týchto zmien by mali pacienti ušetriť takmer 50 miliónov eur za rok. Medzi nové pravidlá patrí predpisovanie účinnej látky, nie lieku, ten môžu lekári doporučiť. Nebudú tak zodpovední za vydaný liek a predpísanú účinnú látku. Ceny by mali byť druhé najnižšie v EÚ. Zákon, po podpise prezidentom, nadobudne účinnosť od decembra 2011.