Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Noví podnikatelia pri registrácií DPH majú skladať štátu finančné zábezpeky
4. 10. 2012
Pri registrácií DPH majú noví podnikatelia od októbra skladať štátu finančné zábezpeky.
Na účet daňového úradu budú musieť zložiť finančnú zábezpeku na jeden rok a bez úroku.
Podľa novely zákona, ktorá platí od októbra, môže byť vo výške od tisíc eur do 500-tisíc eur.
Ministerstvo financií zaviedlo zábezpeku preto, aby bojovalo proti daňovým únikom.
Ak podnikateľ požiadal o registráciu na DPH 1. októbra, daňový úrad má čas na výpočet zábezpeky do 30. novembra.
Štátnych úradníkov viacnásobné úväzky neobmedzia
3. 10. 2012
Popri pracovnom zaradení štátnych úradníkov, zákony umožňujú vykonávať aj vedeckú a pedagogickú činnosť.
Ministerstvo práce nebude riešiť úväzky úradníkov, ktorí majú pri práci v štátnej správe ďalšie úväzky.
Zákonník práce, zákon o štátnej službe aj ďalšie normy vraj umožňujú vykonávať popri pracovnom zaradení aj vedeckú a pedagogickú činnosť.
Na Slovensko doľahla rafinérska kríza
2. 10. 2012
Slovnaft naplno pocítil krízu v odvetví.
V najbližších mesiacoch plánuje prepustiť približne 250 zamestnancov, čo je sedem percent jej pracovníkov. Dôvodom je nepriaznivá situácia v rafinérskom priemysle spôsobená 10-percentným poklesom dopytu po ropných výrobkoch v Európe.
Novej práce nie je veľa
Tretinu z prepustených budú tvoriť robotníci vo výrobe a zvyšok administratívni pracovníci.
Na vine sú aj nové autá
Prepúšťanie je súčasťou úsporných opatrení materskej spoločnosti MOL, ktorá chce zvýšiť prevádzkový zisk do roku 2014 o 390 až 430 miliónov eur.
Problémy v budúcom rozpočte
27. 9. 2012
Na konci jesene vláda zistí,že musí viac šetriť alebo dvíhať dane ešte viac,ako plánovala.
Štát vyberie na daniach v budúcom roku menej, ako je zverejnený predpoklad v návrhu rozpočtu verejnej správy na rok 2013.
Druhý pilier - návrh rozpočtu ráta aj s tým, že zhruba dvesto miliónov eur získa vďaka sporiteľom, ktorí sa rozhodnú vystúpiť do konca januára z druhého piliera. Dôchodkové odvody, ktoré zaplatia, zostanú potom len na účte v Sociálnej poisťovni.
Do systému vstupuje o niečo viac ľudí, ako dôchodkové spoločnosti hlásia. Nemusí ísť teda len o mladých, ktorí začali prvýkrát pracovať a do druhého piliera vstupujú ešte automaticky.