Za ktoré potraviny si v lete najviac priplatíme?
26. 6. 2023
Tohtoročné leto bude pre ľudí na Slovensku drahšie ako vlani. Tankovanie na čerpačkách však bude lacnejšie ako pred rokom. Aktuality.sk o tom informovala analytička Wood & Company Eva Sadovská. V máji 2023 ceny tovarov a služieb medziročne vzrástli o 11,9 %. Oproti predchádzajúcim mesiacom tak ide o evidentné spomalenie, keďže inflácia bola naposledy pod úrovňou 12 % v apríli 2022. Podľa analytičky sme si oproti vlaňajšiemu roku podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ SR) priplácali najmä za potraviny a nealkoholické nápoje (21,7 %), hoci aj v ich prípade oproti predchádzajúcim mesiacom prišlo k spomaleniu cenového rastu. Naopak, ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o – 15,3 %. „Tempo zdražovania v krajine by malo spomaľovať aj počas nasledujúcich letných mesiacov a nie je vylúčené, že počas prázdnin by sme sa mohli priblížiť ešte viac k úrovni 10 %,“ doplnila Sadovská.
Spomedzi potravín si priplácame v obchodoch najmä za sladké potraviny (28,2 %) a za mlieko, syry a vajcia (27,3 %). Zelenina je drahšia ako pred rokom o 23,4 %, chlieb a obilniny o 21,4 %, mäso o 20,2 % a ryby a morské plody o 19,4 %. Za ovocie platíme viac ako vlani o 13,3 % a za oleje a tuky o 10,7 %.
Nealkoholické nápoje nás vyjdú drahšie ako pred rokom o 19,3 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR za máj 2023.
Zo zeleniny platíme viac za:
• papriku o 12,5 %
• kapustu o 12,1 %
• uhorky o 4,9 %
• paradajky 1,8 %
Spomedzi ovocia nás vyjdú drahšie ako vlani:
• melóny o 47,3 %
• jablká o 7,3 %
• hrozno o 1,0 %
Zmrzlina a nápoje
Cenovky sa prepisujú smerom nahor aj v prípade zmrzliny, ktorá zdražela až o 34,2 %.
Viac ako pred rokom zaplatíme ale aj za nápoje. Minerálka je podľa najaktuálnejších údajov medziročne drahšia o 8,3 %, ovocná šťava o 19,1 %. „Malinovka (na colovom základe) išla s cenou nahor o 30,7 %. V prípade nealkoholického piva bolo aktuálne zaznamenané zvýšenie ceny o 10,8 %. Spomedzi pochutín sa ceny zvýšili najmä v prípade zemiakových lupienkov a to o 38,7 %. Slané tyčinky sú drahšie o 21,2 % a arašidové oriešky o 10,4 %,“ uviedla Sadovská.
Odvolávala sa na najnovšie údaje (prehľad cien potravín za máj 2023) ŠÚ SR.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Zarobí štátna kasa na dani z výkonnejších áut?
13. 11. 2012
Keď sa zaviedli vyššie registračné poplatky, výrazne poklesol záujem ľudí o kúpu nových automobilov.
Ľudia si totiž v októbri kúpili 4 796 osobných automobilov, čo bolo o 955 vozidiel menej ako mesiac predtým. V prípade pokračovania takéhoto prepadu trhu nemusí zavedenie registračných poplatkov štátnemu rozpočtu nakoniec priniesť v tomto roku plánovaných 6,2 milióna eur.
V mesiaci október prišiel štát pre nižší záujem o kúpu automobilov na dani z pridanej hodnoty približne o milión eur. Na druhej strane registračné poplatky do štátnej pokladnice priniesli niečo nad 732-tisíc eur. Podľa Združenia automobilového priemyslu tak štát na daniach za prvý mesiac stratil takmer tristotisíc eur.
Život Slovákom zdražel. Ceny vzrástli o 3,8 percenta
13. 11. 2012
Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v októbri medziročne zvýšili o 3,8 percenta.
Najviac vzrástli ceny v sektore dopravy, a to o 7,5 percenta, nasledovalo vzdelávanie, kde stúpli o 6 percent. O 5,8 percenta sme si podľa najnovších údajov Štatistického úradu SR priplatili aj za potraviny a nealkoholické nápoje.
Ceny však stúpli aj v sektore zdravia, zdraželi i alkoholické nápoje a tabak, hotely, kaviarne a reštaurácie, ale aj bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá či poštové a telekomunikačné služby.
Index spotrebiteľských cien sa v októbri 2012 oproti septembru zvýšil v domácnostiach zamestnancov o 0,3 percenta a v domácnostiach dôchodcov o 0,4 percenta.
Brusel preverí dotácie na červenú naftu
12. 11. 2012
Dotácie na červenú naftu sa farmárom nepozdáva.
V nevýhode sú podniky v ťažkostiach.
Dotáciu od štátu dostanú len poľnohospodárske podniky.
Pomôcť farmárom, ktorých postihlo sucho, chce vláda dotáciou na červenú naftu.
Podmienky pomoci upravuje zákon na podporu poľnohospodárskej prvovýroby, o ktorom bude vláda rokovať. Platiť má od marca.
Kedy sa oplatí s.r.o.?
5. 11. 2012
Po zmenách, ktoré majú platiť od januára, sa výhody eseročky oproti živnosti opäť zmenšia.
O tom, či sa živnostníkovi oplatí radšej eseročka, rozhodujú jeho náklady na podnikanie aj výdavky na bežný život.
Živnostníkom sa od januára zvýšia odvody, štátu budú platiť aj vyššie dane. Niektorí z nich môžu preto zvažovať, či si radšej nezaložia spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.).
Vláda však nezabudla ani na firmy. Ich zisky sa majú od roku 2013 zdaňovať sadzbou 23 percent, teda vyššou ako príjmy živnostníkov.
Ak si konateľ eseročky vyplatí podiel na zisku, štátu z neho zaplatí zdravotný odvod vo výške štrnásť percent namiesto dnešných desiatich percent.