Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2024

5. 10. 2023 OPATRENIE Ministerstva financií Slovenskej republiky o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2024 vyšlo v Zbierke zákonov ako č. 378/2023 Z. z.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky podľa § 10 ods. 4 zákona Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov ustanovuje výšku štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2024, ktorí je po novom 7 % z ročného vkladu, najviac v sume 70 eur. Nové opatrenie nadobúda účinnosť 1. januára 2024.
K

Slovensko najmenej rizikové

27. 3. 2009 V porovnaní s ostatnými krajinami strednej a východnej Európy (SVE) je Slovensko vnímané pri hodnotení dopadov hospodárskej krízy ako jedna z najmenej rizikových krajín.
Konštatuje sa to v analýze Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR. Slovensko toto hodnotenie získalo na základe nízkej zadĺženosti obyvateľstva, stabilnému makroekonomickému prostrediu a vďaka zavedeniu eura v úvode tohto roka. Pozícia Slovenska je relatívne stabilná  z pohľadu dopadov nízkeho prílevu kapitálu. Úvery sú bezpečne kryté domácimi depozitmi. Slovensko v posledných rokoch znižovalo deficit verejných financií a deficit bežného účtu bol na relatívne udržateľnej úrovni.  Podľa inštitútu je Slovensko  vnímané  ako jedna z najmenej rizikových krajín  v regióne SVE, aj vďaka vstupu do eurozóny začiatkom roka 2009. 
(Zdroj: HNONLINE)

Banky prijímajú vlastné protikrízové riešenia

27. 3. 2009 Banky sa rôznymi protikrízovými zvýhodneniami snažia zlepšiť čísla o poskytnutých úveroch. Na poklese objemov poskytnutných hypoték sa teda neodrazili reštrikčné opatrenia bánk, ale strach ľudí zobrať si hypotéku.
Tento strach sa snažia banky eliminovať poskytovaním rôznych výhod.

Ten, kto sa banke zaviaže v súčasnosti, že bude ďalších 20 alebo 30 rokov splácať hypotéku, môže v porovnaní s doterajšími hypodlžníkmi získať niekoľko výhod. Jednou z nich je napríklad odpustenie niektorých poplatkov.
Väčšina bánk zvýhodňuje fixáciu úrokov, inde ponúkajú certifikát zaručujúci, že klient nebude platiť banke za jednu zmenu  v úverových podmienkach, inde neúčtujú poplatok za zmenu zmluvných podmienok hypotéky. 
Pri hypotékach banky vyžadujú poistenie nehnuteľností vinkulované v prospech banky. Ďalšie poistky sú dobrovoľné a zvyšujú mesačnú splátku.
(Zdroj: SME)

Šrotovné bude pokračovať len ak sa štátu vyplatí

26. 3. 2009 Nečakane rýchle minutie príspevku spustilo úvahy o novom šrotovnom. Minister financií však chce mať jasno v tom, aké staré autá sa šrotujú a či sa to štátu vyplatí. Minister hospodárstva ubezpečuje, že príjem do štátneho rozpočtu bude plusový a vráti sa viac, ako štát vydá.
Oproti vydaným 33 miliónom  € by sa malo na DPH a ďalších poplatkoch vybrať 38 miliónov €.
O predĺžení šrotovného bude na budúci týždeň rokovať krízová rada. Vláda by mala rozhodnutie odobriť v stredu. Ak sa šrotovné schváli, poradovník na dotáciu sa bude môcť začať nanovo plniť od budúceho štvrtka.
Ukázalo sa, že šrotovné je nielen o solidarite s ostatnými krajinami, ale  aj o konkrétnej  pomoci slovenskej ekonomike. Príspevok nevyprázdnil len sklady predajcov, ale oživil aj zadávanie nových objednávok v našich automobilkách a u subdodávateľov.
(Zdroj: HNONLINE)

Ceny potravín nekopírujú zlacňovanie surovín, z ktorých sa vyrábajú

26. 3. 2009 Preto si na ne onedlho posvietia kontrolóri ministerstiev financií a pôdohospodárstva. Silné euro a slabé susedné meny otvorili cenové nožnice, ale ceny sú drahšie aj preto, lebo výrobcovia a obchodníci príliš pomaly alebo vôbec nereagujú na zlacňovanie vstupných surovín.


Cenová rada rozhodla, že vo vybraných podnikoch spracovateľského priemyslu urobia kontrolu ministerstvá. Zistia, či sa v tvorbe cien dodržiavajú trhové prístupy. Kontrole sa nevyhnú mliekárne, výrobcovia a spracovatelia múky a producenti tukov a stolových olejov.
Cenová rada bude rokovať aj s obchodnými reťazcami, pretože ten istý reťazec napríklad v Maďarsku je podstatne lacnejší ako na Slovensku.
Podľa štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva si mnohí výrobcovia aj predajcovia žijú na úkor krízy.
Ministerstvo financií prijalo odporúčania cenovej rady a  je pripravené kontroly urobiť. Firmy, ktoré budú musieť predložiť všetky cenové a ďalšie doklady budú známe už o dva týždne.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viktória
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner