Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Veľa dovážaných potravín zvyšuje ich ceny, tvrdí analytička
17. 9. 2018
Ceny potravín sa na Slovensku zvýšili v prvom polroku 2018 o 5,4 %. V tomto ukazovateli sme prví v rámci EÚ. Slovensko pri raste cien dopláca na to, že o tretinu viac potravín dováža ako vyváža. V diskusnej relácii na Tablet.
TV to povedala analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. „Len čo sa v zahraničí niečo udeje, reagujeme na to oveľa citlivejšie ako iní, rastom či poklesom cien. Za drahšími vajcami stojí fipronilová kríza, za vyššími cenami masla a mliečnych výrobkov už toľko omieľaná maslová či mliečna kríza,“ vysvetlila Sadovská s tým, že na rast cien mal vplyv aj vývoj počasia. „To nebolo príliš prajné voči poľnohospodárom, keď na jar bolo dlhé suché obdobie s príliš sNaopak, cukor je komoditou, pri ktorej cena klesla aj u nás. Sadovská však pripustila, že napriek prebytku na trhu, v budúcnosti môže byť cukor opäť drahší. „Skončenie kvóty na cukor v EÚ potiahlo cenu nadol. Do budúcna sa však nedá vylúčiť opäť rast cien. Podobne ako to bolo pri mlieku v dôsledku rušenia výrobných kapacít pri nízkych cenách. To spôsobilo neskôr nedostatok ponuky mlieka, a tým aj jeho rast cien. Preto pri cukre netreba hneď rušiť výrobné kapacity, no skôr počkať na vývoj trhu,“ upozornila Sadovská. Ceny potravín by do konca roka mohli rásť menej ako v prvom polroku. Naznačuje to napríklad dobrá úroda ovocia. Na druhej strane však stále nie je jasné, ako obchodníci a výrobcovia premietnu do cien potravín vplyv vyšších príplatkov za prácu počas víkendov a štátnych sviatkov, ktoré platia od mája.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Nezamestnanosť medziročne klesla o 1,23% bodu
14. 9. 2018
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku medziročne klesla až o 1,23 percentuálneho bodu. Oproti júnu tohto roku však mierne stúpla o 0,04 percentuálneho bodu na 5,47 %. Počet uchádzačov o zamestnanie aj napriek tomu klesol prakticky vo všetkých znevýhodnených kategóriách. Z evidencie ubudli mladí aj dlhodobo nezamestnaní.
Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 150 268 uchádzačov o zamestnanie, ktorí mohli okamžite nastúpiť do pracovného pomeru. V porovnaní s júnom tohto roka ide o nárast o 541 ľudí. Medziročne však počet disponibilných uchádzačov klesol o 32 486 osôb. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 181 322 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 152 osôb, v porovnaní s júlom vlaňajška je to menej o 34 173 ľudí.
Aj napriek miernemu nárastu nezamestnanosti sa podarilo dostať na trh práce ďalšie stovky mladých a dlhodobo nezamestnaných. Mnohí evidovaní majú prísľub nástupu do zamestnania od septembra tohto roka. „Spomedzi čerstvých absolventov vysokých škôl sa v júli zamestnalo 1000 ľudí, naďalej zostáva v evidencii zhruba 7 500, ale aj podľa údajov Eurostatu sa 80 % čerstvých absolventov minulý rok podarilo zamestnať najneskôr v priebehu jesene, tak očakávame, že ani tento rok to nebude inak. Dokonca to môže byť lepšie, lebo situácia na trhu práce naznačuje, že tých voľných pracovných miest aj pre absolventov vysokých škôl je viac," hovorí štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.
Ku koncu júla tohto roka bolo na úradoch práce nahlásených 82 496 voľných pracovných miest. Keďže nie na všetky vedia zamestnávatelia zohnať pracovníkov z radov nezamestnaných, od júla môžu využívať nový zjednodušený systém zamestnávania cudzincov z tretích krajín na nedostatkové profesie. „V júli sa takto na Slovensku zamestnalo 1 306 štátnych príslušníkov z tretích krajín. Najviac ich pracuje v Bratislavskom a v Nitrianskom kraji," vyčísľuje Ondruš. Zdôrazňuje, že ministerstvo sa bude naďalej sústrediť na prácu s nezamestnanými na úradoch práce. Pripravilo preto už ďalšie projekty zamerané najmä na podporu zamestnávania mladých ľudí.
(Zdroj: employment.gov.sk)
Zamestnanec a živnostník v jednom zaplatí oveľa viac
13. 9. 2018
Účtovník môže byť natrvalo zamestnaný v audítorskej firme a popritom si ako živnostník privyrábať. Keďže hodnota tohto zárobku zvyčajne nedosahuje výšku minimálneho vymeriavacieho základu, odvody platí iba zo svojej pevnej práce. Po novom sa však systém mení a odvody sa budú platiť aj z tohto druhého príjmu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza ročné zúčtovanie odvodov a bude predložená na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Práve ľudí, ktorí majú pevné zamestnanie a privyrábajú si ako živnostníci, sa výrazne dotkne nový systém. Ako upozorňuje Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov, po novom tak budú platiť odvody za obe činnosti. „To je rozdiel oproti ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia, pri ktorom poisťovňa zohľadní, ak si živnostník platí poistné z viacerých zdrojov,“ upozornil. Spravidla mu tak, čo sa živnosti týka, vychádza nižšie ako minimálne poistné.
Vidiecky turizmus láme rekord
12. 9. 2018
Vidiecky turizmus zaznamenal počas minulého roka rekordné čísla v histórii merania. Podľa štatistík ministerstva dopravy sa výrazne zvýšil nielen počet turistov, ale aj tržby tohto typu cestovného ruchu. Vlaňajší vzostup sa tak postaral o vôbec najúspešnejšie obdobie vidieckeho turizmu na Slovensku.
Rozmach tohto segmentu potvrdil aj Marek Harbuľák, prezident Zväzu cestovného ruchu Slovenskej republiky. Ten uviedol, že dôvodom čoraz väčšieho úspechu je skvalitnenie tohto segmentu v mnohých smeroch. Poukazuje však na kombináciu toho najdôležitejšieho. „Infraštruktúra v menších mestách a obciach sa neustále zlepšuje a zároveň zaznamenávame aj lepšiu kvalitu služieb v tomto prostredí,“ priblížil Harbuľák.