Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenské firmy viac využívajú služby inkasných spoločností
28. 6. 2019
Vidia totižto spojitosť medzi využívaním ich služieb a nárastom platovej disciplíny spoločnosti. Tá je na Slovensku najhoršia spomedzi všetkých európskych krajín.
Podľa nedávnej štúdie až 27 % platieb na Slovensku prichádzalo s omeškaním alebo vôbec, a to pri koncových, ako aj biznis zákazníkoch. Priemer neskoro uhradených, resp. úplne nevymožiteľných pohľadávok bol vlani vo východnej Európe 22 % a v západnej 19 %. Množstvo firiem sa preto rozhodlo spolupracovať so spoločnosťami venujúcimi sa manažmentu pohľadávok.
Štát bude podporovať dlhodobé ubytovanie
27. 6. 2019
Novela zákona, ktorú v utorok schválili poslanci parlamentu, navrhuje zavedenie nových účelov podpory. Sú nimi obstaranie ubytovacieho domu, či už jeho výstavbou alebo kúpou a zavedenie opatrení, ktoré budú motivovať žiadateľov, právnické osoby zo súkromného sektora, aby obstarávali nájomné bývanie.
Na účel obstarania ubytovacieho domu sa navrhuje poskytnúť úver maximálne 1000 eur na 1 štvorcový meter podlahovej plochy ubytovacej bunky v ubytovacom dome. Novela rieši aj podporu výstavby zariadenia sociálnych služieb, ktoré poskytuje službu celoročnou pobytovou formou alebo prestavbu nebytového priestoru na zariadenie sociálnych služieb a obnovu zariadenia vrátane jeho zateplenia. Vymedzuje aj obstarávaciu cenu bytu, nájomného bytu, technickej vybavenosti alebo ubytovacieho domu kúpou.
Vláda chce v Stropkove znížiť nezamestnanosť o 3 %
27. 6. 2019
Plán vlády je znížiť nezamestnanosť v okrese Stropkov do roku 2023 z desiatich percent na sedem percent. Dosiahnuť to chcú vytvorením viac ako 360 nových pracovných miest. Vyčlenili na tento účel regionálny príspevok vo výške takmer 2 miliónov eur a zároveň by tu mali byť použité prostriedky z európskych štrukturálnych fondov v objeme takmer 69 miliónov eur.
Problémom okresu je, že najväčšími zamestnávateľmi sú tri podniky z oblasti elektrotechnického priemyslu, a nie mesto alebo štát, ako je to v iných okresoch, kde vláda akčné plány realizuje. Primátor mesta vidí ako najväčší prínos pre rozvoj zamestnanosti realizáciu obchvatu mesta.
Pre Slovákov je najťažšie splácať podlžnosti na „kreditkách“
26. 6. 2019
Banky na Slovensku zatiaľ nemajú veľké problémy s nesplácanými úvermi. V prvom štvrťroku tohto roka sa totiž podiel zlyhaných úverov na celkových poskytnutých úveroch medziročne znížil na 2,9 %. Vyplýva to zo Štatistického bulletinu Národnej banky Slovenska (NBS).
Najvyšší podiel zlyhaných úverov NBS zaznamenala v kategórii kreditných kariet, a to na úrovni 13,6 %. Medziročne klesá podiel zlyhaných úverov pri prečerpaní bežného účtu (v marci sa zastavil na úrovni 5,7 %), zlyhaných úverov na bývanie (v marci 1,5 %) a zlyhaných úverov pri spotrebiteľských úveroch (v marci 8,7 %). Tento trend poklesu môže byť ovplyvnený nízkou nezamestnanosťou, rastom reálnych miezd či historicky najnižšími úrokovými sadzbami.