Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak predstierate, že ste iný ako ste v skutočnosti, tak kvôli divadlu vám nezostane čas na odstránenie toho, čo práve divadielkom zakrývate.

Ak niekto nesúhlasí s tým, čo ostatní považujú za jasné, tak to nemusí byť krátkozraký človek.

Ak sa prijaté rozhodnutie nepremietne do pracovnej náplne pracovníkov, tak zostane z neho len dobrý úmysel.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Dobrá rada stojí groš

Ortodoxní veriaci nachytali nového rabína, ako sa na ulici rozpráva s krásnym mladých dievčaťom: - Takého rabína, čo má pletky s dievčatami, tu nepotrebujeme! – hovoria mu pobúrene. – Ale priatelia, - tíši ich rabín. – Je predsa lepšie rozprávať sa s dievčaťom a myslieť na Všemohúceho, ako modliť sa k Všemohúcemu a myslieť pritom na dievča!

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Prečo máme radi informáciu?

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Lož má ešte kratšie nohy ako krtko.

Tí, ktorí sú prvý v rade, sú vždy aj prví na rane.

Unáhlené konanie máva zlé následky. Múdry si najprv zváži dôsledky každého činu, až potom sa doň pustí.

(Murphyho zákony v bájkach)

Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii

30. 1. 2024 Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Úroky a zmluvné pokuty by už nemali presiahnuť výšku úveru

1. 7. 2009 Pri úveroch a pôžičkách by spotrebitelia už nemali na úrokoch a zmluvných pokutách zaplatiť viac, ako je samotná výška úveru.
Takúto novelu Občianskeho zákonníka, ktorá by mala upraviť maximálnu hranicu sankcií pre spotrebiteľa tak, aby úroky z omeškania a zmluvné pokuty z jednej spotrebiteľskej zmluvy neprevyšovali výšku poskytnutého úveru alebo pôžičky, uložila vláda pripraviť ministerstvu spravodlivosti. Novela by mala byť vypracovaná do konca tohto roka.
Okrem tejto úlohy ministerstvo spravodlivosti v rámci vládou schválenej Koncepcie ochrany hospodárskych záujmov spotrebiteľov dostalo aj ďalších šesť úloh, ktoré majú pomôcť posilniť ich ochranu.
Cieľom koncepcie je systémové zabezpečenie ochrany spotrebiteľov pred negatívnymi dôsledkami finančnej a hospodárskej krízy ako aj menovej konverzie. Ministerstvo chce zabezpečiť aj efektívnu kontrolu možného neopodstatneného zvyšovania cien.  Dôležité je predovšetkým zabezpečenie vzdelávania a informovanosti spotrebiteľov a to najmä citlivých skupín ako sú starší ľudia, ľudia s nižším vzdelaním, s nižšími príjmami a pod. Za najproblematickejšie  z hľadiska ochrany záujmov spotrebiteľov sa podľa záverov koncepcie ukazujú napríklad tzv. rýchle pôžičky, správa bytov, fakturácia energií, zvyšovanie cien, neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách či nekalé obchodné praktiky alebo cezhraničné nakupovanie spotrebiteľov.
V ďalšom období chce rezort hospodárstva sústrediť svoju činnosť na koordináciu výkonu trhového dozoru a na hodnotenie situácie na vnútornom trhu vrátane monitoringu cien.  Pri tejto činnosti bude úzko spolupracovať so všetkými dotknutými rezortmi a výsledné informácie spracováva v spolupráci s kompetentnými ministerstvami a orgánmi trhového dozoru.  Zistené skutočnosti chce ministerstvo následne predkladať aj na rokovanie Cenovej rady vlády, prípadne aj na samotné rokovanie kabinetu.
(Zdroj: SME, HNONLINE)

Leniency program

30. 6. 2009 Podnikatelia, ktorým hrozí sankcia za dohodu obmedzujúcu konkurenciu na trhu, môžu po priznaní získať úľavu z pokuty alebo vyviaznu bez peňažného trestu. Vyplýva to z upravených pravidiel takzvaného leniency programu. Informáciu poskytol Protimonopolný úrad (PMÚ).
Úrad z trestu bude môcť zľaviť už vtedy, ak mu účastník kartelu poskytne informáciu o tom, kde nájde rozhodujúci dôkaz o nezákonnom konaní.
O leniency na Slovensku mohli doteraz žiadať iba podnikatelia, ktorí dodali priamy dôkaz o existencii kartelovej dohody. Nové podmienky, za ktorých môžu firmy požiadať o uplatnenie programu zhovievavosti sa začali využívať tento mesiac.
Leniency program umožňuje pokutu neuložiť alebo znížiť  tým podnikateľom, ktorí spolupracujú s úradom pri odhaľovaní a dokazovaní kartelových dohôd.  Firmy doteraz  žiadosť o jeho uplatnenie podložiť priamo dôkazom, ktorý preukazuje nezákonné konanie. Po novom však PMÚ prijíma žiadosti aj v prípadoch, keď podnikateľ predloží informácie pre vykonanie takzvanej cieľovej inšpekcie. Počas tejto inšpekcie  úrad následne zabezpečí rozhodujúci dôkaz o karteli.
Ak chce podnikateľ antimonopolnému úradu napomáhať pri odhalení kartelu, musí začať spolupracovať ako prvý z jeho účastníkov. Podľa nových pravidiel leniency programu stačí úplnú žiadosť o jeho uplatnenie podať na súťažnom orgáne v jednej krajine Európskej únie. V prípade, že účasť na programe chce rozšíriť aj na ďalšie štáty, stačí mu následne predložiť iba stručnejšiu súhrnnú žiadosť v príslušnej krajine.
(Zdroj: PRAVDA)

Pozitívna nálada v ekonomike

29. 6. 2009 V júni po prvýkrát za posledných deväť mesiacov vzrástla dôvera podnikov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku.
Podľa informácií Štatistického úradu  sa  indikátor ekonomického sentimentu zvýšil z májových 66,3 na 67,6 bodu.  Pozitívny vývoj ovplyvnilo zvýšenie dôvery v priemysle, v službách a u spotrebiteľov.
Podľa jedného z analytikov je napriek tomu predčasné hovoriť o trvalom zlepšení. Aktuálny vývoj skôr naznačuje stabilizáciu pesimizmu blízko rekordných úrovní.
V medziročnom porovnaní zostávajú nálady v slovenskej ekonomike naďalej značne negatívne. Ukazovateľ ekonomického sentimentu bol oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižší o 29,3 a oproti dlhodobému priemeru o 32,8 bodu.  Aj napriek medzimesačnému zlepšeniu je v očakávaniach občanov viac pesimizmu ako pred rokom (o 26,9 bodu).
Podľa analytika  aktuálny vývoj ukazovateľa naznačuje, že Slovensko si v prvom polroku 2009 postupne zvyká na život v zlých časoch. Alfou a omegou trvalého obratu bude oživenie hospodárstva Eurozóny, ktoré  v optimistickejšom prípade možno očakávať  v polovici budúceho roka.
Pod zmierneniu pesimizmu podnikateľov sa podľa analytika podpísalo aj  plnohodnotné členstvo Slovenska v eurozóne. Toto členstvo zvýhodňuje priemysel aj v rámci geografickej optimalizácie výrobných kapacít. 
(Zdroj: ETREND)

Konkurencia na svetových trhoch znižuje ceny produktov

26. 6. 2009 Nedostatkom globálneho dopytu po svojich produktoch trpia aj slovenské priemyselné firmy. Ceny produktov výrazne znižuje ostrá konkurencia na svetových trhoch a obrovská ponuka bez spotrebiteľskej vôle kupovať.
Podľa údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) v máji boli ceny priemyselných výrobcov pre tuzemsko medziročne nižšie až o 2,4 %, kým v apríli boli nižšie o 0,8 %. 
Ceny exportných priemyselných výrobcov na Slovensku sa medziročne znížili dokonca až o viac ako dvanásť percent.
Vo všeobecnosti sa považujú za barometer pomeru medzi dopytom a ponukou v ekonomike indexy cenovej úrovne. Hospodárstvo v čase výrazného prepadu dopytu čelí spomaleniu inflácie prípadne až deflácii.
V situácii, keď priemyselné ceny  klesajú, čelia firmy o to intenzívnejšiemu negatívnemu tlaku na vývoj tržieb a ziskovosti, dokonca aj ak sa im podarí zachovať fyzický objem výroby.
Rovnaký vývoj bude pravdepodobne pokračovať aj v najbližších mesiacoch.  Negatívny príspevok medziročného poklesu cien na svetových komoditných trhoch by sa mohol zmierniť na jeseň.
Sledovanie tohto vývoja má zmysel nie len pre spotrebiteľov ale aj pre  zamestnancov. Ak sa aj firme podarí udržať fyzický objem predaja a výroby, v deflačnom prostredí čelí tlaku klesajúcich tržieb a ziskovosti. To môže znamenať prehodnotenie investičných plánov, v horšom prípade viesť k pokračujúcemu tlaku na optimalizáciu nákladov, vrátane mzdových nákladov a zamestnanosti.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner