Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Podiel spamu v júli tohto roku klesol
9. 8. 2010
Celosvetový podiel nevyžiadanej pošty v e-mailovej prevádzke minulý mesiac voči júnu tohto roka poklesol o 0,4 % na necelých 88,9%,pričom podiel vírusov v e-mailoch bol 0,33 %.
Podľa spoločnosti Symantec sa tento rok zhruba zdvojnásobilo množstvo spamu, ktorý obsahoval skrátené odkazy na internetové stránky. V niektorých dňoch dosahoval podiel týchto mailov na spamu až 18 percent. Keď tvorcovia nevyžiadanej pošty vložia do nevyžiadaných správ skrátené adresy URL, obsahujú takéto skrátené odkazy renomované a legitímne domény. Čím sa tradičným filtrom nevyžiadanej pošty sťažuje rozpoznávanie spamových správ, ktoré pracujú na základe povesti domén nájdených v nevyžiadaných e-mailoch.
Deficit v júli mierne klesol na 2,4 miliardy eur
3. 8. 2010
Deficit štátneho rozpočtu v júli tohto roka mierne klesol z júnových 2,439 na 2,408 miliardy eur.
Na celý rok 2010 je naplánovaný deficit na úrovni 3,746 miliardy eur, pričom za prvých 6 mesiacov sa podarilo naplniť tento plán na 64%.
Príjmy štátu v júli dosiahli 6,035 miliardy eur (48 % z rozpočtovanej sumy), výdavky dosiahli 8,443 miliardy eur (52 % celoročného plánu).Záporné hospodárenie štátu môže tento rok reálne dosiahnuť až 8 % HDP oproti plánovanému schodku 5,5 %.
Česi sa počas krízy zmenili, pristupujú k požičiavaniu peňazí oveľa zodpovednejšie
2. 8. 2010
Správanie Čechov, ktorí žiadajú o úver či pôžičku, sa počas hospodárskej krízy výrazne zmenilo.
Ľudia viac sporia a menej si požičiavajú. Úverové spoločnosti sa v ankete ČTK zhodli, že ich klienti sa stali oveľa obozretnejšími, prestali si požičiavať na dovolenky alebo na zábavy. Priemerná výška hotovostnej osobnej pôžičky sa v Čechách zvýšila na 150.000 korún (čo je približne 4979 eur) a klienti investujú tieto prostriedky do dlhodobých projektov, rekonštrukcií a renovácii. Klesá objem pôžičiek na dovolenku a na ďalšie podobné, neúčelové a krátkodobé projekty.
Slovenská sporiteľňa dosiahla čistý zisk 60 mil. eur
30. 7. 2010
Bratislava - Slovenská sporiteľňa v prvom polroku medziročne zdvojnásobila čistý zisk na 60 mil. eur.
Podľa podpredsedu predstavenstva banky Štefana Mája, sa Slovenskej sporiteľne podarilo dosiahnuť 48 % nárast, čo pri silnom dôraze na kontrolu prevádzkových nákladov a obozretné riadenie rizika viedlo k zdvojnásobeniu čistého zisku na úroveň 60 miliónov eur.
Najväčšia banka v krajine, ktorá patrí do skupiny rakúskej Erste Bank, poskytla viac úverov, vklady jej však klesli.