Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Slovenský priemysel spomalil. Na vine sú automobilky
11. 4. 2011
Pod februárové spomalenie rastu v slovenskom priemysle sa podpísal najmä nižší výkon automobiliek a pokles výroby v hutníctve.
Podľa analytikov ide o dva najväčšie sektory priemyslu, kde aj malé výkyvy majú veľkú váhu na celkovom objeme výroby v priemysle.
Slovensko má výhodnejšie podmienky pre investorov
8. 4. 2011
Spoločnosť SECOP sa rozhodla presťahovať svoj závod zo Slovinska na Slovensko hlavne kvôli ekonomickým problémom na Slovinsku a rozdielom medzi obidvoma krajinami. Uviedol ľubľanský denník Delo.
Noviny pripomínajú, že Slovensko má nižšie dane, zaviedlo významnú rovnú daň, má aj o niečo nižšie mzdy ako Slovinsko, uskutočnilo viac reforiem, je konkurencieschopnejšie a "priateľskejšie" k podnikateľom ako Ľubľana.
Škodovka predala v marci rekordných 85 000 automobilov
8. 4. 2011
Česká automobilka Škoda zaznamenala v marci historický predaj áut.
V priebehu jedného mesiaca automobilka predala 85 tisíc vozov, čo sa jej počas svojho pôsobenia ešte nepodarilo. Škodoviek sa za prvé tri mesiace tohto roka predalo celkovo 217 tisíc, o 21 % viac ako v minulom roku. Motorom rastu boli hlavne rozvojové trhy vrátane Ruska, Indie a Číny. Škoda Auto je vzhľadom na veľkosť tržieb druhou najväčšou spoločnosťou v ČR. Na celkovom exporte krajiny sa spoločnosť podieľa zhruba 7 %.
Ponuky práce z Rakúska a Nemecka
7. 4. 2011
S blížiacim sa otvorením pracovného trhu v Rakúsku a Nemecku pre občanov Slovenska rastie počet pracovných ponúk do týchto krajín.
V prvom kvartáli 2011 bolo na pracovnom portáli Profesia.sk uverejnených 378 pracovných ponúk do Rakúska a 443 do Nemecka, čo je najviac za posledné roky. Najčastejšie ponúkajú prácu ľuďom s ukončenou vysokou školou, pričom hľadajú najmä technikov a manažérov. Na nemeckom pracovnom trhu sú druhou najžiadanejšou skupinou kvalifikovaní robotníci a zamestnanci v službách.