Výška platu sa podľa prieskumu nezmenila u takmer 28 percent opýtaných aj napriek inflácii
30. 1. 2024
Vyššie životné náklady sa zamestnávatelia snažili pokryť u 21,5 percenta respondentov.
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Endered, o ktorom informoval Trumpeter. Čiastočne prilepšené dostalo 50,8 percenta opýtaných. Napriek tomu však uviedli, že prilepšenie k platu nebolo dostačujúce. Je chvályhodné, že väčšina zamestnávateľov aspoň čiastočne zohľadnila zvýšené náklady na život, či už formou zvýšenia platu alebo formou iných zamestnaneckých benefitov. Nie každý zamestnávateľ si to mohol dovoliť.
Nasledovali pracovné prostredie a kultúra firmy (28,1 percenta), pracovná rovnováha a flexibilita (24,1 percenta), možnosti profesionálneho rozvoja (23,9 percenta), spätná väzba a hodnotenie práce (18,7 percenta) a stotožnenie sa s víziou, cieľmi a stratégiou spoločnosti (7,2 percenta). Najžiadanejším nefinančným benefitom, a to u 70 percent opýtaných, je príspevok na stravovanie aspoň v optimálnej výške 7,80 eura.
V prieskume sa zamestnanci vyjadrili aj k tomu, či sa cítia pre svojho zamestnávateľa dôležití. V tomto smere nemalo 43,1 percenta opýtaných žiaden pocit a nevedelo to vyhodnotiť. Ďalších 27 percent respondentov cíti, že je pre svojho zamestnávateľa dôležitých a 10,2 percenta veľmi dôležitých. Dojem, že nie sú dôležití, uviedlo 7,5 percenta respondentov a 2,2 percenta označilo, že nie sú vôbec dôležití.
Väčšina účastníkov prieskumu sa v roku 2024 neobáva zhoršenia svojej pracovnej situácie. Svoje pracovné očakávania hodnotilo 30,8 percenta respondentov pozitívne. Veľmi pozitívne očakávania má 15,1 percenta zamestnancov a neutrálne 43,7 percenta.
Najdôležitejším faktorom pri zmene práce by bol v roku 2024 plat. Túto možnosť vybralo v prieskume 84,3 percenta opýtaných. Nepeňažné benefity považuje za dôležité 54 percent respondentov a 37,5 percenta opýtaných oceňuje prístup nadriadeného...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Živnostníci dostanú systém za milióny
16. 1. 2013
Návštevy živnostenských úradov s cieľom založenia živnosti by sa mali stať minulosťou.
Do troch rokov by sa mali dať všetky dôležité úkony spojené so začatím živnostenského podnikania vybaviť cez internet. Rezort plánuje v najbližších mesiacoch poskytnúť 10 miliónov eur na vytvorenie nového informačného systému .Projekt sa má financovať prevažne z eurofondov.
Nový informačný systém by mal fungovať jednoducho. Žiadateľ živnostenskému úradu cez internet ohlási svoj zámer, prípadne podá žiadosť o vydanie živnostenského oprávnenia. Uvedie svoje identifikačné údaje a predmet podnikania
Banky vystríhajú Slovákov : K peniazom pristupujte zodpovednejšie
16. 1. 2013
V tomto roku Slovákov čaká ďalšie spomalenie rastu hrubého domáceho produktu, vysoká nezamestnanosť, či pomalý rast platov.
Ľudia by aj v tomto roku mali pristupovať zodpovednejšie nielen k svojmu spotrebnému správaniu, ale aj ku svojim peniazom.
Mzdy Slovákom stúpnu, ale iba nominálne. Po zohľadnení inflácie si za ne totiž budú môcť kúpiť iba porovnateľné alebo dokonca mierne menšie množstvo tovarov a služieb ako počas vlaňajšieho roka.
Invalidní dôchodcovia môžu pracovať
15. 1. 2013
Sociálna poisťovňa zaznamenala rastúci trend podnetov o údajnom zneužívaní poberania invalidných dôchodkov poistencami, ktorí súčasne aj pracujú.
Sociálna poisťovňa preto upozorňuje, že nejde o nezákonnú činnosť a invalidní dôchodcovia môžu pracovať a zároveň poberať invalidný dôchodok.
Zákon o sociálnom poistení ani iný právny predpis nezakazuje súčasné poberanie invalidného dôchodku a výkon primeranej zárobkovej činnosti. Poberateľ invalidného dôchodku môže vykonávať primeranú zárobkovú činnosť bez ohľadu na to, aká výška miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť mu bola priznaná.
Nemci a Francúzi dostanú za SPP spolu 2,6 miliardy eur
15. 1. 2013
Česká spoločnosť Energetický a priemyselný holding zaplatí nemeckej firme E.ON za 24,5 percenta akcií v slovenskej plynárenskej spoločnosti 1,3 miliardy eur.
Rovnakú sumu dostane aj francúzska spoločnosť GDF Suez.
Väčšinovým majiteľom SPP s podielom 51 percent je štát.
E.ON vlastní podiel v SPP prostredníctvom spoločného podniku s francúzskou GDF Suez nazvaného Slovenská Gas Holding. Celkom má SGH v SPP podiel 49 percent a manažérsku kontrolu. Firmy podiel kúpili v roku 2002. EPH má podľa dohody kúpiť celý podiel SGH.
Slovenská vláda schválila predaj 49 percent akcií v SPP českej EPH už vlani v decembri.